Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Skąd się wzięła akcja "Biała wstążka"?

01.12.2022 17:34 | 6 komentarzy | sqx

Trwa kampania "Biała wstążka". To jedna z największych na świecie inicjatyw mających na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet, prowadzona jest w 55 krajach. Została stworzona przez mężczyzn po tragicznych wydarzeniach w Montrealu. W działania włączają się m.in. jastrzębscy dzielnicowi.

Skąd się wzięła akcja "Biała wstążka"?
Noszenie białej wstążki ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet / fot. KMP Jastrzębie-Zdrój
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kampania "Biała wstążka" zrodziła się w Kanadzie. Akcja jest wynikiem wydarzenia z 6 grudnia 1989 roku, kiedy to w Montrealu mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet, a kolejnych 13 ranił. Napastnik twierdził, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ to kobiety zabrały mu miejsce na uczelni.

Mieszkańcy Jastrzębia otrzymują symboliczne białe wstążki / fot. KMP Jastrzębie-Zdrój

Mieszkańcy Jastrzębia otrzymują symboliczne białe wstążki / fot. KMP Jastrzębie-Zdrój

Dwa lata później, w 1991 roku, kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet. Rozpoczynający swoje działania jako symbol akcji wybrali białą wstążkę, znak niewinności. Noszenie białej wstążki ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.

Kampania ta w obecnych czasach przenosi się także na inne obszary, takie jak np. hejt, obrażanie, wyzywanie w sieci. W walkę z przemocą wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania włączyli się kolejni stróże prawa.

Jastrzębscy dzielnicowi w towarzystwie pracowników socjalnych mówili o kampanii na terenie miasta, a profilaktyk policyjny nadkomisarz Aneta Zacharjasz w trakcie spotkań z młodzieżą naświetlała młodym ludziom tematykę związaną z przemocą, hejtem, mową nienawiści.

Kampania trwa 16 dni / fot. KMP Jastrzębie-Zdrój

Kampania trwa 16 dni / fot. KMP Jastrzębie-Zdrój

/źr. KMP Jastrzębie-Zdrój, oprac. sqx/