Chcą zachęcić mieszkańców do segregacji śmieci
Mieszkańców Wodzisławia Śl. czekają zmiany zasad odbioru śmieci. Radni już je uchwalili, ale obowiązywać zaczną od nowego roku.
WODZISŁAW ŚL. Podczas ostatniej sesji rady miejskiej w Wodzisławiu Śl. został przyjęty nowy regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta, a także dwie uchwały: w sprawie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne oraz w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów. Co to oznacza? W dużym uogólnieniu to, że wodzisławscy radni przyjęli nowe zasady dla systemu śmieciowego w mieście. Mają one obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Prawdopodobnie od tego momentu będzie też obowiązywać nowa stawka za odbiór i zagospodarowanie odpadów, ale jej wysokość dopiero poznamy. Obecnie wynosi ona 26,10 zł od osoby na miesiąc (zbiórka selektywna).
Nowe pojemności worków i pojemników
W efekcie wprowadzonych zmian w zabudowie jednorodzinnej miasto wyposaży nieruchomości w worki lub pojemniki z przeznaczeniem na odpady zbierane selektywnie, czyli na: papier (1 worek 120 l na miesiąc), szkło (1 worek 80 l na miesiąc), tworzywa sztuczne, metal i opakowania wielomateriałowe (2 worki 120 l na miesiąc), bioodpady (1 pojemnik 240 l). – Właściciele nieruchomości, którzy zostaną zwolnieni z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi deklarujących posiadanie na nieruchomości kompostownika przydomowego i kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w tym kompostowniku nie będzie dostarczany pojemnik na ten odpad – informuje Weronika Hołomek, kierownik wydziału gospodarki komunalnej w wodzisławskim magistracie.
Zachęta do zbiórki selektywnej
Odbiór odpadów komunalnych również ulegnie zmianie. W zabudowie wielolokalowej śmieci zmieszane będą odbierane 2 razy w tygodniu. Aktualnie są one odbierane 3 razy w tygodniu. Również śmieci zbierane w systemie selektywnym będą obierane 2 razy w tygodniu. – Powyższa zmiana ma na celu zachęcenie mieszkańców do selektywnego zbierania odpadów – tłumaczy kierownik Hołomek.
Zmiany dotyczą również przyjmowania odpadów komunalnych w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Od nowego roku odpady budowlane i rozbiórkowe odbierane będą w ilości: 800 kg na 3 lata na nieruchomość lub lokal mieszkalny. Aktualnie można oddawać 500 kg na rok na nieruchomość lub lokal mieszkalny. Uszczegółowiono także zapisy odnoszące się do zużytych opono, które będą odbierane jak dotychczas – w ilości 8 opon na nieruchomość, ale również na lokal mieszkalny.
Ludzie:
Wojciech Krzyżek
Zastępca Prezydenta Wodzisławia
Komentarze
8 komentarzy
Czyli wdrażany jest plan "zadowalający"? Kasować będą coraz więcej, a jednocześnie coraz więcej odpadów "zaradni" będą "zmuszeni" upychać w rowach, krzakach, lasach i wyrobiskach po cegielniach i żwirowniach?
To mi przypomina "suszenie puszczy, aby spłonęła" oraz "obronę dzików, aby ASF zabił polski chów trzody".
Czy wszyscy z Raciborza zarażają takimi osiągnięciami, czy tylko ta jedna opcja?
Jool żeby ograbić ludzi z więcej kasy ?
wnikliwy kręcą i to bardzo a nie "coś" tylko pieniądze. Wyraźnie pisze o nowej stawce i rzadszym odbiorze odpadów.
Przecież nieruchomosci niezamieszkale już sa odbierane w systemie miejskim, czy się mylę? Coś tu jest nie jasne. Poprzedni przetarg był tak zrobiony że firmy mają wywoz w systemie, więc coś tam kręcą.
Niech mi ktoś wytlumaczy:dlaczego w SM Marcel płacimy abonament za kosze do zbiórki selektywnej?
Po co segregować skoro na blokach śmieciarka wszystko do jednego wrzuca
PAPIER - 1 WOREK 120L NA MIESIĄC? MAŁO.
SZKŁO - 1 WOREK 80L NA MIESIĄC? MAŁO.
TWORZYWA SZTUCZNE ITP - 2 WORKI 120L NA MIESIĄC? MAŁO
CO W PRZYPADKU WIĘKSZEJ ILOŚCI ODPADÓW?? GDZIE JE SKŁADOWAĆ?? POZOSTAŁE ŚMIECI DO ZMIESZANYCH? A STAWKI PEWNIE DO GÓRY?? WG. USTALEŃ TO WSZYSTKO NA TO WSKAZUJE,ŻE POWINNY IŚĆ W DÓŁ. DZIWNE DECYZJE
Powinny być pojemniki również na szkło oraz papier, a nie jakieś worki, które są nawet nie zapełnione do połowy w przypadku szkła, bo szybciej się worek rozerwie niż doniesie się go przed posesję. Każdy by się zaopatrzył w różnego rodzaju (różne kolory) kubły np 240L i po sprawie. A tak trzeba kupować worki i po roku maks 2 latach każdemu spłaciłyby się te pojemniki. Proszę wziąć to pod uwagę przy następnej sesji i wnieść poprawkę do tej nowej ustawy póki jest jeszcze czas.
Czyli co, znowu ceny w górę? O to tylko chodzi, segregacji macie gdzieś!
Jakoś nikt się nie zainteresuje wsiokami którzy podrzucają śmieci całymi wzorami do miasta, do lasów.
Pojemnik na bioodpady to bardzo dobry pomysł bo te worki to jest jakaś porażka!