17 latek z Turzy Śląskiej popełnił samobójstwo
Czarna seria w powiecie wodzisławskim. W poniedziałek, 30 sierpnia pisaliśmy o 26-latku z Wodzisławia Śląskiego, który rzucił się pod pociąg w Osinach, a dziś mamy informację o kolejnym młodym chłopaku, który odebrał sobie życie.
Co musi dziać się w umyśle osoby, która decyduje się na tak drastyczny krok? Czasem widzimy, że dzieje się coś niepokojącego, ale nie pytamy, udajemy, że tego nie ma. Niestety, proszenie o pomoc psychologa czy psychiatrę nadal uważane jest w społeczeństwie za coś złego - bo co ludzie powiedzą? Że czubek, że wariat, że życiowe zero. A psycholog i psychiatra pomagają jak każdy inny lekarz czy terapeuta.
Czarna seria
W ciągu zaledwie dwóch dni dwóch młodych chłopaków z powiatu wodzisławskiego odebrało sobie życie. Pierwszy, 26-latek wskoczył pod pociąg w Osinach, gm. Gorzyce. 1 września, nocą, 17-latek z Turzy Śląskiej popełnił samobójstwo w miejscu zamieszkania. Zwłoki ujawniono rankiem. Informację potwierdziła w rozmowie z nami st.asp. Małgorzata Koniarska z wodzisławskiej komendy policji. - Potwierdzam, takie zdarzenie miało miejsce 1 września. Otrzymaliśmy zgłoszenie, że 17-letni mieszkaniec powiatu wodzisławskiego popełnił samobójstwo w swoim miejscu zamieszkania. Udział osób trzecich był wykluczony. Na miejscu prokurator zarządził sekcję zwłok. Policjanci ustalają okoliczności zdarzenia - powiedziała.
Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, 17-latek uczył się w liceum w Wodzisławiu. Mieszkał w centrum Turzy Śląskiej, pochodził z normalnej rodziny. Dla wszystkich to co się wydarzyło jest ogromnym szokiem, bo nic nie wskazywało na to, że może dojść do tragedii.
Potrzebujesz pomocy?
Pamiętajmy, że wielu podobnych tragedii można uniknąć uważnie słuchając osób z bliskiego otoczenia i okazując pomoc w kryzysie. Warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pod numerem bezpłatnej linii telefonicznej 800 70 2222, 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu są gotowi ofiarować wsparcie osobom z myślami samobójczymi. Podobnie na stronie internetowej www.liniawsparcia.pl można uzyskać poradę specjalisty w dziedzinie psychiatrii, prawa, czy pomocy społecznej, porozmawiać przez czat internetowy, wysłać wiadomość e-mail oraz znaleźć informacje o instytucjach pomocowych.
Zobacz więcej:
Komentarze
16 komentarzy
Bardzo szkoda mi Tomka , znałam Go osobiście , wspaniały chłopak , bardzo współczuję rodzicom . Nie mogę uwierzyć , ze już Go nie ma .
a ja mysle ze wszystkiemu jest winny ten zdziczaly swiat i nowe technologie ktore zabijaja dziecinstwo naszych dzieci,moim zdaniem jezeli dzis wylaczono by internet na swiecie na co drugim drzewie wisialby nastolatek!!!nikt tego nie chce widziec ,udaje ze niema problemu-rodzice,nauczyciele...
Szkoda chłopaka - miał życie przed sobą... (a może ktoś mu te życie zniszczył).
Najgorsze jest to, że psychologia i psychiatria zostały zepchnięte na margines pomocy. Samobójców jest ponad 2 razy więcej niż osób zmarłych w wypadkach i na covid.
Edyta66 i syryniok - niestety - macie rację. Człowiek w takim wieku - gdy jest na początku wyborów ważnych decyzji życiowych (praca, rodzina) - powinien być szczególnie chroniony - mieć wsparcie rodziny, znajomych ale też i profesjonalnej opieki psychologicznej. Niektórzy dają sygnały, że coś się dzieje. Ale są ignorowane, są wyśmiewani, piętnowani, oceniani, krytykowani.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
To był mój znajomy i nie zachowywasię jakoś dziwnie albo coś. Wręcz przeciwnie. Wyglądało jakby wszystko było dobrze
Z danych Policji: ponad 2,5-krotnie zwiększyła się liczba prób samobójczych podejmowanych przez dzieci i młodzież w grupie wiekowej 13-18 lat między 2013 a 2019 rokiem. W 2013 r. osoby z tej grupy wiekowej podjęły 348 prób samobójczych, podczas gdy w 2019 r. – 905. https://ciekaweliczby.pl/wp-content/uploads/2020/02/proby_samobojcze_2019.jpg
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Kocham osoby ktore wypowiadaja sie a nawet nie znaja prawdy!!!!
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
I wszystkich, co czują ból (taki od chorób) i ból (taki od jaźni) szczerze i serdecznie pozdrawiam, z podobnej pozycji życiowej. Jak jesteś sam, to się uczep "czegoś" , w czym uczestniczy już "ktoś" - (chór, zespół tańca, klub modelarza, koło PTTK, grupa graczy internetowych, koło gospodyń wielkich, kółko różańcowe, przenosicieli żab przez jezdnie, paczkujących pomoc,nałogowych ping-pongistów) i się ich trzymaj.
Jesienna pogoda robi to ludziom zawsze. Skracające się godziny światła słonecznego robią to ludziom od zawsze. Zbliżający się rok szkolny działa tak na wiele dzieciaków. Pozostawanie ze swoimi myślami samemu powalają na kolana, a czasami jeszcze bardziej. Ja wiem, ze swojego doświadczenia, że dużo lepiej iść po tabletkę, do PSYCHIATRY i nie wstydzić się tego, niż się poddać. Jak się poddajesz, to z ranami zostawiasz mnóstwo bliskich ludzi (nawet jeśli ci się wydawało, że bliskich masz mało).
Niestety te pomocowe numery telefonow nie dzialaja, albo nikt nie odbiera.... Albo przy probie polaczenia od razu rozlacza. Probowalam wielokrotnie sie dodzwonic
Czlowiek nie mysli racjonalnie w takich chwilach, ten jeden telefon moglby pomoc
Argumenty typu zycie jest cudem, nie rob tego rodzinie to raczej slaby argument bo ma niby dla rodziny zyc a co jesli go zawiodla, ta rodzina czy bliscy????
A co jak ktos jest sam? Nie ma rodziny....?
Gdyby ten ktos zadzwonil a z drugiej strony nikt nie odbiera, jak wielokrotnie sie przekonalam.... Lepiej zapobiegac niz leczyc. Co jesli w szkole nauczyciel bezlitosnie wstawia 1 na koniec, sa tacy bez empatii. Mimo pandemii, zamkniecia izolacji czy osobistych tragedii typu smierc kogos bliskiego.... Czy to po ludzku jest do przyjecia?????
zaczął się rok szkolny i problemy
Proscie o pomoc,nie ma takich problemow ktorych nie mozna rozwiazac.Zycie jast cudem,NIE ROBCIE TEGO BLISKIM:(((
A ile więcej jest tych samobójstw które nie są nagłaśniane to już lepiej nie pisać