W Rybniku budują krematorium
Na wzgórzu obok osiedla w Boguszowicach już stoi budynek, gdzie w przyszłości mają być spopielane ludzkie ciała. Przedsiębiorcy pogrzebowemu, który buduje obiekt, na drodze stanęli jednak urzędnicy.
Adam Rosół z branżą pogrzebową związany jest od kilkudziesięciu lat. Przez dwadzieścia był zarządcą na miejscowym cmentarzu. Dobre czasy się jednak skończyły i Rosół poszedł na swoje. Daleko się jednak nie przenosił. Sześć lat temu kupił działkę przy ulicy Zadumy, sąsiadującą z miejscowym cmentarzem. – Trzeba było podjąć decyzję i zaryzykować – wspomina. Przedsiębiorca dobrze wiedział, że w Polsce coraz powszechniejsze staje się spopielanie ludzki szczątków. Rosół wraz z żoną postawili wszystko na jedną kartę. Sprzedali dom w Świerklanach i zamieszkali w holenderskim domku przy powstającym krematorium. – Wszystko zainwestowaliśmy w tę budowę. Stanęliśmy jednak w miejscu – mówi żona pana Adama.
Wszystko gotowe
Obok domku stoi już spory budynek. Część na piece krematoryjne jest już gotowa. Pozostało wykończenie, pan Adam zamówił już nawet odpowiednie beżowe kafelki. – Jeden taki piec waży blisko jedenaście ton – mówi pan Adam z hukiem otwierając ogromne metalowe drzwi do pomieszczenia. – Trzeba było wszystko przemyśleć, bo piec przyjeżdża już złożony. Cała ta instalacja musi przejść przez te drzwi. Potem już nie będą nam potrzebne i zamurujemy je – mówi rybniczanin. Sam piec z montażem to wydatek blisko miliona złotych. Produkuje je hiszpańska firma, ta sama, która np. wytwarza piece do wypalania ceramiki. – Te do kremacji mają inną konstrukcję i są wyposażone w dodatkowe urządzenia jak choćby młynki do kości, bo po kremacji zostają często niespalone duże stawy, które trzeba zmielić – tłumaczy fachowo przedsiębiorca z Boguszowic.
Nic nie poczują
Rosołowie chcą postawić na początku jeden lub dwa piece, wszystko zależy od modelu, który wybiorą. Jedna z opcji umożliwia np. ogrzewanie pomieszczeń krematorium ciepłem z procesu kremacji. – Taka instalacja będzie nieodczuwalna dla mieszkańców pobliskich domów i osiedla. Piece mają specjalne filtry oraz komorę do dopalania spalin. Przy spalaniu wykorzystuje się gaz, którego na razie na działce nie mamy, bo trzeba tu podciągnąć gazociąg o przepustowości jak dla średniego przedsiębiorstwa – tłumaczy Adam Rosół i pokazuje plik pozwoleń, które uzyskał do tej pory.
Technika na pogrzebie
Docelowo w kompleksie budowanym prze Rosoła ma powstać kaplica i krematorium. W myśl nowych przepisów, ceremonia pogrzebowa musi odbyć się nad trumną zmarłego, dopiero później można wykonać kremację. Rosołowie i to przewidzieli. Po mszy wystarczy rozsunąć ścianę i przejść do części krematorium. Zanim jednak powstanie kaplica przy krematorium będzie formalnie działała sala pożegnań. Rodzina będzie mogła tu na ekranie ledowym zobaczyć moment wjeżdżania trumny do pieca. – Jeśli będą chcieli, będą mogli nawet stanąć przy piecu – zapewnia szef firmy.
