- Jastrzębie-Zdrój
- Pszów
- Racibórz
- Radlin
- Region
- Rybnik
- Rydułtowy
- Wodzisław Śląski
- Żory
- Wiadomości
- Patrol
- Jastrzębie Online
Znalazłeś cudzą rzecz ruchomą - musisz ją oddać. Czym jest przywłaszczenie?
Znalazłeś telefon, portfel lub inne zagubione przez kogoś rzeczy? Nie oddałeś właścicielowi? - uważaj to przestępstwo lub wykroczenie - przypomina policja.
Ta sama reguła dotyczy znalezienia pieniędzy czy innych środków płatniczych. Płacenie zbliżeniowo znalezioną kartą bankomatową traktowane jest jako przestępstwo kradzieży z włamaniem, za które grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
- Przyłożenie karty płatniczej do terminala skutkuje uzyskaniem dostępu do konta, i w tym momencie dochodzi do przełamania bariery elektronicznej przez osobę nieuprawnioną, skradzioną lub przywłaszczoną kartą płatniczą - wyjaśnia policja.
Powiedzenie "znalezione nie kradzione" - to mylne przeświadczenie przekazywane z pokolenia na pokolenie. Już małe dzieci uważają, że jeżeli coś znajdą to należy do nich. - Nic bardziej mylnego! Znalazłeś cudzą rzecz ruchomą - musisz ją oddać - apelują stróże prawa.
Przepis, który to reguluje to art. 284 kodeksu karnego:
Art. 284
- § 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
- § 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
- §3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
- §4. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Przestępstwo to polega na przywłaszczeniu przez sprawcę cudzej rzeczy ruchomej lub prawa majątkowego, kiedy to "znalazca" używa cudzej rzeczy tak jakby był jej właścicielem lub osoba uprawnioną do korzystania z niej.
Jak traktowane jest przestępstwo przywłaszczenia?
Wg przepisów jest to czyn popełniony umyślnie. Co to oznacza? Ze "znalazca" - sprawca przywłaszczenia, ma świadomość, że znaleziona rzecz nie należy do niego, a mimo tego chce ją zatrzymać dla siebie bądź dla kogoś innego.
Jak zatem oddać znaleziony przedmiot?
Jeżeli nie ma żadnych znaków identyfikujących umożliwiających dotarcie do prawowitego właściciela, możemy oddać rzecz do biura rzeczy znalezionych, które funkcjonuje przy każdym starostwie powiatowym. Poza tym zawsze w takiej sytuacji można zwyczajnie zgłosić się na policję. - Na szczęście, dla wielu osób oczywiste jest to, że nie można korzystać z nieswoich rzeczy - komentują funkcjonariusze.
Komentarze
4 komentarze
Na posterunek Policji przyszedł Cygan (Rom) i pyta, jak cos znajdę to muszę oddać?.
-Oczywiście odpowiada posterunkowy, a co znaleźliście?.
-Znalazłem robotę, no to se ją weźcie...
A 10% znaleźnego ?
Zalozmy ze znalazlem oecz nie uzytkowalem,czy to jest przestepstwo?_jezeli tak to jak dalej ta rzecz ruchoma wyrzuce to juz nie bede przestepca.Pytanie do prawnika.
Kiedyś znalazłem tablice rejestracyjne i na policji nie chcieli jej przyjąć. Polepszyć takie coś