Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

"Najgorsze już za nami". Rybnik podsumował nocną akcję przeciwpowodziową

16.09.2024 13:28 | 0 komentarzy | ATy

Rzeka Ruda na odcinku za Zalewem Rybnickim nie zmusiła mieszkańców dzielnicy Stodoly do ewakuacji. Jak zapewnia prezydent Rybnika Piotr Kuczera, stało się tak dzięki sprawnej wspólpracy rybnickich służb i osób odpowiedzialnych za stan rybnickiego zbiornika. W sumie strażacy do dzisiejszego poranka w Rybniku i powiecie interweniowali ponad 350 razy.

"Najgorsze już za nami". Rybnik podsumował nocną akcję przeciwpowodziową
Komendant PSP w Rybniku, mł. bryg. Zbigniew Dyk, i prezydent Rybnika Piotr Kuczera omawiający działania w mieście.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Sytuacja jest pod pełną kontrolą" - od tych słów prezydent Rybnika Piotr Kuczera rozpoczął konferencję prasową poświęconą trwającej przez ostatnich kilka dni akcji ratowania mieszkańców miasta przed ulewnym deszczem.

Chciałem podziękować wszystkim służbom zaangażowanym w niesienie pomocy. To nie tylko strażacy, nie tylko ochotnicy, ale i policja oraz służby miejskie. Dziękuję wszystkim, którzy bardzo napracowali się przy czyszczeniu upustów. Kilkukrotnie te zespoły spotykały się, by koordynować swoje działania. Dziękuję również pracownikom Urzędu Miasta i wolontariuszom wspierającym działania służb, a także mieszkańcom - dzięki temu dziś miasto Rybnik jest bezpieczne - powiedział prezydent Rybnika.

Stan Rudy tuż przy ujściu ze zbiornika Rybnickiego o godz. 12.30 - fot. ATy.

Stan Rudy tuż przy ujściu ze zbiornika Rybnickiego o godz. 12.30 - fot. ATy.

Rybniccy strażacy musieli interweniować w Rybniku i powiecie rybnickim ponad 350 razy, w samym mieście tych interwencji było niespełna 150.

Trzy interwencje wymagały znacznych nakładów pracy i sił - mówimy tutaj o ul. Skalnej, ul. Partyzantów i ul. Stalowej, gdzie wczoraj podnosiliśmy wały i budowaliśmy zabezpieczenia. Na dzień dzisiejszy sytuacja jest stabilna, powoli kończymy nasze działania w tych newralgicznych miejscach. Nie spodziewamy się zagrożenia ze strony Zbiornika Rybnickiego - przypływ na Zbiorniku już się równoważy ze zrzutami, i sutuacja tutaj też będzie się stabilizować. Z powodzeniem możemy powiedzieć, że to co najgorsze już za nami - przyznawał komendant Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku, mł. bryg. Zbigniew Dyk.

Służby podkreślały dobre skoordynowanie działań na terenie całego miasta, a takze skuteczną współpracę z ochotnikami i mieszkańcami.

Nasze prace polegały mi.in. na czyszczeniu przepustów i kanałów wodnych, przygotowywaliśmy i workowaliśmy piasek razem z jednostkami OSP - w sumie "wysypaliśmy" ok. 250 ton piasku - poinformował Rafał Guziak, kierownik Działu Utrzymania Dróg w Rybnickich Służbach Komunalnych.

Przedstawiciele rybnickich służb zaangażowanych w walkę z żywiołem - fot. ATy.

Przedstawiciele rybnickich służb zaangażowanych w walkę z żywiołem - fot. ATy.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Rybnicka Rada Kobiet zapowiedziały uruchomienie specjalnej zbiórki na rzecz osób poszkodowanych.

Od samych mieszkańców do teraz dotarło do nas 6 zgłoszeń o pomoc materialną. Przypuszczamy, że tych zgłoszeń będzie więcej, bo w wielu miejscach nadal trwają wypompowywania, i nasi pracownicy nadal nie mogą się tam pojawić. Mieszkańcy mogą zgłaszać się do nas, zarówno na ul. Żużlową, jak i w punktach terenowych - zapewniał Mirosław Górka, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku.

Pytany o rozmiary szkód w mieście prezydent Piotr Kuczera odpowiedział, że trwa ich szacowanie, jednak będą one nieporównywalnie mniejsze niż w innych, bardziej doświadczonych przez żywioł miastach i powiatach w Polsce.



Ludzie:

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika