Wtorek, 24 grudnia 2024
imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza
RSS
- Nie ma dwóch takich samych pogrzebów - stwierdza już na początku naszej rozmowy Beata Branc-Gorgosz. Kiedy chwilę później dzieli się z nami swoimi doświadczeniami, trudno nie przyznać racji. Świecki pochówek może być przeprowadzony...
30 maja, w dniu Uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej ulicami Kozielską, Ogrodową, Drzymały i Kwiatową w Kuźni Raciborskiej, księża, poczty sztandarowe, dzieci pierwszokomunijne oraz wierni przeszli w czwartkowe przedpołudnie w procesji do...
Udziałem w Mszy Świętej w intencji Ojczyzny oraz sprawujących władzę, a także strażaków i ich rodzin władze samorządowe, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy w kościele pw. św Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej uczcili przypadającą...
W siodle, bryczkach, traktorami i na rowerach - tak kilkadziesiąt osób udało się w poniedziałek, 1 kwietnia polnymi drogami z Zawady Książęcej przez Ciechowice i Łęg, by prosić o urodzaj i szczęśliwy przebieg żniw.
Samorządowcy, przedstawiciele 6. batalionu powietrzno-desantowego z Gliwic oraz Fundacji Na Rzecz Rehabilitacji Zawodowej Dla Służb Mundurowych i Ich Rodzin "Salut", poczty sztandarowe, a także reprezentacje organizacji pozarządowych i mieszkańcy...
W niedzielne południe, 17 września w Rudach odbyły się dożynki diecezjalno-parafialne. Centralną częścią uroczystości była Msza św. odprawiona w Bazylice Mniejszej. Eucharystię poprzedziło poświęcenie koron dożynkowych przez ks. infułata...
Siostra Dolores z klasztoru Annuntiata przedstawia
Z ks. Danielem Zającem z diecezji legnickiej, teologiem fundamentalnym, doktorantem w Instytucie Nauk Teologicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, na temat relacji nauka – wiara koresponduje ks. Łukasz Libowski.
Dekret biskupa opolskiego Andrzeja Czai jest odpowiedzią na nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z epidemią koronawirusa.
Kościół katolicki w Polsce wobec zagrożenia epidemicznego. Niektórzy hierarchowie odwołują msze i nabożeństwa, inni zobowiązują proboszczów do liczenia wiernych. Sprawdziliśmy, jak jest w naszym regionie.
O kolędach i pastorałkach, a także refleksjach, jakie rodzą się przy śpiewie pieśni bożonarodzeniowych rozmawiamy z ks. dr. Wiesławem Hudkiem, muzykologiem oraz przewodniczącym Komisji Muzyki Sakralnej Archidiecezji Katowickiej oraz duszpasterzem organistów, a na co dzień proboszczem Sanktuarium pw. Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej.
W poniedziałek 16 grudnia kolegium konsultorów wybrało bp. Marka Szkudło na administratora archidiecezji katowickiej. Urząd będzie pełnił do czasu kanonicznego objęcia archidiecezji przez nowego arcybiskupa katowickiego, którego mianuje Ojciec Święty.
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował najnowsze wydanie "Kościoła w liczbach. Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia" za 2023 rok. Wczytując się w raport, można dowiedzieć się, jak zmienia się liczba księży, uczestnictwo w sakramentach świętych, mszy świętej czy lekcjach religii. Wydobyliśmy stamtąd najważniejsze...
Francuska myślicielka przyjechała do Polski i wprawiła w zdumienie słuchaczy. Mówiła m.in. o tym, że kaznodzieje (i szerzej - chrześcijanie) nie dość, że zbyt dużo mówią, to jeszcze tylko mówią... Jej wykład stał się przyczynkiem do rozważań ks. Łukasza Libowskiego.
Spod plebanii do kościółka na obrzeżach miasteczka podążyli przed południem 6 grudnia liczni jeźdźcy. Zjechali się do Krzanowic z okolicy. Na czele procesji jechał mężczyzna z krzyżem.
