Prezydent Kieca proponuje likwidację SP 28 przez wygaszenie
Do konsultacji ze związkami zawodowymi trafił projekt uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 28 w Wodzisławiu poprzez wygaszenie. To odpowiedź prezydenta na wniosek komisji oświaty z 21 września 2012 roku o przygotowanie propozycji reorganizacji sieci szkół
Szkoła Podstawowa nr 28 wchodzi obecnie w skład Zespołu Szkół nr 3. Jak informuje Barbara Chrobok, rzecznik prasowy urzędu miasta w Wodzisławiu wygaszenie jest najłagodniejszą formą likwidacji, ponieważ rozłożona jest na kolejne lata począwszy od 2013 do 2018 roku. - Polegać będzie na zaprzestaniu naborów do klas pierwszych w kolejnych latach. Dotychczasowi uczniowie będą mieli gwarancję ukończenia szkoły w obecnym miejscu nauki, w budynku przy ul. Mieszka 10, a więc w tej samej placówce, w której naukę rozpoczęli. Nauczyciele będą pracowali pod kierunkiem obecnego dyrektora Zespołu Szkół nr 3 aż do momentu całkowitego rozwiązania szkoły podstawowej – informuje rzecznik.
W SP 28 systematycznie spada liczba dzieci. Obecnie w 6 oddziałach uczy się 115 dzieci. Dla porównania w 1997 roku uczęszczało do niej 865 uczniów, natomiast w 2008 roku już tylko 179.
Wszystko wskazuje na to, że w sprawie podjęcia uchwały zwołana zostanie odrębna sesja rady miasta. Obrady mają się odbyć na początku lutego. W sprawie przyszłości SP 28 będą mogli się również wypowiedzieć rodzice. Konieczna jest także opinia kuratorium.
Po podjęciu stosownej decyzji o wygaszaniu szkoły podstawowej dotychczasowy obwód szkoły zostanie przyłączony do obwodu SP 10. z wyjątkiem ulic: Krupińskiego, Kokoszyckiej oraz częściowo ulic Leszka, Mieszka i Przemysława. Te ulice zostaną włączone do obwodu SP 4 działającej w ramach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4. Ostateczna decyzja co do wyboru szkoły pozostanie jednak w całkowitej gestii rodziców. Jest to możliwe z uwagi na fakt, że od dwóch lat obwody szkół podstawowych funkcjonujących w Wodzisławiu są uwolnione.
Szkoła Podstawowa nr 10 jest wypełniona w 50 procentach. W 1997 roku chodziło do tej szkoły 705 uczniów, a obecnie kształci się w niej 353 uczniów, zaś jej baza sportowa zaspokoi w pełni potrzeby zwiększonej ilości dzieci.
- W likwidowanej szkole pracuje dobra kadra nauczycielska i jestem pewien, że większość otrzyma zatrudnienie w innych placówkach. – informuje prezydent miasta, Mieczysław Kieca. Natomiast większość nauczycieli jest zatrudnionych w ramach Zespołu Szkół nr 3 i właśnie tam pracę utrzyma. Podobnie rzecz się ma z pracownikami obsługi i administracji. W związku z dalszym funkcjonowaniem szkół przy ul. Mieszka 10 etaty te pozostaną utrzymane. Wszystkie szczegóły związane z zatrudnieniem poszczególnych osób będą systematycznie omawiane z organizacjami związkowymi.
Więcej 15 stycznia w "Nowinach Wodzisławskich"
Ludzie:
Mieczysław Kieca
Prezydent Wodzisławia Śl.
Komentarze
1868 komentarzy
Dlaczego piszecie i atakujecie radnego Zalewskiego? Broni szkoły 28 a na wasze pytania to Ogrodnik powinien odpowiadać bo on powinien być dużo bardziej kompetentny niż radny z opozycji. Sęk w tym, że Kieca dobrał sobie chyba najgorszego "eksperta" jakiego mógł!
kto pozwolił wpuścić meneli do szkoły. Rada rodziców wraz z dyrekcją powinna donieść o tym do kuratorium wojewódzkiego albo nawet do Warszawy. To nielegalne. I dlaczego Ogrodnik nie chce powiedzieć co zrobi z pomieszczeniami po SP28? Czy nie potrzeba tych pomieszczeń na SMS tylko żeby z małej sali gimnastycznej zrobić magazyn MOPsu?
