Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Coraz więcej dzieci potrzebuje rodzin zastępczych

05.08.2021 08:52 | 9 komentarzy | kb

Coraz więcej dzieci odbiera się rodzinom, które nie spełniają podstawowych obowiązków względem nich. Wówczas niezbędne są rodziny zastępcze. W Jastrzębiu takie rodziny wychowuje prawie 200 dzieci.

Coraz więcej dzieci potrzebuje rodzin zastępczych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mimo tego, że 190 dzieci przebywa w rodzinach zastępczych, to jednak dzieci przebywających w kryzysie jest coraz więcej. Okło 40 z nich  z nich przebywa w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

- Robimy wszystko, aby dzieci nie przebywały w zagrażających im warunkach. Na bieżąco je zabezpieczamy. Z tego powodu nasze rodziny mają większą, niż zalecana, liczbę podopiecznych. Dlatego pilnie potrzebujemy rodzin zastępczych - mówi Małgorzata Małochleb, kierownik Działu Pieczy Zastępczej w jastrzębskim OPS.

Rodzina zastępcza to pomoc tymczasowa. Dziecko, które zostało zabezpieczone, docelowo powinno wrócić do rodziców biologicznych (jeśli uporają się z kryzysem) lub otrzymać szansę na adopcję. Zanim to jednak nastąpi lepiej, by dzieciństwo spędzały w domowej atmosferze, wśród ludzi, którym na nich zależy. Dlatego potrzeba więcej rodzin zastępczych.

- Zwracamy się do mieszkańców miasta z apelem o pomoc potrzebującym dzieciom. To właśnie Państwo mogą sprawić, że nasze jastrzębskie dzieci poczują się potrzebne, kochane i widoczne - zachęca Klaudia Nietrzebka, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej.

Dzieci, które trafiają do rodzin zastępczych, często są sierotami lub półsierotami, ofiarami przemocy i innych zaniedbań. Wbrew powszechnej i błędnej opinii, to nie ubóstwo i bezrobocie są powodem ich zabezpieczania.

- Rodzice zastępczy, to osoby ratujące świat. To jedno z najważniejszych społecznych zadań wobec dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to praca na 8 godzin. To praca 24 godziny na dobę z dziećmi, które przeżyły traumę, nie zaznały miłości i poczucia bezpieczeństwa. Przechodząc pod opiekę mamy czy taty zastępczego wymagają zintensyfikowanej pracy nad budowaniem zaufania, stabilnego bezpieczeństwa oraz prawidłowego przywiązania – podkreśla Małgorzata Małochleb.

Kto może zostać rodziną zastępczą? Najważniejsze są predyspozycje, motywacja i stan zdrowia. Rodzice zastępczy muszą być w stanie zapewnić dziecku odpowiednie warunki psychologiczne, bytowe i mieszkaniowe. Nie mogą być pozbawieni władzy rodzicielskiej ani ograniczeni w zdolnościach do czynności prawnych. Muszą mieć stałe źródło dochodu oraz ukończyć szkolenie dla kandydatów. Nie jest konieczne, by byli małżeństwem.

- Chcemy podkreślić, że rodziny nie pozostają w tym zadaniu same, bo my jako organizator pieczy zastępczej, oprócz świadczeń finansowych, oferujemy codzienne wsparcie wykwalifikowanych pracowników socjalnych i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej oraz konsultacje z psychologiem i porady prawne. Umożliwiamy również skorzystanie z usług mediatora dodaje Małgorzata Małochleb.

Więcej informacji o pieczy zastępczej udziela Ośrodek Pomocy Społecznej pod numerami: 32 43 49 645, 32 43 49 646, 32 43 49 656.