Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

18.10.2024 18:00 | 0 komentarzy | (q)

Historia straży pożarnej w Radlinie II sięga roku 1907. Decyzję o jej założeniu podjęli chłopi wracający z bardzo groźnego pożaru, który wybuchł w budynkach gospodarczych w Marklowicach Górnych.

Historia OSP Radlin II
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na ochotników zgłosili się wszyscy, którzy brali udział w tej akcji. Od tej pory strażacy spotykali się na wspólnych ćwiczeniach. Na początku działalności jednostka miała do dyspozycji jedną konną sikawkę i nieco podstawowego sprzętu przeciwpożarowego. Lata pierwszej wojny światowej to okres, w którym strażacy zamienili sikawki na karabiny. Powołani do wojska na kilka lat zawiesili działalność.

W latach międzywojennych największy wpływ na rozwój działalności OSP miał naczelnik Szymon Kominek. Dzięki niemu wybudowano remizę strażacką, zakupiono samochód pożarniczy wraz z pełnym wyposażeniem i przenośną motopompę. Dobre wyszkolenie strażaków stawiało OSP w czołówce jednostek powiatu rybnickiego, zaś druha Szymona Kominka nazywano naczelnikiem rejonowym.

Niestety, zawierucha kolejnej wojny zniszczyła cały dorobek ochotników. Już w połowie 1946 roku zwołano zebranie organizacyjne mające na celu reaktywowanie jednostki. Postanowiono wówczas, że niebawem rozpocznie się budowa nowej remizy strażackiej, oczywiście w czynie społecznym. Mieszkańcy Radlina II słowa dotrzymali i 5 września 1948 roku oddano do użytku budynek. W nagrodę za dobrą działalność, od Urzędu Powiatowego w Rybniku, strażacy otrzymali również nową motopompę.

15 czerwca 1958 roku w Radlinie II obchodzono jubileusz 50-lecia założenia straży. Jego ukoronowaniem było zdobycie I miejsca w powiatowych zawodach sportowo-pożarniczych, a co za tym idzie start w zawodach wojewódzkich. Tam strażacy zajęli zaszczytne III miejsce. W tym samym roku, również z okazji jubileuszu, jednostka otrzymała nowy samochód bojowy.

Kolejne lata działalności OSP to rozbudowa remizy oraz napływ młodzieży, w tym również dziewcząt. Rozbudowa rozpoczęta została w 1970 roku, prowadzona była w czynie społecznym. Dotacje na ten cel przekazała kopalnia KWK „Marcel”, Urząd Wojewódzki oraz Powiatowa Rada Narodowa. Modernizację zakończono w 1974 roku. Od tego czasu z pomieszczeń remizy korzystały organizacje społeczne, znajdowała się tam biblioteka i świetlica. Strażacy brali udział w gaszeniu pożaru w rejonie Rud Raciborskich oraz usuwaniu skutków powodzi w gminie Gorzyce i dzielnicy Radlin II.

W latach 90. jednostka otrzymała nowy samochód pożarniczy STAR 200, który ufundowany został przez Urząd Miasta. W 1997 roku OSP włączono do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Był to również rok obchodów jubileuszu 90-lecia istnienia jednostki. W jubileuszowym roku szeregi radlińskiej OSP zasilało 2 członków honorowych, 180 członków wspierających oraz 36 członków czynnych i dwie drużyny młodzieżowe.

Marcin Macha “Nowiny Wodzisławskie”