Poniedziałek, 25 listopada 2024

imieniny: Erazma, Katarzyny, Beaty

RSS

Zniszczona przez czas, odrodzona w jubileuszu. Po 50 latach nastawa ołtarzowa wraca do kościoła w Owsiszczach

11.08.2024 07:00 | 1 komentarz | mad

Z okazji stulecia istnienia, Parafia Rzymskokatolicka Najświętszego Serca Pana Jezusa w Owsiszczach (gm. Krzyżanowice) wraca pamięcią do swoich początków, kiedy to w świątyni postawiono nastawę ołtarzową. Z biegiem lat element ten zniknął z kościoła, prawdopodobnie z powodu ataku korników. Niedawno, w nowej odsłonie, ale wiernie nawiązującej do historycznego wyglądu, nastawa powróciła jako dar parafian na jubileusz. 9 listopada minie dokładnie 100 lat od konsekracji kościoła.

Zniszczona przez czas, odrodzona w jubileuszu. Po 50 latach nastawa ołtarzowa wraca do kościoła w Owsiszczach
Po ukończeniu i ustawieniu nastawy, wśród parafian zapanowała radość, zwłaszcza wśród tych, którzy pamiętają oryginalną nastawę sprzed lat. - To wzruszające, jak ci ludzie wchodzili do kościoła i płakali ze wzruszenia - mówi ks. Piotr Kuc
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pomysł dojrzewał od lat

Ks. Piotr Kuc, proboszcz parafii, opowiada o planie uczczenia 100-lecia kościoła, który dojrzewał w myślach parafian od lat, jeszcze przed jego przybyciem do parafii. Jak wspomina, po objęciu parafii trzy lata temu, wielu parafian mówiło mu o oryginalnej nastawie ołtarzowej w drewnie, która przez prawie 50 lat zdobiła świątynię. Z czasem, za pierwszego proboszcza ks. Gerarda Mańki, została ona usunięta. Prawdopodobnie uszkodzenia spowodowane przez korniki uniemożliwiły dalsze jej użytkowanie. Mimo to, wszystkie elementy nastawy, w tym obraz Najświętszego Serca Jezusa, zostały zachowane i z czasem powróciły do świątyni.

Jak wyjaśnia duchowny, usunięcie nastawy miało miejsce mniej więcej po Soborze Watykańskim II, gdy reforma liturgiczna zaczęła zyskiwać na znaczeniu także w Polsce. Zmiany te obejmowały m.in. ustawienie ołtarza w taki sposób, aby kapłan sprawujący mszę stał przodem do wiernych, a nie tyłem. W związku z tym, gdy stara nastawa została usunięta, nie było potrzeby jej odbudowywać. Zamiast tego, na ścianie kościoła, naprzeciwko wiernych, umieszczono malowidła przedstawiające Pana Jezusa. Z biegiem lat pojawiło się kilka różnych obrazów na tej ścianie, aż w końcu zawisł tam obraz Najświętszego Serca Jezusa, który wcześniej zdobił dawną nastawę. Obecnie obraz ten nadal znajduje się w kościele, w nowej nastawie, a w tym roku przeszedł renowację, podobnie jak lichtarze na świece, które również wróciły na swoje pierwotne miejsce.

Nastawa ołtarzowa jest darem parafian z okazji 100-lecia konsekracji kościoła
Nastawa ołtarzowa jest darem parafian z okazji 100-lecia konsekracji kościoła

Pomogły archiwalne zdjęcia

Nowa nastawa została odtworzona na podstawie archiwalnych zdjęć zachowanych w kościelnych kronikach. Projekt wykonał Łukasz Sbeczka, parafianin i student architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, a realizacją zajęła się pracownia stolarska „U Salezjan” z Oświęcimia. Początkowo rozważano możliwość sprowadzenia nastawy z Zachodu, np. z Niemiec czy Holandii, gdzie wiele kościołów jest zamykanych, ale ostatecznie zdecydowano się na projekt, który w pełni nawiązuje do historii kościoła w Owsiszczach.

Nowe retabulum ołtarzowe zostało wykonane od podstaw z litego dębu, podczas gdy całe wyposażenie, w tym elementy ze starego ołtarza, zostało zachowane. W skład odtworzonej nastawy wchodzą nie tylko obraz Najświętszego Serca Jezusa, ale również obie figury po bokach – Matki Bożej i św. Józefa, oraz tabernakulum w złoconym metalu, które przez 100 lat nie zostało wymienione. Nowe retabulum zawiera również drewniane figury klęczących aniołów w geście adoracji oraz komplet mosiężnych lichtarzy.

Wzruszający widok

Po ukończeniu i ustawieniu nastawy, wśród parafian zapanowała radość, zwłaszcza wśród tych, którzy pamiętają oryginalną nastawę sprzed lat. Ks. Piotr Kuc opowiada, że osoby te reagowały z głębokim wzruszeniem, a podczas pierwszych wizyt w kościele niejednokrotnie wylewały łzy. - To wzruszające, jak ci ludzie wchodzili do kościoła i płakali ze wzruszenia - mówi duchowny. Zaznacza, że trudno sobie wyobrazić lepszy prezent dla świątyni, która jest dla parafian domem. - To powrót do tradycji, lepszego pomysłu chyba nie mogło być - podkreśla ks. Kuc, zauważając, że nowa nastawa jest również hołdem dla parafian, którzy 100 lat temu przyczynili się do powstania kościoła w wiosce.

Tak prezentowała się pierwotna nastawa, która posłużyła jako inspiracja do odtworzenia obecnej (fot. arch. parafialne)

Tak prezentowała się pierwotna nastawa, która posłużyła jako inspiracja do odtworzenia obecnej (fot. arch. parafialne)

Dwa dzwony

Nastawa jest darem parafian, którzy zbierali fundusze na jej realizację od ubiegłego roku. Ks. Piotr Kuc podkreśla, że dla niego osobiście jest to źródło ogromnej radości i satysfakcji, że udało się zrealizować ten projekt. Przypomina również, że dwa lata temu parafianie ufundowali dzwony z okazji 50-lecia parafii. Dzwony, odlane w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu, zostały najpierw uroczyście zaprezentowane w Owsiszczach i Nowej Wiosce, sołectwach gminy Krzyżanowice, należących do parafii. Większy dzwon, ważący 290 kg, nosi nazwę Najświętsze Serce Pana Jezusa, a mniejszy, ważący 150 kg, został nazwany Piotr i Paweł.

Obchody 100-lecia parafii odbędą się w niedzielę 10 listopada pod przewodnictwem biskupa opolskiego Andrzeja Czai, podczas gdy rocznica konsekracji kościoła przypadnie na sobotę 9 listopada.

Przez lata na ścianie na wprost parafian, za księdzem sprawującym mszę wisiał obraz, dzisiaj w tym miejscu stoi ich prezent (fot. arch. parafialne)

Przez lata na ścianie na wprost parafian, za księdzem sprawującym mszę wisiał obraz, dzisiaj w tym miejscu stoi ich prezent (fot. arch. parafialne)

Ludzie:

Andrzej  Czaja

Andrzej Czaja

Biskup diecezjalny opolski.