Uważam, że największe zło to związkowcy: ich przywódcy i związkowi. W każdej nacji społecznej robią dużo szumu a tak naprawdę to największe nieroby. Jak sobie przypomnę na kopalni tych nierobów to mnie szlak trafia. Przypuszczalnie w nacji nauczycielskiej też tacy są. Usunąć związki zawodowe i będzie dobrze, szkół nie trzeba zamykać tylko usunąć tych nierobów społecznych.
ps -nie atakujcie tak radnego Zalewskiego. to jedyna osoba która uczestniczy w spotkaniach, pisze na forum i firmuje to swoim nazwiskiem. ci którzy to wszystko olewają mają święty spokój. czy o to Wam chodzi?
do uważny czytelnik - mylisz się. jednym i to dość znaczącym problemem są pensje nauczycieli. rząd gwarantuje im podniesienie płac nie zabezpieczając na to środków. nie ma systemu motywacyjnego -czy się robi czy się leży to wypłata się należy. etat nauczycieli jest bardzo niski godzinowo. zwolnić nauczyciela - prędzej polscy piłkarze zdobędą mistrzostwo europy. do tego dochodzą długie urlopy świąteczne, wakacyjne, ferie. czyste marnotrawstwo pieniędzy. gminy które zatrudniają nauczycieli na podstawie umowy o pracę a nie karty nauczyciela (komunistycznego reliktu) są w stanie zwiększyć ilość godzin, skrócić urlopy ( w wakacje organizują oni ferie w gminach) płacić więcej tym którzy mają lepsze wyniki w pracy. uwierz że to są spore oszczędności.
Ja mam jedno zasadnicze pytanie dlaczego na Radnego patrzy się pod katem dzielnicy z jakiej pochodzi, o jaką szkołę walczy, czy w jakiej szkole był nauczycielem, jeżeli to Miasto ma funkcjonować to Radny ma za zadanie patrzeć na problemy całego Miasta, a nie patrzeć tylko swojej działki, Radni działający na tej zasadzie: apel tylko o to, przemyślcie temat, bo na Was głosowali także inni wyborcy nie tylko z Waszej dzielnicy, podwórka.
mhl ma rację, przy całej nagonce na dyr sp 28, który jest be bo nie broni szkoły (tak to wygląda), to jest on za krótko na stanowisku, by było widać efekty jego działalności, a powinno się to z z czasem przełożyć na ilość uczniów w szkole. Pod warunkiem, że szkoła będzie miała taką szansę... i nie nie jestem pracownikiem szkoły, tylko matką uczniów obecnych i mam nadzieję, przyszłych.
och, migasz sie, więc idę spać. Dobrej nocy
dochodzimy do sedna - całokształtu - SP28 została wyremontowana z zewnątrz za mniej lub bardziej ciężkie pieniądze w latach 2010-2011. Rok czasu to zbyt krótko by rodzice przywykli do nowych warunków. Pytanie o małą liczbą dzieci poparłbym stanem w jakim wyglądała ta szkoła, a to raczej wie każdy zainteresowany. To kolejny argument dlaczego lista dzieciaków spadała, bo z zewnątrz wyglądała jak...... Każdy, kto myśli chodź trochę wie, że to musi potrwać jakiś czas. Dyrektor, który był tak atakowany na dzisiejszym spotkaniu, obiecał, że jest za, ale rodzice powinni nie mieć tylko polityki roszczeniowej i paradoksalnie poprzeć dyrektora wszak ten jest tylko rok na stanowisku, a to również krótko by nowy dyrektor się wykazał jak trzeba. To niesprawiedliwa ocena.
nie odpowiedziałeś na pytania, a czasów tego Dziadka, czy o tm co piszesz po prostu nie pamię tam. Oceniam ostatnie ok 10 lat tej placówki i nie mam dobrych opinii. piszę to kulturalnie i delikatnie. myslę,ze mimo wszystko to rozumiesz. Jakieś to przywiązanie do szkoły, które emanuje z Twoich postów, mimo, co powtarzam z całą odpowiedzialnością, dobrze o Tobie świadczy, choć nie zgadzam się z całokształtem. Pozdrawiam
@Dadada "Synku" Dziadku, jakbyś czytał między wierszami to zrozumiałbyś, że za jego czasów były najlepsze imprezy.
Proponuję prostą zabawę - jedno pytanie i http://moje-ankiety.pl/respond-36773.html zaraz się okaże jakie są nastroje społeczne i co kto sądzi o radnym.
@Ryszard Zalewski Proszę nie chrzanić głupot, że działania muszą mieć jakiś cel. Koalica zobowiązuje? A niby do czego? Albo jest się radnym, który myśli racjonalnie albo nie. Likwidacja najładniejszej szkoły to z pewnością nie jest racjonalne. Likwidacja przez wygaszanie to już zupełny kosmos, taka dobra mina do złej gry może ludzie zapomną do wyborów. Powiedzmy to sobie otwarcie! Likwidacja szkół ma być likwidacją. Nie mam na myśli SP28 ale ogólnie szkół. Kalkulator polityczny jest bardzo prosty. Radni dzielnicy XXXlecia- Piastów-Dąbrówki powinni zagłosować przeciwko tej uchwale. To jest 5 głosów. Pozostaje zobyć 6. Gdzie? SP4 przy koncepcji, że w mieście zostaje 1 szkoła w 1 dzielnicy jest nietykalna. Podobnie jak szkoły w Zawadzie i Kokoszycach. Jeśli gdzieś tutaj jest kpina to z pewnością radnych miejskich z mieszkanców, który zapewne nie będą chcieli wyrazić swego stanowiska wcześniej niż na sesji. To ja się pytam po co mi taki radny, żeby sobie pogadać o dup.... marynie? Jako mieszkaniec mam prawo od niego wymagać stanowiska. Jedynie Kalinowska mówi wprost, że chce reformy w oświacie. Taka postawa wg mnie zasługuje na to by być radną, a nie to co pozostali - wody w usta nabrali i śmichy chichy, tak, oszem, powinniści, zobaczymy co da się zrobić i inne mniej lub bardziej durne argumenty.
28, 2, 8, 1,4 -do likwidacji
oj boją się befry o stołeczki i piszą jak ~~ uwazny czytelnik same głupotki
czy wy nie macie ciekawszych rzeczy do roboty niż dyskutować w kołko o tym samym, przecież po zamknięciu sp28 nic się nie zmieni, poza tym że pierwszaki we wrzesniu pójdą do innej szkoły. każdy myslący i umiejący liczyć wie że u nas jest o 3-4 podstawówki za dużo i objętnie która będzie do zamknięcia larum będzie takie same- więc po co ciągle tłuczecie to samo....
Powtórzę. Nie są żadnym problemem pensje nauczycieli. Nie są żadnym problemem dzieci w szkołach. Używanie takich argumentów jest demagogią. Tak rozumując można zarzucić prezydentom i ich urzędnikom, że stanowczo za dużo kosztują miasto, a co za tym idzie, podatników, czyli wszystkich nas. I popełniają "błędy" za które podatnicy później płacą. Przykład SP3. Szkoły muszą być na miarę XXI wieku i na to muszą być pieniądze. One są gdzie indziej marnotrawione.
Jeżeli pamiętasz jedną jedynę imprezę za dyr, Fojcika, to policz ile lat temu to BYŁO???????? Synku , obudź się , Wiele placówek w mieście obok funkcji edukacyjnych spełnia i inne, i tak powinno być. Tam sa te niby elity, to oni mogą tworzyć, moderować, wskazywać. Nieprzyznanie się do tego jest czym?
@Pytanie do radnego odnoszę wrażenie, że zadajesz pytania retoryczne ;-) Radny pewnie już śpi.
Dadada... w czym jestem niby stronniczy? Mam ci zaprzeczyć, proszę bardzo: "spektakle, wydarzenia na całe miasto" - zejdź na ziemię, może na całe osiedle przy względnie niewielkim zainteresowaniu. przelicz sobie powierzchnie tych amfiteatrów. Na zewnątrz są 2 amfiteatry (sektor żółty, z drugiej strony) czyli łącznie 3. Szkoła jest najdroższa bo zajmuje bodaj największą powierzchnię (7tys m2) więc rodzice koszty utrzymania szkoły powinni przeliczyć na m2 a nie na ucznia jak to "władza" podaje. Wszak szkoła jest ocieplona co na tle innych miast może dać korzystny wynik przy przeliczniku na m2. Z imprez w tej szkole to pamiętam dyr.Leszka Fojcika. Myślę, że od niego można się było by wiele nauczyć bo ta szkoła po prostu żyła. Niby dzięki, że był "partyjny" ale mnie jako ucznia nic to nie interesowało. O nauczycielach nie chcę rozmawiać bo twierdzę, że to mało istotna kwestia w całym tym zamieszaniu. MOSiR? zapomnij, tak zachwalasz obiekt, a chcesz tam pakować inne jednostki. Ten obiekt powinien pełnić tylko 1 funkcję - edukacyjną właśnie ze względu na jego atuty. Rodzice maja ich sporo. Może miejscami "drobne" ale w ogólnym kontekście jestem za podstawówką a nie gimnazjum.
