Pamiętają o deportacjach i przestrzegają przed nienawiścią
78 lat temu z terenów okupowanej Polski wywieziono na Syberię tysiące Polaków. 10 lutego 1940 roku przeprowadzono pierwszą wywózkę na Syberię. Co roku o tym wydarzeniu pamiętają jastrzębscy Sybiracy.
Przed Pomnikiem Sybiraków na Cmentarzu Komunalnym w Jastrzębiu-Ruptawie zapłonęły znicze. W ten sposób najstarsi jastrzębianie - członkowie Związku Sybiraków Oddział Jastrzębie-Zdrój uczcili pamięć rodaków, który w czasie II wojny światowej zostali zesłani na rozkaz Józefa Stalina w głąb Związku Radzieckiego, na Syberię. Wielu nie powróciło do ojczyzny i na zawsze zostało na Nieludzkiej Ziemi. Ci, którym udało się wrócić kultywują pamięć o tym, co wówczas się działo.
Ryszard Czernecki, przewodniczący Związku Sybiraków Jastrzębie-Zdrój, zawsze w lutym zapala znicze i pamięta o wydarzeniach z 1940 roku. Mówi, że pamięć o tym, co się wydarzyło jest konieczna, ale przestrzega przed zemstą, nienawiścią, powracaniem do wrogości pomiędzy narodami.
Komentarze
4 komentarze
Ooooo, tylko trzy komentarze?! Nikt z mieszkańców nie ma nic ciekawego do powiedzenia w tej sprawie? No aż niemożliwe. 110 lat życia Panie Ryszardzie! Oby zdrowie Panu dopisywało.
Oj Panie Ryszardzie, polski "turbo patriota" i tak wie lepiej od Pana, jak wtedy było i kogo nienawidzić dziś?
Dwie lektury w j. polskim:
Hanka Ordon, piosenkarka znana m.in. z przedwojennych filmow. Po wojnie zalozyla sierociniec w Libanie.
Ksiezka to opis podrozy dzieci z Syberii, przez Turkmenistan, Meszhed w Iranie, do Indii.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/9442/tulacze-dzieci
Tu Hajnowka -> Syberie -> Kazachstan. Wspomnienia zawarte w ksiazce koncza sie na statku zawijajacym w Porcie Pahlavi (dzis Anzali lub Bandar-e Anzali) nad Morzem Kaspijskim.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/276181/od-hajnowki-do-pahlavi-wspomnienia
Iran przyjal polskich uchodzcow. Do dzis sa tam zadbane polskie cmentarze a mieszkancy pamietaja Polakow. Obcy element kulturowy (jak mawiaja narodowcy) wydal tez piekna ksiazke o polskich dzieciach, mozna kupic w iranskich ksiegarniach.
http://culture.pl/en/gallery/born-in-independent-poland-lahestaniha-the-children-of-esfahan-back-in-iran-after-75-years-image
http://cosmopolitanreview.com/isfahan/