środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

JSW: Związkowcy kontra zarząd. Spór o kopalnię

20.07.2018 12:17 | 27 komentarzy | kb

Związkowcy ze Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności domagają się przeprowadzenia przetargu na sprzedaż kopalni „Krupiński”. Tymczasem Jastrzębska Spółka Węglowa ma wobec niej zupełnie inne plany.

JSW: Związkowcy kontra zarząd. Spór o kopalnię
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jastrzębska Spółka Węglowa przedstawiła w czwartek kompleksowy program zagospodarowania tego terenu pogórniczego. Jego najważniejsze założenia to: Budowa  zespołu nowoczesnych budynków produkcyjno-magazynowych, a także produkcja maszyn, urządzeń i narzędziowni na potrzeby kopalń w Polsce i poza jej granicami.  Powstanie centrum serwisowo-logistycznego uruchomienie fabryki ogniw wodorowych stosowanych w elektromobilności oraz fabryki włókien węglowych z ubocznych produktów procesu koksowniczego. Pod uwagę brana jest również elektrownia szczytowo-pompowa.

Projekt zakłada również budowę linii produkcji autobusów elektrycznych, w tym także o napędzie wodorowym, oraz budowę linii produkcji małego elektrycznego samochodu dostawczego. Wcześniej, w połowie czerwca  tego roku, podczas konferencji IMPACT`18 JSW oraz PKP Cargo podpisały list intencyjny w sprawie analiz, a w przyszłości produkcji  nowych typów wagonów i lokomotyw manewrowych o napędzie wodorowym.

Rozpatruje się również budowę samowystarczalnego pod względem energii i ciepła osiedla mieszkaniowego z geotermią. Projekt budowy osiedla jest jednak zależny od wyników badań geotermalnych i planów budowy PESP. Innym rozwiązaniem jest Park Innowacji. Przedmiotem działalności byłoby wsparcie rozwoju inicjatyw typu start-up dedykowanych głównie dla inwestorów działających na terenie i w sąsiedztwie gminy Suszec.

Jednak Śląsko-Dąbrowska Solidarność ma zupełnie inną wizję związaną z kopalnią „Krupiński”. Działacze domagają się rozpisania przetargu na jej sprzedaż.  Prezydium Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności wraz ze spółką pracowniczą, powołaną w kopalni Krupiński na początku 2018 roku, włączyło się w działania na rzecz odtworzenia wydobycia w tym zakładzie. W tym celu związkowcy podjęli współpracę z brytyjską firmą Tamar Resources, która wyraziła chęć zainwestowania w Suszcu kilkuset milionów zł i utworzenia ok. 2 tys. miejsc pracy w reaktywowanej kopalni. Jednak minister energii ma wątpliwości, co do wiarygodności brytyjskiej spółki.