Mieszkanie z lat 70. już otwarte dla zwiedzających
Od środy w Galerii Historii Miasta można oglądać wystawę przedstawiającą realia życia w blokach z wielkiej płyty. Eksponaty na nią dostarczali sami mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju.
Wystawa "Moje M" składa się z klatki schodowej, pokoju stołowego i pokoju dziecięcego. W pokoju stołowym znalazły się takie eksponaty jak meblościanka wypełniona kryształami, magnetofon szpulowy "Unita" czy telewizor "Fregata". W mieszkaniu można zobaczyć oryginalne tapety i wzory malowane wałkiem, a także sprzęty kuchenne. Czwartą salą jest minikino gdzie zwiedzający mogą obejrzeć kroniki filmowe z okresu PRL-u.
Wystawa jest otwarta dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 17:30 do 4 października 2013 roku.
Komentarze
14 komentarzy
Do pamiętającego !!! Smród to jest teraz, znam ludzi co nie spłukują toalet bo woda droga zbierają w wannie ile tylko mogą. Zgodzę się że niejeden ma odpicowane mieszkanie ale za pożyczone pieniądze. Na wycieczki drogie jadą a jakże tylko że kredyt goni kredyt !!!! Tyle samobójstw nie było kiedyś a ludzie byli bardziej życzliwi.
dziwia mnie te glosy krytyki . Takie mieszkanie bylo oznaka sukcesu owczesnych wladz . 25 lat po wojnie ktora zrownala z ziemia prawie caly kraj . W 1939 r czyli niecale 30 lat wczesniej tak zyli tylko przedstawiciele klasy sredniej . Wsie nie wiedzialy co to jest elektrycznosc a poza tak nowoczesnymi miastami jak Gdynia 90 % spoleczenstwa biegalo albo za stodole albo do wspolnej wygodki . Ile mieszkan calych miast ile przedsiebiorstw zbudowano od podstaw przez 30 lat od konca wojny a ile przez czas od roku 1980? To w 1980 skonczyl sie PRL bo wtedy nastapila dekada junty wojskowej . Z perspektywy lat mysle ze bylem mlody i glupi dajac sie wciagnac w gierki karierowiczow i zbierajac ciegi od ZOMO oraz wycierajac tylkiem drewniane prycze w aresztach bo przy zachowaniu tempa rozwoju z roku 1978 dawno przegonilibysmy swiatowe potegi
I żyło się lepiej.
o tak... czemu ma służyć ta wystawa? co tu wspominać obraz nędzy i rozpaczy?dziwię się, że są osoby którym \"łezka w oku się pojawia\" na myśl o PRL-u - kto to jest?
Czyli samobiczowanie. Może stworzyć cały blok mieszkalny i wyprowadzać tam zwolenników PRL-u. Całość otoczyć wysokim płotem. Między ogrodzeniem postawić sklepik w którym będą urzędowały boginie piękna PRL-owskiego, czyli grube brzydkie baby sprzedające to co im się przeżuci przez płot. Raz, papier, raz kiełbasę z przed miesiąca, a codziennie chleb z przed dwóch dni. Zachwyceni PRL-m nareszcie będą mogli pooddychać świeżym powietrzem wolności w dobrze wyczuwalnym smrodkiem unoszącym się z niespłukiwanych WC. Brak wody.
Dziękuję Wam bardzo! :)
Galeria Historii Miasta znajduje się w dzielnicy Zdrój na ul. Witczaka w Parku Zdrojowym.
Przy parku zaraz, na przeciwko domu zdrojowego - http://goo.gl/maps/jUyLE
Gdzie ta Galeria się znajduje? Nie jestem z Jastrzębia więc jak ktoś mógłby mi wytłumaczyć gdzie to byłbym wdzięczny :)
Pisałem tu, żeby nie przekazywać eksponatów takim placówkom jak GHM. Sami widzicie - wystawa tymczasowa. Co potem się stanie z tym co przekazaliście? Śmietnik? Aukcje? Przekazujecie eksponaty prawdziwym muzeom. N.p. gdy coś przekażecie Muzeum Historii Polski to dostaniecie umowę do podpisania, w której wasz eksponat będzie miał swój numer i już na zawsze stanie się obiektem muzealnym, Dodatkowo wyślą wam różne wydawnictwa typu katalogi, kalendarze i zaproszenia na wystawy itd.
Ceńcie się, przekazujcie muzeom, a nie byle komu.
Coś słabo historie znasz. Mieszkanie to dostawali tylko tutaj tak szybko, reszta kraju czekała do 20 lat!!!
W latach siedemdziesiątych jakie były mieszkania to były, i w zależności portfela każdy sobie urządzał! Proszę zapytać młodych czy dostają mieszkanie tak szubko jak to które otrzymali rodzice! Wybudowano i jakoś stoją a gdzie obecna technologia? Przychodnie żeby nie lata siedemdziesiąte to nie wiem czy by wybudowano ale i te które są za niedługo pójdą w zapomnienie z powodu upływu czasu..
a czemu to jest tylko tymczasowo, a nie na zawsze?
Dobre to!