Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Używane auto - jak kupić je bezpiecznie i nie narobić sobie problemów?

22.11.2018 07:15 | 2 komentarze | dam

Niestety są osoby, dla których kupno używanego samochodu zapoczątkowało pasmo problemów. Nie dołączaj do grona tych osób i dowiedz się, jak kupić auto z drugiej ręki i zminimalizować ryzyko oszustwa. 

Używane auto - jak kupić je bezpiecznie i nie narobić sobie problemów?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zdaje się, że uczciwi ludzie, którzy chcą uczciwie sprzedać używany samochód to wymierający gatunek. Co więcej, wielu nieuczciwych sprzedawców zgodnie twierdzi, że do nieuczciwości zmusił ich psujący się rynek samochodów używanych. Okazuje się, że potencjalni konsumenci są wymagający i często kupują używane samochody bez wad, albo takie, które posiadają zatajone i niewidoczne gołym okiem usterki. Wszystko to sprawia, że prawdomówni sprzedawcy samochodów używanych na tym cierpią, bowiem nikt nie zwraca uwagi na ich ogłoszenia. Ile w tym prawdy? Nie wiadomo. Faktem jednak jest, że osoby chcące kupić auto z drugiej ręki muszą być ostrożni. Interesuje cię kupno samochodu? Dowiedz się, jak zrobić to bezpiecznie i bezproblemowo.

Jak kupić używane auto bezpiecznie i bezproblemowo?

Przed spotkaniem zabaw się w detektywa

Dokładnie przeczytaj ogłoszenie, jeśli cię ono zainteresuje, zainicjuj kontakt telefoniczny. Zadawaj pytania, wyjaśniaj wszelkie niejasności i w żadnym wypadku nie daj się zbyć. Poproś o numer VIN i o to, aby sprzedawca przysłał ci skan dokumentów związanych z pojazdem, czyli między innymi dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, książkę serwisową i dokumenty właścicieli. Dzięki temu oszczędzisz czas i w razie czego na tym etapie zorientujesz się, czy sprzedawca coś kręci.

Na spotkaniu bądź dociekliwy

Obejrzyj dokładnie każdy element samochodu zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Jeśli zobaczysz coś, o czym sprzedawca wcześniej nie wspomniał, wyjaśnij z nim to. Nie bój się zadawać pytań, bądź asertywny i nie daj się zagadać. Jeśli masz taką możliwość, na spotkanie ze sprzedawcą udaj się z niezależnym specjalistą, który obiektywnym okiem oceni stan pojazdu i sam nie da się wciągnąć w ewentualne gierki potencjalnie nieuczciwego sprzedającego.

Pamiętaj, że jazda próbna to podstawa

Jeśli sprzedający ma wykupioną polisę ubezpieczeniową dla osób fizycznych bądź posiada specjalne ubezpieczenie, na które decydują się handlarze samochodów (na przykład takie jak te, które znajdziemy pod adresem https://www.insurancefactory.co.uk/motortrade-insurance), możemy zaczynać jazdę próbną. Jeśli sprzedawca odmówi wiedz, że coś tutaj jest nie tak. Nie kupuj kota w worku i dopnij swego lub zrezygnuj z zakupu auta, którego przed sfinalizowaniem transakcji nie możesz w pełni sprawdzić.

Przy podpisywaniu umowy zachowaj czujność

Zdaje się, że wszystkie potencjalnie niosące za sobą zagrożenie sytuacje już za nami. Nic bardziej mylnego! Pora na podpisanie umowy, od której bardzo wiele zależy. Tutaj także musisz zachować ostrożność. Na tym etapie nie tylko musisz zweryfikować autentyczność dokumentów auta lecz także powinieneś sprawdzić, czy podpisujesz umowę z jego właścicielem. Nie zapominaj także, aby dokładnie przeanalizować warunki umowy, którą masz podpisać. Jeśli zauważysz jakieś nieścisłości lub coś wzbudzi twoje wątpliwości, reaguj od razu i nie czekaj aż będzie za późno.

 

Materiał partnera