Czy to prawda, ze byli ( emeryci) pracownicy szkól pobieraja co roku dodatek ( około 400zł) z funduszu socjalnego ? Jaka to jest kwota rocznie dla całej oświaty miejskiej ? Czy te pieniadze musza byc wypłacane i na jakiej podstawie prawnej to sie dzieje?
Tak, to jest moi drodzy, że obudziliście się dopiero teraz.Przez lata ta szkoła była najdroższa w mieście. To fakt i nie ma się tu o co obrażać,,, Może tylko o to, że nikt nie dopilnował, by placówka z takim zapleczem była właści wie wykorzystana. Kolorowe segmenty, olbrzymia sala gimnastyczna z całym zapleczem, teraz boisko orlik. W środkuamfiteatr ze sceną, na zewnątrz kolejny amfiteatr schodzący schodami w dolinę,,, Toż tam się mogły odbywać, przedstawienia, spektakle, wydarzenia na całe miasto. Nie pamiętam ani jednego koncertu dla mieszkańców tam urządzonego,ani jednego turnieju, niczego co pozwalało wykorzystać TAKĄ bazę. O poziomie nauczania się nie wypowiem, ani o tumiwisizmie większości nauczycieli sp i gimnazjum z dyrektorami na czele. tak sobie teraz tylko myślę, że może chociaż ten MOSiR jest w stanie coś ciekawego tam zrobić, choć jak widzę efekty ich działalności zwiazane chocby tylko z Odrą, końmi, wspólpracą z organizacjami pozarządowymi to też nie mam wielkich złudzeń. A teraz do MHL- uznając Twą ciekawą, choć efekciarską inteligencję-chyba ze dwa razy przyznałam Ci rację,to teraz działasz emocjonalnie i jesteś stronniczy. Czy jesteś w stanie zaprzeczyć choć jednemu słowu napisanemu przeze mnie w tym poście?
sa zatrudnieni to prawda, ale dostaja proporcjonalnie zmniejszone wynagrodzenie do etatu, co do wysokosci wynagrodzenia nauczycieli- okresla je rozporządzenie MEN i tu gmina nie ma nic do gadania- musi wypłacić Natomiast gmina okresla wysokosc dodatków do pensji nauczyciela- motywacyjny, wychowawczy..................i to chyba na tyle
zbyt dużej wiedzy oczekujesz od radnego :D Czy to prawda, ze są zatrudnieni nauczyciele, którzy dostają pensje mimo że nie maja wypracowanych wymaganych godzin lekcyjnych ? SAMA PRAWDA!
na przedszkola idzie 9,27mln, te pana około to prawie 1mln ;-)
@Fakt Nie zupełnie tak, bo wydatki bieżące na podstawówki i gimnazja to 31,84mln od tego należało by odjąć część subwencji, które idą na w/w jednostki szkolne
@mhl Subwencja nie dotyczy przedszkoli - tj. około 10 mln. Subwencja jest tylko dla szkół podstawowych i gimanzjum.
Oszczednosci w wysokosci tylko 10% dalby miastu rocznie 2 000 000 zł na inwestycje .
Subwencja oświatowa: 2565306474zł (str.8) Wydatki na oświatę: 45983833zł (str 13) Różnica? 20353186zł (20,35mln)
Panie Zalewski, proszę mówić o naszym mieście, a nie o tym co robi rząd. Tez chce wiedzieć co robi Rada Miejska w kierunku wygenerowania oszczędności w oświacie ? Czy to jest prawda ze w nie których szkołach jest po 130 uczniów a kiedyś było około 600 ? Ile etatów nauczycielskich zostało zredukowanych w ostatnim roku? Czy to prawda, ze jeden etat nauczycielski to jest koszt roczny dla miasta około 80 000zł. Czy to prawda, ze są zatrudnieni nauczyciele, którzy dostają pensje mimo że nie maja wypracowanych wymaganych godzin lekcyjnych ? Ile jest takich pustych etatów w mieście ? Czy potrzebujemy aż 16 dyrektorów w mieście (etat dyrektorski to rocznie 100 000zł )
@kontrola społeczna radny Zalewski szuka teraz informacji w BIP-ie jaka to jest różnica między subwencją a wydatkami miasta na oświatę. Dziwne trochę bo powinien posiadać taką wiedzę zważywszy na pomoc rodzicom i taka wiedza jest wręcz niezbędna.