Pawłów pogrążył się w żałobie. Duchowni, przedstawiciele władz i licznie zgromadzeni mieszkańcy pożegnali proboszcza, który przez niemal czterdzieści lat pełnił posługę w miejscowej parafii. O głębokiej więzi ks. Zygmunta Hupki z mieszkańcami świadczyły zapalone znicze oraz flagi z czarnym kirem, które pojawiły się w różnych...
Listy z rodzinnego stołu. Remont Małżeński już w ten weekend w Raciborzu. Dekanalne Duszpasterstwo Rodzin w Raciborzu serdecznie zaprasza na Remont Małżeński – krótkie adwentowe rekolekcje dla zapracowanych, które odbędą się w dniach 6-8 grudnia 2024 r. w kościele NSPJ w Raciborzu. Konferencje wygłosi ks. Tomasz Gajda.
W niedzielę, 24 listopada, o godz. 8.00 w kaplicy pw. św. Tomasza Becketa na Zamku Piastowskim w Raciborzu rozpocznie się comiesięczna Msza św. Jej uczestniczy będą mieli okazję wysłuchać sonat Arcangelo Corelliego.
Najpierw krótkie nabożeństwo, następnie procesja prowadzona przez postać św. Marcina, inscenizacja podziału płaszcza oraz festyn. Łubowice to kolejna miejscowość w powiecie raciborskim upamiętniająca biskupa z Tours.
W niedzielę, 10 listopada 2024 roku, w Rudach odbył się "Świętomarciński wieczór rodzinny". Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w barwnym orszaku ku czci św. Marcina.
W niedzielę, 10 listopada, społeczność Rudnika zgromadziła się na wyjątkowym nabożeństwie z okazji wspomnienia św. Marcina, które zakończyło się radosnym marszem z lampionami.
- Złoto naszych pragnień, tęsknot, marzeń, to jest, jak objaśniłem, złoto naszego pragnienia Boga, złoto naszej tęsknoty za Bogiem, złoto naszego marzenia o Bogu - pisze ks. Łukasz Libowski.
- Nie ma dwóch takich samych pogrzebów - stwierdza już na początku naszej rozmowy Beata Branc-Gorgosz. Kiedy chwilę później dzieli się z nami swoimi doświadczeniami, trudno nie przyznać racji. Świecki pochówek może być przeprowadzony w bardzo indywidualny sposób - zgodny z życzeniem rodziny, a często także samego zmarłego, który...
1 listopada cmentarz Jeruzalem w Raciborzu zamienił się w miejsce pełne zadumy, wypełnione blaskiem palących się zniczy. Uroczystość Wszystkich Świętych przyciągnęła licznych odwiedzających, którzy przyszli oddać hołd zmarłym.
"Po ludzku to jest zrozumiałe, że stojąc nad grobem bliskiej osoby czujemy smutek. Jednak w tym szczególnym dniu powinniśmy wydobyć radość, która wypływa z naszej wiary". O śmierci, Uroczystości Wszystkich Świętych, Dniu Zadusznym i Halloween rozmawiamy z ks. Markiem Bernackim, proboszczem parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Rybniku.
Obcowanie ze sztuką jest szkołą. Szkołą, w której uczymy się, w której ćwiczymy się w tym, by zauważać nie to, co wszyscy robimy tak samo, ale, przeciwnie, właśnie to, co każdy z nas robi osobliwie. Swoiście. Inaczej. To, co każdy z nas robi na sobie właściwy sposób - pisze ks. Łukasz Libowski.
W Sławikowie (gm. Rudnik, powiat raciborski) miały miejsce obchody 178. rocznicy poświęcenia kościoła parafialnego. Uroczystości obejmowały mszę świętą, odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz złożenie kapsuły czasu, w której znalazły się m.in. okładka „Nowin Raciborskich”. Kapsuła ma zostać otwarta najwcześniej za 50 lat.
Najnowsze komentarze