Czy zostanie zniesiony podatek od środków transportu?
Miasto Jastrzębie-Zdrój może zrezygnować z podatku od środków transportu. To dobra wiadomość dla właścicieli pojazdów. Jest jednak postawiony warunek dla tych, którzy mogliby skorzystać z takiej możliwości.
Urzędnicy pracują nad tym, aby w mieście zrezygnować podatku dla środków transportu. Ci jastrzębianie, którzy posiadają pojazdy z napędem elektrycznym mogliby nic nie płacić. Magistrat przewiduje, że właściciele pojazdów o takich napędzie, a więc samochodów ciężarowych (do 12 ton), ciągników siodłowych z naczepą lub przyczepą (do 12 ton) oraz autobusów zostaliby zwolnieni z opłat.
- Mając na uwadze możliwość wprowadzania przez radę gminy zwolnień przedmiotowych w zakresie podatku od środków transportowych (z wyjątkiem pojazdów o masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton), w ramach działań proekologicznych proponujemy wprowadzenie od 2018 roku zwolnienia wymienionych pojazdów - mówi rzecznik jastrzębskiego magistratu Katarzyna Wołczańska.
Projekt uchwały w tej sprawie zostanie wniesiony na sesję Rady Miasta, gdzie zapadnie decyzja w tej sprawie.
Komentarze
17 komentarzy
Równie dobrze mogą znieś podatek od przelotu balonów , taki sam wpływ do budżetu
No niestety ale nasze urzędniki to do niczego się nie nadają a o sprawach ruchu drogowego to mają wiele do życzenia. Te babole po skończonej pracy nie potrafią z parkingu wyjechać. Jedna i ta sama pani na SWD dzień w dzień jedzie z głównego parkingu UM w prawo pod bank pod zakaz.
a ja bym zwolnił wszystkich urzędników nad tym pomysłem \"pracujących\" ,po co płacić za głupoty.
Ja bym zwolnił ich jak najwięcej o ile nie wszystkich. Jastrzębie stałoby się wtedy bardziej atrakcyjne dla przedsiębiorców z innych miast.
Pani Hetman już ponoć zniosła podatek od nieruchomości dla nowo wybudowanych domów. Dla wszystkich poza jedną grupą. Podatku nie płaci urzędnik, ale płaci przedsiębiorca. I SŁUSZNIE. PRZEGNAĆ PRYWACIARZY z miasta jak im się nie podoba nasza zawsze UŚMIECHNIĘTA prezydent.
Widocznie w UM strasznie się nudzą , a jak wiadomo \" kiedy rozum śpi budzą się demony\"
Widać że zbliżają się wybory.Zaczyna się gotować w głowach olej , będzie widać obłoki dymu.
Jako mieszkaniec płacący podatki w tym mieście pytam ile jest zarejestrowanych samochodów ciężarowych i maszyn rolniczych o napędzie elektrycznym w naszym mieście.
@naczepka
Ciagnik z naczepa do 12 ton - nawet spalinowych pojazdow tego typu w Jastrzebiu nie uswiadczysz.
Rownie dobrze mogliby z podatku w Jastrzebiu zwolnic rakiete kosmiczna oraz pociagi osobowe.
To jest myslenie urzednikow. Nalozyc oplaty na wszystkich (jak na parkingu pod UM), po czym szumnie zwolnic nielicznych z oplat. Urzednicy maja sposob rozumowania przestepcy.
Elektryczny ciągnik siodłowy - hahaha!!! Ludzie zejdźcie na ziemie bo pojęcia nie macie o czym piszecie.
@LG
Chyba w UM pracujesz, skoro takie glupoty ci do glowy przychodza.
Poszukaj sobie od jakich pojazdów jest podatek i daj linka ile kosztuje elektryczny ciągnik siodłowy 12 t.
Elektryczny ciągnik siodłowy z naczepą , urzędnicy ciężko nad tym pracują opamiętajcie się z tą radosną twórczością .
W art. 8 ustawy określony został katalog pojazdów składających się na pojęcie środków transportowych (m. in. autobusy, samochody ciężarowe oraz zespoły pojazdów rolnych). Pokażcie mi samochody ciężarowe w Jastrzębiu o napędzie elektrycznym. podatek dotyczy tylko ciężarówek , autobusów i pojazdów rolniczych. od autobusu, w zależności od liczby miejsc do siedzenia:mniejszej niż 22 miejsc - 1901,24 zł, równej lub wyższej niż 22 miejsc - 2403,69 zł następna wyborcza fantasmagoria.
Nowe autobusy i ciężarówki w większości są sprzedawane na lizing i te z napędem elektrycznym, i nie są rejestrowane w jastrzębiu.
Nie mamy siedziby banku który miałby dobre warunki lizingowania, i podatki od pojazdów trafiają poza jastrzębie.
Przykład PKM i Warbus to około 40 nowych autobusów nie zarejestrowanych w jastrzębiu to strata około 80 tys na rok.
Krótkowzroczne myślenie gościa z 7:57 widać nawet bez korekty wzroku: zwolnienie z podatku takich pojazdów ma zachęcić podmioty gospodarcze do inwestowania w takie środki transportu. Tym samym dołożyć kolejną cegiełkę do czystszego powietrza w mieście i okolicy. Jest też mały procent szansy że podmioty, które korzystają z takich pojazdów zainwestują w naszym mieście w rozwój swoich działalności, wszak od podatków się ucieka, prawda?
Czyli laczna liczba pojazdow objetych ulga: zero.
Niech magistrat dupy sobie nie zawraca.