OC krótkoterminowe - kiedy możesz kupić polisę?
Kupując pojazd zarejestrowany w Polsce, otrzymujemy polisę OC od poprzedniego właściciela – z takim ubezpieczeniem możemy spokojnie udać się samochodem do miejsca zamieszkania. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku kupna pojazdu z zagranicy - tu przyda się OC miesięczne. Podpowiadamy, w jakich jeszcze przypadkach możemy kupić krótkoterminowe ubezpieczenie.
Czym jest krótkoterminowe OC?
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które można kupić na okres krótszy niż 12 miesięcy, zapewnia dokładnie taki sam zakres ochrony jak OC roczne. Jego zakup możliwy jest jednak tylko w określonych przypadkach. Przypadki te określa Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, a należą do nich:
- pojazdy zarejestrowane czasowo (czas ochrony OC może pokrywać się z czasem rejestracji, nie krócej jednak niż przez 30 dni);
Uwaga! Samochód możemy zarejestrować czasowo na przykład wtedy, gdy chcemy wywieźć go za granicę, przejechać z miejsca zakupu do miejsca zamieszkania, do warsztatu mechanicznego lub na przegląd techniczny.
- samochody zarejestrowane na stałe, przy czym powinny być one w posiadaniu właścicieli komisów samochodowych lub przedsiębiorców pośredniczących w sprzedaży pojazdów (kupujemy OC na okres nie krótszy niż 30 dni),
- pojazdy wolnobieżne, czyli takie, których prędkość jazdy jest ograniczona do 25 km/h (oprócz pojazdów wykorzystywanych w gospodarstwie rolnym) - umowa zawierana jest na co najmniej 3 miesiące,
- samochody sprowadzane z zagranicy, które nie posiadają OC (polisa OC na minimum 30 dni),
- pojazdy historyczne, które wpisane są do rejestru zabytków, wojewódzkiej ewidencji zabytków lub inwentarza muzealiów (umowa OC nie może trwać krócej niż 30 dni).
Warto również wspomnieć, iż krótkoterminowe OC nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres. Jego ważność wygasa z ostatnim dniem okresu, na który została zawarta umowa (więcej szczegółów: OC krótkoterminowe według porównywarki kalkulator-oc-ac.auto.pl.
Gdzie kupić OC krótkoterminowe?
Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia OC na rok, przy wyborze OC krótkoterminowego warto kierować się wyłącznie ceną. Oferty OC są dostępne u większości ubezpieczycieli, którzy prowadzą sprzedaż standardowego ubezpieczenia. Niestety, na chwilę obecną osoby fizyczne nie mogą skorzystać z internetowego kalkulatora - w sprawie oferty krótkoterminowej należy skontaktować się z towarzystwem osobiście lub telefonicznie. Polisę OC na krócej niż 12 miesięcy mogą kupić przez Internet wyłącznie przedsiębiorcy.
Krótkoterminowe OC komisowe
Jednym z podmiotów ustawowo uprawnionych do zakupu krótkoterminowego OC są firmy pośredniczące w sprzedaży pojazdów.
Jeżeli kupujesz samochód z komisu, sprzedawca powinien przekazać Ci ubezpieczenie OC. Prawdopodobnie otrzymasz polisę OC krótkoterminową (na 30 dni). Zdarza się również tak, że przedsiębiorca, który pośredniczy w sprzedaży pojazdów kupuje polisę całoroczną, ale ze znacznie obniżoną składką (np. tylko symboliczną opłatą za każdy miesiąc). Po sprzedaży auta warto to dokładnie sprawdzić, bo korzystanie z takiej umowy może wiązać się z wysoką dopłatą do składki (po przeliczeniu ceny OC na podstawie danych nowego właściciela).
Na dokumencie OC zawarta będzie informacja, na jaki okres wykupiona jest polisa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Masz prawo korzystać z OC do czasu jego ważności lub rozwiązać umowę w obecnym towarzystwie i zawrzeć roczną umowę w innej firmie. Oferty kilkunastu towarzystw możesz sprawdzić za pomocą internetowego narzędzia, np. w kalkulatorze OC - kalkulator-oc-ac.auto.pl.
Krótkoterminowe OC - najważniejsze informacje
- Krótkoterminowe ubezpieczenie OC zawierane jest na okres nie krótszy niż 30 dni i zapewnia identyczny zakres ochrony co OC roczne.
- Ubezpieczenie OC na mniej niż rok może wykupić osoba, która nie posiada zarejestrowanego na stałe pojazdu lub zajmuje się pośrednictwem w sprzedaży samochodów. Krótkoterminowe OC ma również zastosowanie w przypadku aut sprowadzanych z zagranicy, tzw. pojazdów wolnobieżnych lub posiadających status auta historycznego.
- Warto pamiętać, że polisa krótkoterminowa nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres.
Artykuł sponsorowany