Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Kulturalne Jastrzębie, czyli jakie?

15.10.2018 01:55 | 44 komentarze | kb

Bez kultury nie można wyobrazić sobie żadnego szanującego się miasta. Jaka ma więc być ta kultura w Jastrzębiu? Bardziej wysoka i elitarna, czy raczej dostosowana do szerszego grona odbiorców? Należy postawić na sztuki teatralne i muzykę klasyczną czy raczej na disco polo i duże imprezy stadionowe. Na te i inne pytania odpowiadają kandydaci na prezydenta miasta.

Kulturalne Jastrzębie, czyli jakie?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Anna Hetman -  KWW Koalicja Anny Hetman

Kultura jest niezwykle ważna dla Jastrzębia-Zdroju. Wiele razy mieszkańcy o tym wspominali, kiedy spotykaliśmy się na różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych. Zorganizowaliśmy ich zdecydowanie więcej niż w latach poprzednich - przywróciliśmy Sylwester, organizowaliśmy jarmarki świąteczne, koncerty czy różne nowe inicjatywy. Bardzo dobrze przyjmowane jest Filmoffisko, Jazztrzebie, teatry, operetki i inne wydarzenia. Dużym zainteresowaniem cieszy się wędrujący fortepian (nowo zakupiony).

To pokazuje, że jastrzębianie są żywo zainteresowani tym, co się dzieje w przestrzeni kulturalnej. Chcą uczestniczyć w wydarzenia kulturalnych i co najważniejsze chcą ją współtworzyć. Już teraz konsultujemy z mieszkańcami nasze decyzje. Takie inicjatywy są najcenniejsze, bo miasto powinno być partnerem dla inicjatyw mieszkańców.

Dla mnie jako prezydenta miasta kultura i sport to są dwa fundamenty, które pozwolą nam skutecznie budować tożsamość jastrzębian. To jest niezwykle ważne. To wydarzenia kulturalne tworzą klimat miasta, uaktywniają mieszkańców, co przekłada się na obroty w biznesie. Każdy poważny przedsiębiorca obecnie chcąc inwestować w mieście pyta o kulturę i wydarzenia sportowe. Chce wiedzieć czym żyją mieszkańcy. Jeśli oni wychodzą z domu i uczestniczą w imprezach miejskich, biznes odżywa.

W tej kadencji powołałam Radę Kultury, złożoną z przedstawicieli różnych środowisk kulturalnych, którzy służą swoją opinią w organizowaniu życia kulturalnego miasta. Co więcej zleciliśmy badanie, które pokazuje potrzeby mieszkańców Jastrzębia-Zdroju w zakresie kultury. Opracowaliśmy program rozwoju kultury, który jest realizowany. W przyszłości chcemy zorganizować flagowe wydarzenie kulturalne promujące miasto w kraju i za granicą. Będziemy tworzyć markę Jastrzębia-Zdroju poprzez takie właśnie wydarzenia.

A tak przyziemnie - przed nami również modernizacje obiektów kulturalnych. Myślimy też o kinie z prawdziwego zdarzenia.

Łukasz Kasza - Prawo i Sprawiedliwość

Kultura w wydaniu jastrzębskim powinna bardziej wypływać z rozwoju miasta, w tym przede wszystkim tego gospodarczego. Kultura potrzebuje pieniędzy. Im bardziej dofinansowana, tym jest na lepszym poziomie. Nie można obiecać na nią większych wydatków, nie proponując rozwoju gospodarczego, czyli przychodu pieniędzy do miejskiego budżetu. Postawmy na rozwój, partnerskie relacje przedsiębiorstw z miastem, to kultura sama zakwitnie. Ponadto, jako prezydent miasta, chciałbym  jeszcze mocniej promować jastrzębian, którzy tworzą naszą kulturę. W Jastrzębiu-Zdroju mamy wielu utalentowanych ludzi stanowiących świetną wizytówkę naszego miasta. Mam nadzieję, że kulturze sprzyjać będzie budowa Sali Koncertowej w Zdroju przy Państwowej Szkole Muzycznej. O to chodzi, by pozyskiwać pieniądze od Ministerstwa Kultury. To właściwy kierunek, któremu chcę sprzyjać. Ponadto zakładam, że ta sala będzie służyć nie tylko Szkole Muzycznej, ale także ogółowi społeczeństwa, gdy będą tam organizowane ciekawe wydarzenia. Chciałbym też udostępnić zorganizowanym grupom mieszkańców sale: Domu Zdrojowego czy też Kina Centrum, aby mieli gdzie ćwiczyć czy prezentować się szerzej publiczności. Dostrzegam także potrzebę zadbania o budynek Kina Centrum, w którym mieści się siedziba MOK-u. Nie zagłębiając się w szczegóły, potrzeba generalnego remontu tego obiektu i uregulowania jego stanu własności, bo nie jest on własnością miasta.

