Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Wyniki analizy parkingowej Wodzisławia Śl. 9 najważniejszych wniosków i zaleceń

13.01.2022 07:00 | 9 komentarzy | juk

Gdzie w Wodzisławiu Śl. jest możliwość wybudowania parkingu wielopoziomowego, w co należy doposażyć miejskie parkomaty oraz na czym polega system detekcji? Sprawdziliśmy.

Wyniki analizy parkingowej Wodzisławia Śl. 9 najważniejszych wniosków i zaleceń
Analizę parkingową dla Wodzisławia Śl. wykonał zespół Green Parking/Parking Support pod kierownictwem Witolda Müllauer.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od lat Strefa Płatnego Parkowania i miejskie parkingi w centrum Wodzisławia Śl. są obiektem skarg mieszkańców niezadowolonych ze skomplikowanych zasad parkowania. Magistrat uznał jednak, że przed wprowadzeniem zmian wykonana analizę parkingową odnoszącą się przede wszystkim do ścisłego centrum oraz zabudowy wielolokalowej. Ta właśnie została oddana w ręce urzędników. Na zlecenie miasta wykonał ją zespół Green Parking/Parking Support pod kierownictwem Witolda Müllauer. Przedstawiamy najważniejsze ujęte w dokumencie wnioski i zalecenia.

1. Wykonanie projektu organizacji ruchu dla strefy zamieszkania na obszarze Starego Miasta, wyznaczającego miejsca postojowe oraz wprowadzenie systemu automatycznej weryfikacji uprawnień wjazdu do obszaru objętych zakazem ruchu

Jak uważają autorzy analizy, realizacja wspomnianych powyżej zaleceń spowoduje uporządkowanie sytuacji parkingowej w centrum miasta. Zwracają jednak uwagę, że równocześnie należy spodziewać się znacznego wzrostu deficytu wolnych miejsc postojowych. Skutkować to będzie koniecznością reorganizacji funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania. Szczegółowy zakres tej reorganizacji możliwy będzie do określenia po wykonaniu badań ruchu spoczynkowego po uporządkowaniu sytuacji parkingowej w strefach zamieszkania oraz ograniczeniu wjazdu do obszarów objętych zakazem ruchu do pojazdów uprawnionych.

2. Naprowadzanie na wolne miejsca postojowe

Prócz wspomnianego we wcześniejszym punkcie wykonania projektu organizacji ruchu dla strefy zamieszkania na obszarze Starego Miasta autorzy analizy zalecają także wprowadzenie systemu detekcji i naprowadzania na wolne miejsca postojowe. System miałby być oparty na czujnikach, tablicach zmiennej treści oraz aplikacji mobilnej. Dzięki temu kierujący nie musieliby krążyć bez końca w poszukiwaniu wolnych miejsc.

3. Budowa parkingów wielopoziomowego

W pierwszej kolejności miałby powstać na terenie obecnie istniejącego parkingu przy ul. Arendarskiej, gdzie możliwe jest uzyskanie ponad 250 miejsc postojowych w przypadku powstania obiektu o dwóch kondygnacjach nadziemnych. Następnie parking wielopoziomowy miałby powstać na terenie parkingu położonego przy skrzyżowaniu ulic Pszowskiej i Mendego. Eksperci z Parking Support proponują także, że parking wielopoziomowy mógłby także powstać w następujących lokalizacjach: na parkingu przy Pijalni Piwa Warka, na parkingu przy Szpitalu, na parking przy ul. Mieszka obok bloków 7 A-E, na terenie pomiędzy ul. Kokoszycką, a blokami nr 2 A-E i 4 przy ul. Przemysława, na parkingu na Placu Zwycięstwa.