Pierwsi z pomysłem
Kiedy Rosołowie uruchomią biznes spalania ciał, praktycznie nie będą mieli konkurencji w regionie. Najbliższe krematoria działają w Rudzie Śląskiej, Dąbrowie Górniczej i Bytomiu. Piec będzie mógł spopielać szczątki co dwie godziny. Dlaczego więc krematorium i kaplica jeszcze nie funkcjonuje? – Brakuje nam zapisu w planie zagospodarowania przestrzennego, a konkretnie zapisu o możliwości prowadzenia takiej działalności na tym terenie. W 2011 roku rada miasta podjęła odpowiednią uchwałę, została ona jednak zaskarżona przez wojewodę. W maju 2012 roku sąd administracyjny wydał wyrok stwierdzając jej nieważność – tłumaczy przedsiębiorca pogrzebowy.
Wszystko od nowa
Kolejne miesiące płyną a Rosołowie spędzają zimę w swoim domku grzejąc się przy butlach gazowych. – Stanęliśmy w miejscu, nie możemy na tę chwilę załatwiać dalszych formalności. Bóg jeden wie ile to znów potrwa – mówią zgodnie małżonkowie. Faktycznie cała procedura planistyczna musi ruszyć od początku, plan opracowany przez pracownię architektoniczną będzie musiał być ponownie wyłożony zanim trafi pod głosowanie. Pracownia, która wykonuje plan ma jednak problemy. – Obecnie autor planu czyli Pracowania Urbanistyczna w Rybniku, w ramach gwarancji wykonuje korektę zarówno tekstu jak i rysunku planu – mówi Lucyna Tyl, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku. – Po usunięciu przez wykonawcę wad, określonych m.in. w uzasadnieniu wyroku WSA w Gliwicach, zgodnie z ustawą z dnia 23 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zostaną przygotowane pisma z prośbą o opinie i uzgodnienia projektu planu, skierowane do organów i instytucji opiniujących i uzgadniających plan. Wyłożenie do publicznego wglądu projektu planu miejscowego będzie możliwe dopiero po uzyskaniu pozytywnych opinii i uzgodnień – tłumaczy rzeczniczka.
Głową w mur
Wiele wskazuje na to, że Rosołowie, budowniczowie pierwszego w regionie krematorium, będą musieli uzbroić się w cierpliwość a cała procedura potrwa jeszcze wiele miesięcy. – Na dzień dzisiejszy autor planu nie wystąpił jeszcze o opinie i uzgodnienia, dlatego nie możemy podać terminu ewentualnego wyłożenia planu do publicznego wglądu, a tym bardziej terminu zakończenia prac nad projektem uchwały – przyznaje urzędniczka. Rosołowie są rozgoryczeni przedłużającymi się procedurami. – Tyle się mówi, że Rybnik sprzyja przedsiębiorcom, a kiedy człowiek bierze się za coś oryginalnego, co niesie postęp cywilizacyjny to napotyka na mur – mówi Adam Rosół.
Adrian Czarnota
Komentarze
54 komentarze
Palenie zwłok w krematorium jest bezzapachowe wiec skonczcie pierniczyc o zapachu...
i co się dalej dzieje w tym temacie ---wie ktoś?
Ciekawe jakim sposobem pan Rosol zalatwil sobie przeksztalcenie dzialki rolnej na budowlana mam obok dzialkie rolna i za zadne skarby nie przeksztalca ja na budowlana sciemniaja ze albo autostrada albo zalesenia wiem ze wtamtym okresie gdy byli radnymi kupili te pole
100 razy nie dla krematorium w Boguszowicach . Niech ten burak skremuje swoje śmierdzące filcoki i koszule franelową, przechodządz koło niego to czuć capem.
O wiele gorsze od palenia kości ludzkich jest palenie plastiku, śmieci, odzieży, płyt wiórowych, opon, mułu węglowego itd a przecież masę ludzi to właśnie robi w swoich piecach...
ludzie, wy za chwilę bedziecie się bać własnego pierdnięcia, bo śmierdzi !!! Kasiu czy od ciebie myszki odnoszą ((((((((((((((
do poniżej -jeżeli mieszkasz obok to raczej niemożliwe a może ktoś z rodziny odebrał zawiadomienie i ci nie przekazał???
