Sobota, 20 kwietnia 2024

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Skarby Jastrzębskich Targów Różności

15.01.2023 18:12 | 10 komentarzy | KaBa

Jastrzębskie Targi Różności gromadzą w Jarze Południowym wielbicieli dawnych artefaktów.  Jeśli dobrze przyjrzeć się stoiskom, to można dostrzec prawdziwe perełki. Choćby pobieżne zapoznanie się z oferowanymi przedmiotami, jest podróżą w głąb czasów i całkiem niezłą lekcją historii.

Skarby Jastrzębskich Targów Różności
Młynek do kawy ma ponad 100 lat
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Żelazko

Żelazko ma ponad 150 lat i wazy 3 kg

Żelazko ma ponad 150 lat i wazy 3 kg

Żelazko wygląda potężnie.  Wiadomo, że musi mieć swoją wagę. Jednak biorąc do ręki przedmiot o wadze 3 kg, zastawiam się, jaką  kondycję  miały kiedyś gospodynie domowe. Prezentowany okaz ma, według właściciela, przynajmniej 150 lat. Był niegdyś na wyposażeniu góralskiej chaty w okolicach Brennej, przynajmniej tak mówi sprzedawca. Jak dawniej prasowano, skoro nie było to urządzenie elektryczne? Żelazko z prawdziwego zdarzenia miało duszę. Była to żelazna sztabka wkładana do środka, jednak należało ją wcześniej porządnie podgrzać na palenisku.

Lampa górnicza na benzynę

Lamp górnicza pomagała wykryć stężenie metanu

Lamp górnicza pomagała wykryć stężenie metanu

Lampa górnicza na benzynę, jak zapewniał sprzedający, używana w kopalniach jeszcze w drugiej połowie XX wieku. Pierwsze skojarzenie jest takie, że służyła do oświetlania. Jej tajemnica tkwi w czymś zupełnie innym. Była to lampa wskaźnikowa. Używana do wykrycia metanu, kiedy stawał się on zagrożeniem dla pracowników. Należało dokładnie obserwować płomień lampy. Płomień sięgający ¾ wysokości szklanego cylindra uważany był za „normalny”, niewykazujący zagrożenia. Kiedy lampa świeciła słabym płomieniem i kopciła, oznaczało to wzrost stężenia metanu w powietrzu.  Zagrożenie wybuchu tego groźnego gazu było realne.  

Młynek do kawy

100-letni młynek do kawy nadal jest sprawny

100-letni młynek do kawy nadal jest sprawny

Na Śląsku picie kawy było bardzo luksusową przyjemnością. Bonkawa, czyli napój z ziaren kawowca uchodził za rarytas. Kawą raczono się zazwyczaj w gronie rodzinnym i jej picie było celebrowane. Na Jastrzębskich Targach Różności można było podziwiać młynek ręczny do kawy, mający - według zapewnień właściciela - ponad 100 lat. Prezentowany młynek Geschmiedetes Mahlwerk, został wyprodukowany w Niemczech na początku XX wieku.  Jak zapewniał właściciel, młynek jest odpowiednio zakonserwowany i sprawny.

Emblemat Socjalistycznego Związku Młodzieży Wojskowej i znaczek z czasów "Solidarności"

Emblemat z czasów komunizmu i znaczek „Solidarności”

Emblemat z czasów komunizmu i znaczek „Solidarności”

Socjalistyczny Związek Młodzieży Wojskowej to organizacja młodzieżowa działająca w strukturach Ludowego Wojska Polskiego w latach 1973-1976. Jej członkami byli żołnierze służby zasadniczej oraz młodsi oficerowie. Rządząca wtedy w Polsce (Polska Rzeczpospolita Ludowa) partia komunistyczna (Polska Zjednoczona Partia Robotnicza) „doskonaliła model organizacyjnego ruchu młodzieżowego”. Oryginalny emblemat, rodem z czasów PRL, to nie lada gratka dla kolekcjonerów przedmiotów z tego okresu historii Polski.

Tuż obok znajduje się oryginalny znaczek z lat 80., kiedy tworzył się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Przedstawia godło Polski - orła białego w koronie z umieszczonym na środku wizerunkiem Matki Boskiej. Grafika łączy patriotyzm z przywiązaniem do wiary katolickiej. U dołu znajduje się napis „Solidarność”, odnoszący się do masowego ruchu społecznego, jakim był niezależny od władzy związek zawodowy.

Jastrzębskie Targi Różności to oddolna inicjatywa mieszkańców osiedla Gwarków, realizowana z powodzeniem od 2015 roku. Organizatorem przedsięwzięcia jest Zarząd Osiedla Gwarków.