środa, 8 maja 2024

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Mumia z Muzeum w Raciborzu przed śmiercią była piękną dwudziestolatką - zobacz zdjęcia

20.05.2022 10:16 | 0 komentarzy | ż

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i badań przy użyciu tomografu komputerowego, przekonaliśmy się jak za życia wyglądała Dżed-Amonet-Ius-Anch, czyli mumia z raciborskiego muzeum.

Mumia z Muzeum w Raciborzu przed śmiercią była piękną dwudziestolatką - zobacz zdjęcia
Portret przyżyciowy Dżed-Amonet-Ius-Anch wykonał dr Andrzej Czubak z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Portret przyżyciowy* mumii został zaprezentowany podczas konferencji "Badania naukowe mumii egipskich na przykładzie Dżed-Amonet-Ius-Anch ze zbiorów Muzeum w Raciborzu", którą zorganizowano w Muzeum w Raciborzu 19 maja.

- Dzięki zaangażowaniu wielu osób i tytanicznej pracy naukowców udało się zrealizować i opracować kompleksowe badania mumii Dżed-Amonet-Ius-Anch przy zastosowaniu najnowszych, dostępnych metod badawczych - informuje raciborskie muzeum.

Córka kapłana

O mumii, jej pochodzeniu i historii opowiadał dr Dariusz Chojecki z PWSZ w Raciborzu. Dżed-Amonet-Ius-Anch żyła około 800 lat p.n.e. Jej ojciec był kapłanem. Prawdopodobnie wyszła za mąż w wieku około kilkunastu lat. Dwukrotnie rodziła. Spoczęła w rodzinnym grobowcu. W XIX wieku mumia trafiła do Gimnazjum Królewsko-Ewangelickiego w Raciborzu (dziś Zespół Szkół Ekonomicznych).

Mumie medyczne, radiologia i sarkofagi

O wykorzystaniu technik radiologicznych w badaniach mumii egipskich opowiadał prof. Andrzej Urbanik z Katedry Radiologii Collegium Medicum UJ.

Dr Monika Urbanik z Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego opowiedziała o mumiach medycznych i sposobach wykorzystywania ich w farmacji.

Przebieg i metody konserwacji dwóch antropoidalnych sarkofagów z zespołu grobowego Egipcjanki przedstawiła Joanna Babraj-Mędrala - konserwator zabytków sztuki.

Czaszka prawdę ci powie

Zwieńczeniem konferencji był wykład dr Andrzeja Czubaka z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie na temat sposobów wykonywania portretów przyżyciowych. - Czaszka nie kłamie. Czaszka prawdę powie. Czaszka powie ci, kim jesteś - powiedział dr Czuba.

To właśnie dr. Andrzejowi Czubakowi zawdzięczamy odtworzenie portretu przyżyciowego naszej raciborskiej mumii Dżed-Amonet-Ius-Anch.

Oto zapis wideo konferencji:

źródło: Muzeum w Raciborzu, oprac. ż


* Portrety przyżyciowe opracowuje się bazując na wyglądzie czaszki.