Zapomniałes jeszcze o upadłych stołówkach. Dzięki ,,rewelacyjnemu" pomysłowi prezydentów - dzieci nie mogą jeść obiadów w szkole.
@mhl999,to jasne,że SP28 jest najbardziej bezpieczną szkołą w mieście,na miarę XXIw.i ta szkoła nie może byc zlikwidowana,
@Ryszard Zalewski skoro problem oświaty to złożony problem to proszę o błyskawiczną odpowiedź ile z kasy miasta idzie na oświatę po odliczeniu subwencji?
nawet jeśli SP28 zostanie zlikwidowana/wygaszona miasto będzie musiało włożyć pewnie kwotę X na adaptację obiektu (segmentu żółtego) do tego co tam chce umieścić i co jest wielką tajemnicą. Wniosek jest prosty obiekt naturalnie powinien pełnić funkcje edukacyjne. Obiekt ten posiada praktycznie 3 drogi ewakuacji - każde piętro osobno. Trzeba by sprawdzić jak są wyznaczone. Poszczególne segmenty (zielony, niebieski, czerwony) również mają ich sporo. w SP10 i SP28 jest w przybliżeniu 500 uczniów. Można zapełnić obie szkoły dzieciakami w wieku szkolnym i sprawdzić, która szkoła jest bezpieczniejsza pod względem ewakuacji. pytanie czy przeprowadzono próbne alarmy, które szkoły mają obowiązek wykonywać co 2lata? chyba łatwiej zapanować na małymi dziećmi, w małych grupach w przypadku alarmu niż tą samą ilością w SP10.
@Ryszard Zalewski,na jakim swiecie Pan żyje,nauczyciele w naszym mieście mają wysokie wynagrodzenia i te wynagrodzenia nie ustala rząd tylko gmina,która jest organem prowadzącym więc prosze nie bałamucić ,a reforma musi zostać przeprowadzona i od tego są radni by dopilnować aby ta reforma była przeprowadzona dobrze,nie byle jak,
ale chłopie fansolisz jest jeszcze GIMNAZJUM STOWARZYSZENIA RODZIN KATOLICKICH w HERBERCIE JEDYNA PORZĄDNA SZKOŁA W TYM MIEŚCIE
Problem oświaty jest bardzo złożony. Ostatnie chyba pięć lat rząd przyznawał co roku centralnie podwyżki dla nauczycieli ale nie przekazywał na to środków do samorządu. Przez takie działanie centralne liczba zamykanych szkół co roku w Polsce jest bardzo duża. Nauczyciele powinni godnie zarabiać, zresztą jak wszyscy pozostali ale konstytucja nakazuje aby samorządy otrzymywały środki na decyzje podjęte centralnie. Tak się w Polsce nie dzieje, nie dotyczy to tylko oświaty. To jest problem systemu u góry a problemy widać na dole u nas.
@Ryszard Zalewski zgadzam się, że likwidacja SP28 to przypadek, może raczej świadomy wybór, kolejna próba likwidacji szkoły. Nie udało się z innymi to "dawaj" następną na tapetę. Tak wygląda wodzisławska "reforma" oświaty. Nie ma przeprowadzonych żadnych badań wśród rodziców. Sam fakt liczby uczniów w szkole, który rzekomo świadczy o tym, że SP28 jest "beee" jest irracjonalny. Skoro wiadomo, że na os.XXXlecia oraz Piastów będą 2 szkoły (podstawówka i gimnazjum) i tego stanowiska radziłbym się trzymać. Aż prosi się o przeprowadzenie badań wśród rodziców co będzie jeśli SP10 będzie podstawówką a SP28 stanie się gimnazjum (rozwiązanie urzędu) a co będzie kiedy SP10 to gimnazjum, a SP28 - podstawówką. Nie sądzę by nagle, drastycznie spadła liczba uczniów w podstawówce w drugiej wersji czyli w SP28. Gdyby gimnazjum pozostało w SP28 to nie sposób do niego dojechać bezpośrednio, trzeba się przesiąść do komunikacji miejskiej a to generuje koszta. Nie sądzę jednak by udało się podważyć uzasadnienie na podstawie tylko tych argumentów.