Na co można było wydać miliony złotych w Jastrzębiu?
Miasto Jastrzębie, jak i pozostałe gminy górnicze musiało zwrócić miliony złotych z tytułu pobranych od spółki górniczej podatku od podziemnych wyrobisk. Te pieniądze można było przeznaczyć na przedszkola, żłobki, remonty dróg.
Przedstawiciele świata nauki, samorządowcy i reprezentanci strony rządowej debatowali nad tym, jak rozwiązać problem podatku od wyrobisk górniczych.
Seminarium eksperckie zwołano z inicjatywy przewodniczącej zarządu Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce, Anny Hetman, w siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie.
Niejasne definicje zawarte w przepisach podatkowych stały się dla polskich gmin nie lada problemem. Samo Jastrzębie-Zdrój po zmianie wykładni podatkowej musiało zwrócić 102 miliony złotych. Kwotę podatku, pobranego zgodnie z wcześniejszymi przepisami, należało zwiększyć o karne odsetki. Zmiana interpretacji przepisów pociągnęła za sobą brak w budżecie kolejnych 130 milionów. Dla gmin to ogromne obciążenie. By sobie z nim poradzić, dwie z nich musiały dokonać emisji obligacji, jedna – zaciągnęła kredyt. Konsekwencje tego odczuwają również jastrzębianie. Wiele spośród zaplanowanych inwestycji (w tym te związane z budową dróg, oświetlenia ulicznego, żłobków i przedszkoli) musiało zostać ograniczone lub odsunięte w czasie.
- Nie sposób zarządzać miastem bez stabilnego i przejrzystego prawa. To musi być podstawa. Podczas spotkania mogliśmy wspólnie z ekspertami zastanowić się, jak zmienić prawo, by nie narażać w przyszłości polskich gmin na tak poważne konsekwencje, jak te, z którymi musimy się teraz zmierzyć - mówiła przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych, Anna Hetman.
Historia sporu dotyczącego podatku od wyrobisk górniczych sięga 2011 roku (w tym roku Trybunał Konstytucyjny dokonał interpretacji, wyłączającej wyrobiska górnicze z podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości). Z konsekwencjami, związanymi ze zmieniającą się definicją „budowli” w polskim prawie, gminy borykają się do dziś.
Komentarze
40 komentarzy
Zmieniłbym ,,podziemia? na największy klub podziemia w Europie
Druga kadencja,a ta kobieta dalej nic nie robi!
@haha
PiS jest pod tym względem nielepsze.
Brak jest po prostu alternatywy. Powinien nim być bezpartyjny manager.
hetmanka zarzneła jastrzebie teraz szuka kasy z JSW hahahahha macie swoje PO chcieliscie to macie:D
"na mieście kupa ćpunów i alkoholików'
I złodziejów.
Bo każdy ćpun i alkoholik to złodziej jest.
Na zz zawsze mają mało
Na monitoring i zwiększenie bezpieczeństwa przed jastrzębską patologią, bo strach wyjść z domu, na mieście kupa ćpunów i alkoholików.
Ania wracaj do szkoły. Może tam wielka rada pedagogiczna cię doceni
na cement pod widukt
ja bym dał na kościół :D
I takim to sposobem...radyjowiec z Teheranu spod hotelu Abbasi stał sie swojsko brzmiącym Sztandarem Młodych :)
Gość 14,58 nie grzesz nie wiesz co mówisz powiedz to ludziom co przeżyli zrzut bomb na dwa miasta Japonii przypomnij sobie nazwy tych miast i zacznij myśleć co piszesz i mowisz
"warunek przynajmniej skończyć podstawówkę"
Ze niby wszystkie ryle podstawowke skonczyly?
"Z konsekwencjami, związanymi ze zmieniającą się definicją ?budowli?"
Ale wiadukt byl i jest nadal budowla. Jak sie rysuje jego los?
Niech już ta kobieta odejdzie ze stanowiska!!! przecież nie potrafi zarządzać miastem...wiadukt niewiadomo kiedy...likwidacja dworca autobusowego itd...kończ waść wstydu oszczędź!!!
Można by było wydać więcej kasy na domki dla kotów i miejsca pracy dla bezmózgich urzędasów.
@To sem ja
"Tu potrzeba rewolucji i prawdziwego jastrzębianina-gospodarza"
Tu potrzeba grabarza albo co najmniej syndyka masy upadłościowej.
@Oko proroka
Każdy normalny będzie pluł.
Takich szkód, jakie robi górnictwo, nie zrobi nawet bomba atomowa.