Nikt sąsiadów nie pytał się o zgodę. Mieszkam obok i o inwestycji dowiedziałam się z artykułu. Jestem oburzona, powietrze w Rybniku jest chyba wystarczająco zanieczyszczone? Nikt mi nie powie, że spalane zwłoki nie czuć!!!! Mam małe dziecko i nie mam ochoty wychowywać go obok krematorium. Mam prawo do spokojnego życia i nie mam ochoty na takie sąsiedztwo!!!!!
a ja myślę że gostek jest bankrutem , musiał sprzedać dom w Świerklanach , firmy lizyngowe pozabierały samochody a nieszczęście które go spotkało chce zrzucić na urzędników.Facet ma urojone pomysły wybudował wielki garaż i nazywa to krematorium, skończyła się kasa ,pogżeb ma wtedy jak ktoś się pomyli.Chłopie jak możesz mówić że budynek będziesz ogrzewał paląc ciała. Facet robi sobie reklamę na portalu .Panie Rosół do psychiatry!!!!!
~do poniżej---odnosi się to do mnie? jeżeli Tak to uzasadnij dlaczego tak mnie obrażasz ?
co niektórzy , macie łby puste i na stałe zakute
.......kupił działkę przy ulicy Zadumy, sąsiadującą z miejscowym cmentarzem.
witam---w tekscie pisze tak---kupił działkę przy ulicy Zadumy----
przy jakiej ulicy odbywa się ta inwestycja?
@lulu, a normalny pogrzeb, to nie kasa, gdzie ty żyjesz ??
Dobrze mu tak, bo Oświęcim już był...
niewiele różni sie spalanie na stosie od kremacji tylko drobny szczegół:na stosie watykańczycy spalali żywcem a obecnie na nieboszczyku robią kasę rozszerzając cerenonie pogrzebowe-kasa ,kasa ,kasa
anty jak coś piszesz to rusz łbem bo na mózg to u ciebie nie ma co liczyć ten twój łeb jet pusty jak halloweenowa dynia !
do pakbema-- masz rację--
Ale Rybnik i tak jest niezły bo to jedno z nielicznych miast w Polsce które na cmentarzu komunalnym ma krąg pamięci w którym można legalnie rozrzucić prochy a to przecież wbrew nauce kościoła... Czym większe miasto tym klechy mają mniej do powiedzenia i tak ma być! No i mało kto wie, że w Rybniku jest cmentarz dla zwierząt gdzie można swojego pupila pochować i postawić mu pomnik. Super pomysłowa sprawa!
Krematorium to powinno wybudować miasto i to już wiele lat temu, zaraz po katastrofie na cmentarzu komunalnym. Budowie krematorium należy sprzyjać i popierać taką inicjatywę, a nie rzucać kłody pod nogi inwestorowi, który podjął takie wyzwanie. Pragnę, aby Rybnik był nowoczesnym i postępowym miastem, a nie miastem rozrastających się cmentarzy.
do poniżej --- nikt nie pisze że kościól nie zezwala na kremację -kościół nie zezwala na mszę żałobną w kościele z urną potrzebna TRUMNA --takie kościelne widzimisię
z tego co mi wiadomo, to Kościół zezwala na kremację (chyba 1968r.)
