Olga Tokarczuk "Księgi Jakubowe": recenzja książki
Powieść "Księgi Jakubowe" to wędrująca w czasie i przestrzeni, niezwykle rozbudowana opowieść historyczna, emanująca kwiecistym językiem i erudycją autorki. Treść zabiera czytelnika w prawdziwie magiczną atmosferę na trans trwający długie godziny.
Olga Tokarczuk urodziła się w roku 1962 w Sulechowie. Jest absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, w okresie po studiach pracowała w Wałbrzychu jako psychoterapeutka. Pisarka jest zadeklarowaną feministką, działa również na rzecz praw zwierząt i ochrony środowiska. Czynnie bierze udział w paradach równości i jest członkinią różnych fundacji charytatywnych.
W 2019 roku pisarka otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za rok 2018, jest również laureatką nagrody The Man Booker International Prize 2018 za powieść "Bieguni", a także dwukrotną zdobywczynią Nagrody Literackiej Nike za powieści: "Bieguni" w 2008 roku oraz "Księgi Jakubowe" w 2015 roku.
Pierwsze opowiadania pisała pod pseudonimem Natasza Borodin i wydawała je na łamach czasopisma "Na przełaj" pod koniec lat 70. Jej debiutem powieściowym była "Podróż ludzi Księgi" w roku 1993. Dwa lata później autorka wydała książkę "Prawiek i inne czasy". Inne pozycje literackie autorki:
- "Szafa",
- "Dom dzienny, dom nocny",
- "Bieguni",
- "Księgi Jakubowe".
Powieść "Księgi Jakubowe", którą znajdziecie pod tym linkiem https://litres.pl/olga-tokarczuk/ksiegi-jakubowe/, to wędrująca w czasie i przestrzeni, niezwykle rozbudowana opowieść historyczna, emanująca kwiecistym językiem i erudycją autorki. Treść zabiera czytelnika w prawdziwie magiczna atmosferę, trans trwający długie godziny.
Zagłębiamy się w filozoficznych i religijnych rozważaniach na temat natury człowieka, jego przeznaczenia i miejsca na Ziemi. Książka ta naprawdę imponuje rozmachem literackim, ilością wątków, postaci i możliwościami interpretacji jej treści. Na kartach powieści daje się wyczuć niesamowitą dbałość o szczegóły autorki, precyzję w oddaniu reali epoki oraz atmosfery w niej panującej. Pisarka przytacza wielu dziś nieznajomy obraz dawnej Polski, gdy na jednym podwórku bawili się żyd, katolik i muzułmanin.
"Księgi Jakubowe " to mistyczne dzieło literackie o historii i refleksyjna podróż do jej zakrętów, zwrotów i losach różnych społeczeństw. Jest to poszukiwanie odpowiedzi w przeszłości na pytania o dzisiejszą rzeczywistość. Książka ta na pewno spodoba się osobom lubiącym długie powieści wymagające skupienia i pozostawiające po sobie niezwykłe wrażenie literackiej, intelektualnej przyjemności.
Artykuł partnera
Komentarze
1 komentarz
Szkoda, że nasi mieszkańcy nie komentują twórczości .noblistki. Widocznie nie mają zdania na ten temat. To rawda, że twórczość Olgi Tokarczuk jest trudna i dla niektórych niestrawna, ale warto sięgnąć przynajmniej po jedną książkę. Widać też jak na dłoni, jakie tematy interesują jastrzębskie społeczeństwo.