Zorganizowanie ekspedycji "w poszukiwaniu zagubionego rozumu włodarzy miasta".
Sztandar młodych ,napisałeś podanie pod JSW lecz odmówili _kazali uzupełnić wykształcenie warunek przynajmniej skończyć podstawówkę więc plujesz na brać gornicza
Kfc ????
To jest tak jak miastem zadzi następny nauczyciel a skarbnikiem jest facet z innego miasta i dalej będzie syf. Nic dobrego nie będzie.
Nieudolność do kwadratu. Sami jesteśmy sobie winni, bo nie używając mózgu, wybraliśmy taką reprezentację.
Wyboru nie było zbyt dużego. Same zgrane mordy i beton w um. Tu potrzeba rewolucji i prawdziwego jastrzębianina-gospodarza, który posprząta tę stajnię Augiasza...
Żłobków jest więcej, ale tylko jeden należy do miasta. Równie dobrze możesz napisać, że nie ma przychodni zdrowia. Miasto nie ma ani jednego.
PKP jakiś rynek
Ja też bym miał dużo kasy, gdybym nie musiał spłacać kredytów.
Wydajesz cudze a oddajesz swoje - to boli. Czego jeszcze możemy Cię nauczyć nasza pierwsza nauczycielko?
@Kkk
"Żłobki ?"
W tej upadającej osadzie górniczej jest 1 (słownie - JEDEN) żłobek. Dziękuję za uwagę. Pozdrawiam wszystkich.
Może lotnisko??
Już Janecki oszczędzał kasę, bo wiedział, że pewnie trzeba oddać pieniądze kopalniom. Sprawa stara jak świat i po co do tego wracać. Trzeba się zabrać za robotę a nie ciągle narzekać. Pytanie tylko czy obecna władza to potrafi.
"dzieki górnictwu Jastrzębie istnieje dziś i będzie istniało"
Dzieki gornictwu zdycha i zdychac bedzie az nie zdechnie do konca.
To jakaś kpina ta kobieta i inni zarządzający. Ani te ani inne pieniądze nie poszłyby na wymienione przez Panią Annę rzeczy. Przejęli by to urzędnicy lub nieudolne projekty. Napiszę jeszcze raz może ktoś z nich to przeczyta dzieki górnictwu Jastrzębie istnieje dziś i będzie istniało i niemożna brudzić i grabić go jak robi to dużo firm itp. inne gminy też oddały hajs i powiedzmy rozwijają sie. A tu ?
Ale jak Miasto ściągnęło wcześniej ten podatek to na co zostały te pieniądze przeznaczone? Na drogi? Oświetlenie ? Żłobki ? Skoro przepisy były niejasne i nie było pewności czy nie trzeba będzie ich oddać w przyszłości to dla bezpieczeństwa może trzeba było wstrzymać się z wydawaniem.
Jasne! Więcej podatków dla kopalni, a później że węgiel polski jest drogi i kopalnie są nie rentowne.
Na club gjekaes w podziękowaniu za wyrzucone dzieci z akademii GKS Jastrzębie
Żerowanie na górnictwie musi się skończyć taką ilością podatków nie jest obłożona żadna gałeś przemysłu, i myślę że te pieniądze też poszły by w błoto patrz plaża w centrom miasta przy ruchliwej ulicy
Dawno się tak nie uśmiałem, że aż swój monitor poplułem resztkami kawy.
Seminarium eksperckie i Anna Hetman.
To tak jak słonica w składzie porcelany, czyli nieodpowiedni człowiek w nieodpowiednim miejscu i czasie.
To się nazywa ratowaniem JSW kosztem mieszkańców miasta.
Brawo! To jest dopiero dbanie o górników ...
"Wiele spośród zaplanowanych inwestycji (w tym te związane z budową dróg, oświetlenia ulicznego, żłobków i przedszkoli) musiało zostać ograniczone lub odsunięte w czasie."
Przepraszam bardzo. W Jastrzębiu nie było mowy o poprawie infrastruktury czy budowie obiektów dla mieszkańców.
Gledzono o budowie domu solidarności czy muzeum dziedzictwa pogorniczego dziadostwa.
Jednocześnie krok po kroku likwidowane były i są wszelkie zdobycze cywilizacji, teraz właśnie pada dworzec autobusowy.
Przed 2011 też było dziadostwo. Niech nie szukają winowajcy. Małe miasto utrzymuje 1600 pracowników UM. Liczba mieszkańców stale maleje, liczbą urzędników wzrasta. W jakim celu powołano nowe wydziały ostatnio. Jakikolwiek widoczny dla mieszkańców efekt ich pracy?