Wreszcie powstanie krematorium na miejscu. Nie będzie trzeba pielgrzymować ze zwłokami do Rudy Śl. czy Ostrawy. Mam prośbę używajmy słowo krematorium a nie spalarnia. Ludzkie zwłoki to nie śmieci !
popieram !!!! a jak jakiś farorz nie chce urny z prochami w kościele to ceremonnie kaś indzie zrobić i niech sie wali , nic mu nie zapłacić za miejscówe na kierchowie
ci państwo na pewno przejdą przez mękę pańską, niż zrealizują swój plan. Urzędasy wszystko zrobią, żeby obrzydzić temu panu swój projekt. Cały czas się słyszy, że w Rybniku ma być wybudowana spalarnia, ale co z tego wyniknie, nikt do dziś nic nie wie. Dlatego wszyscy będą przeciągać sprawę nieskończoność, zatruwać mu realizację tej budowy, a sami nic nie robią. Taka spalarnia jest naprawdę potrzebna. Walczcie państwo o swój plan, nie dajcie się tej machinie urzędników, którzy będą w koło poprawiać, nanosić jakieś inne kreski, kreseczki, słuszne tylko im, ich kasie. POWODZENIA.
Świetny pomysł. Czegoś takiego brakowało w Rybniku i okolicy.
po śmierci sprawiedliwości już nie ma. Sprawiedliwość jest na tym świecie.. Nie piszcie, że gdzieś tam doświadczycie sprawiedliwości. Co do pogrzebu z urną w kościele, wszystko zależy od widzimisię księdza. Jeśli ksiądz jest przychylny ludziom, msza z urną jest w kościele, a złośliwe kutafony zawsze były i będą. Temu panu , życzę z całego serca powodzenia w jego planach, a my mieszkańcy tych okolic nie będziemy musieli jeżdzić do Rudy Śląskiej.
bardzo trafna lokalizacja , w tej dzielnicy jak znalazł, Boguszowice ha, ha...
Już dawno ustaliliśmy z żoną że kiedy nam się zemrze to dzieci mają nas skremować . Jestem z Orłowca w Rydułtowach i gdyby mnie miał składać do grobu i odprawiać za mnie mszę taki proboszcz jaki tam obecnie urzęduje to przy jego "kazaniu " mógłbym jeszcze się w tej trumnie obudzić . Wybraliśmy dom kremacyjny w Kochłowicach ,jest tam i kaplica w której jak by kto sobie życzył można odprawić msze żałobną . Urnę z prochami można tam zostawić ,albo zabrać ze sobą i umieścić np. w grobie rodzinnym . Myślę że doczekam jednak tego domu kremacji w Boguszowicach .
walczcie państwo o ta inwestycja ---potrzebne to jest -pozdrawiam
spalanie dobra sprawa bynajmniej woda gruntowa nie bydzie z trupim jadem a urzędasy czekają na łapówe żeby wszystko ruszyło takich to ywcem do tego pieca !!!!
~wolna wola---dokładnie tak jak piszesz ---
No to powietrze jeszcze lepsze bedzie w tym mieście :):) nawet po filtracji jest "zapach" pozdro P,S dzis gołoledz na drodze
no cóż,śmierć wpisana jest w nasze życie,od tego nikt nie ucieknie,cieszę się,że powstanie w Rybniku krematorium wraz z całym zaplaczem do ceremoni pogrzebowej,kremacja to ekologiczny pogrzeb,ja i moja rodzina jesteśmy jej zwolennikami,trumna przed kremacją- to wymysł Koscioła,zależy od widzimisię proboszcza,ale są też pogrzeby świeckie ,bardzo ładne i tutaj nikt nam niczego nie narzuca.Osobiscie ksiądz nie jest mi potrzebny na pogrzebie i to jest także zdanie mojej rodziny,wolna wola...
dwa pytania ?w myśl nowych przepisów --przez kogo wymyślonych?
2,5 miliona ludzi? Chyba liczone z nieboszczykami na wszystkich cmentarzach regionu.
Nazwa ROW nadal jest rozpoznawalna w calym kraju. Nie ma sensu wywazac otwartych drzwi, bo kazdy wie o co chodzi.
W naszym regionie na pewno nie mieszka 2,5 mln ludzi, tylko jakieś 5 razy mniej - to po pierwsze. Po drugie co za "ROW" ? ROW to nazywali za nieboszczki komuny.
Do Sknerus McKwacz masz ręce i głowę to też spróbuj .