130. rocznica urodzin Henryka Sławika [ZDJĘCIA]
Na 15 lipca przypada 130. rocznica urodzin Henryka Sławika. Według oficjalnych danych uratował on przed zagładą 5 tysięcy Żydów w czasie II wojny światowej. W niedzielę w sołectwie Szeroka, gdzie się urodził, odprawioną mszę świętą w jego intencji.
W kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych, gdzie ochrzczono Henryka Sławika, odprawiono mszę świętą, którą koncelebrował biskup katowicki. Społeczność Szerokiej, wraz z przedstawicielami władz samorządowych zastępcą prezydenta miasta Grzegorzem Dulembą oraz przewodniczącym Rady Miasta Damianem Gałuszką, wzięli udział w spotkaniu przy pomniku Henryka Sławika, tak zwanej ławeczce. Przypomniano tam życiorys bohatera z Szerokiej, który przedkładając własne dobro, ratował obywateli polskich pochodzenia żydowskiego
Henryk Sławik, urodzony 15 lipca 1894 r. w Szerokiej, dzielnicy Jastrzębia-Zdroju, to postać, której heroizm zapisał się złotymi zgłoskami w historii Polski i świata. Dziennikarz, działacz socjalistyczny i powstaniec śląski. Sławik był również jednym z tych nielicznych ludzi, którzy w najtrudniejszych czasach potrafili zachować człowieczeństwo i niestrudzenie pomagać innym.
Po wybuchu II wojny światowej Sławik przedostał się na Węgry, gdzie z Józsefem Antallem, komisarzem rządowym ds. uchodźców, zorganizował pomoc dla polskich i żydowskich uchodźców. Jako prezes Komitetu Obywatelskiego do Spraw Opieki nad Polskimi Uchodźcami, Sławik uratował niemal 30 tysięcy osób, w tym około 5 tysięcy Żydów, którym wydawał fałszywe dokumenty tożsamości, zmieniając ich religię na katolicką. Jego działalność została doceniona pośmiertnie, a izraelski Instytut Yad Vashem uhonorował go tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
Komentarze
3 komentarze
Gdzie jest ta ławeczka Sławika?
Chodzę po tej metropolii, pomiędzy aquaparkiem i kinem 3D, szlakiem uczelni wyższych... szukam i nic...
Sztampowa uroczystość -msza, przemówienia, kwiaty.
Przydałaby się obszerniejsza informacja - np. kto i za co odebrał medale.