Jakub Gruszka -  Kukiz’15 w Jastrzębiu-Zdroju

Jestem osobą zakochaną w miastach akademickich. Mój ukochany Kraków, a z mniejszych ośrodków Cieszyn - to miasta, w których kultura została zdominowana przez młodych, kreatywnych i zdolnych ludzi. Gdyby w tych miastach skasowano Miejskie Ośrodki Kultury - studenci w całości przejęliby ich rolę, robiąc to na własny rachunek. Jastrzębie ośrodkiem studenckim nie jest, stąd MOK w jakichś 90% odpowiada za kulturę w mieście. Jeżeli wygram wybory będę robił wszystko, żeby sprowadzić tutaj uczelnie wyższe. Po kilku latach obecności studentów w mieście oferta eventowa dla mieszkańców ogromnie by się zwiększyła (co nie oznacza, że teraz jest słaba, wręcz przeciwnie - uważam, że obecnie MOK wykonuje dobrą robotę!)

Należy podkreślić, że dzięki dyrektorowi Śmietanie niebawem będziemy mogli wysłuchiwać koncertów w sali z prawdziwego zdarzenia. Świetną robotę robią też organizatorzy JAZZtrzębia (wielkie ukłony dla Was!).

Przez ostatnie lata nieco zniknął nam z horyzontu Czarny Rycerz - czyli postać, która od zawsze kojarzyła się z naszym miastem a którą trzeba odkurzyć i zacząć wykorzystywać do promocji miasta, na przykład w pochodzie na stadion podczas Dni Jastrzębia. Być może na wzór krakowskiego Lajkonika.

Uważam, że Jastrzębie to również świetne miasto do organizacji tematycznego festiwalu muzycznego.

Na koniec, jeżeli mówimy o kulturze to muszę też powiedzieć o kulturze zachowań w miejscach publicznych. Jeżeli zostanę prezydentem - żule, luje i kloszardzi zostaną (delikatnie mówiąc) wyproszeni z centrum miasta. Nie może być tak, że matki z dziećmi czy starsi ludzie muszą obawiać się o swoje zdrowie i o swoje portfele. Daję Wam słowo honoru, że zrobię z nimi porządek!"

Jarosław Ligas - Lewica Razem

Rozwój miasta musi mieć charakter kompleksowy. Każdy element jest ważny. Kultura w każdym jej aspekcie, powinna odpowiadać oczekiwaniom jastrzębian i jednocześnie zapewniać im dostęp do wyjątkowych wydarzeń artystycznych.

Najważniejsze punkty mojego programu, dotyczące kultury są następujące:

Budynek główny Miejskiej Biblioteki Publicznej powinien zostać rozbudowany. Dzięki temu będzie można zwiększyć dostępny księgozbiór. Dzięki temu również będzie to miejsce, gdzie zaistnieje możliwość organizacji dużych imprez.

Miejski Ośrodek Kultury znajdzie się wreszcie w budynku należącym do miasta. Obecnie jest on wynajmowany od instytucji samorządu wojewódzkiego. Zostanie również odkupiony i zagospodarowany pustostan, który póki co, straszy od strony ulicy Jana Nowaka Jeziorańskiego. Dzięki temu obiekt będzie spełniał standardy nowoczesnego, wielofunkcyjnego obiektu, gdzie znajdzie miejsce sala teatralna, galeria i miejsca dla zespołów, klubów muzycznych czy kół zainteresowań. To ma być miejsce, które ma tętnić życiem od rana do wieczora przez cały rok.

W ciągu roku odbędą się co najmniej cztery duże imprezy plenerowe dla wszystkich.

Marzy mi się powrót do Jastrzębia konkursu młodzieżowych orkiestr dętych. Wielu mieszkańców do tej pory wspomina z rozrzewnieniem czas, gdy mogli podziwiać maszerujące przez miasto orkiestry.

Budowa sali koncertowej przy Szkole Muzycznej jest niewątpliwym sukcesem jej dyrektora, Pana Stanisława Śmietany. Gratuluję mu tego i niewątpliwie będę wspierał go, jako prezydent miasta, w tym dziele. Sala koncertowa jest miejscem potrzebnym na kulturalnej mapie miasta.

Janina Szymańska  - Samorządne Jastrzębie

Stworzę nowoczesne kino, bez konieczności stawiania kolejnej Galerii. Kino z profesjonalnym nagłośnieniem, z wygodnymi fotelami, z możliwością zakupu popcornu i coca-coli. To rozrywka dla całej rodziny. Obecnie mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju jeżdżą do miast ościennych, gdzie przy okazji spędzają czas w tamtejszych restauracjach, tam robią zakupy. To musi się zmienić.

Uważam, że mieszkańcy zasługują również na to, aby mieć dogodny dostęp do stref aktywnego wypoczynku, które powinny być w zasięgu ręki, czyli na każdym osiedlu oraz w każdym sołectwie. Stworzę miejsc, gdzie będzie możliwość wypocząć na trawie, gdzie będzie można przyjść na spacer ze swoim pupilem, gdzie będzie można pojeździć na rolkach czy rowerze. To nie muszą być 10-cio milionowe projekty, ale małe, przyjazne i dostępne dla Każdego mieszkańca przestrzenie, które będą spełniać swoją rolę zarówno społeczna, kulturalną jak i rekreacyjną.

To będą miejsca, w których seniorzy, dzieci, młodzież i dorośli będą mogli znaleźć coś dla siebie.

 

Katarzyna Barczyńska-Łukasik