Przyjdź na wystawę „Porozumienia sierpniowo-wrześniowe z perspektywy górnośląskiej”
„Porozumienia sierpniowo-wrześniowe z perspektywy górnośląskiej” przybliża wydarzenia, które przyczyniły się do powstania NSZZ Solidarność, a w dalszej perspektywie do obalenia komunizmu w Polsce i ustanowienia w pełni demokratycznych władz.
Część prezentowanej ekspozycji poświęcona jest bohaterom upamiętnionym w Panteonie Górnośląskim, którzy związani są z okresem walki z władzą komunistyczną w Polsce Ludowej. W głównej mierze wspominany jest jeden liderów Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Tadeusz Jedynak, a ponadto opozycjonista Kazimierz Świtoń oraz postacie dziewięciu górników, ofiar pacyfikacji Kopalni Wujek w 1981 roku.
Na wystawie prezentowane są fotografie i dokumenty ze zbiorów: Wikimedia Commons, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, Europejskie Centrum Solidarności, Ośrodek Karta, PAP, Galeria Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Polona.
Gośćmi spotkania podsumowującego wystawę 15 września o godzinie 17.00 w Miejskim Ośrodku Kultury, będą Ryszard Kopiec Dyrektor Panteonu Górnośląskiego oraz autor wystawy Bartosz Szostek.
Organizatorzy: Katowice dla odmiany, Archidiecezja Katowicka, Samorząd Województwa Śląskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Panteon Górnośląski w Katowicach.
Wystawa dostępna od 1 do 16 września 2022 r.