W krainie bajkowych figurek [ZDJĘCIA, ROZMOWA]
Galeria Historii Miasta pękała w szwach. Wszystko to z okazji wernisażu prac Stefanii Lachowicz, która wykonuje filcowe figurki i lalki. Każdy, kto w piątek przyszedł na wystawę, mógł poczuć się, jak w zaczarowanym świecie. Barwne i misternie wykonane prace zachwycały precyzją. Autorka opowiadała, jak znalazła pasję, która stała się jej sposobem na życie.
W krainie bajkowych figurek i lalek
Wernisaż wystawy „Mój czesankowy świat” - prace Stefanii Lachowicz, zgromadził sporą publiczność. Nieczęsto bowiem organizowane są ekspozycje, na których można oglądać figurki wykonane z wełny czesankowej. Warto podkreślić, że są one ukazane podczas najrozmaitszych aktywności i- choć to może dziwnie zabrzmieć – nie brakuje w nich emocji, ruchu, reakcji na otaczający świat.
Stefania Lachowicz, która posiada wykształcenie w kierunku chemicznym, zawsze miała artystyczną duszę. Zawodowo przez wiele lat była związana ze Studiem Animacji Orange z Bielska Białej. Zawsze lubiła dziergać na drutach, szydełkować, rysować, malować.
- Kilka lat temu, szukając odskoczni od pracy, znalazłam nowe hobby – zaczęłam tworzyć filcowe figurki i lalki. Wymagają one precyzji i cierpliwości, tylko wówczas możliwy jest efekt końcowy. Ich wykonanie to wiele godzin pracy - jedna figurka nawet kilkunastu. Dzięki temu słowo nuda nie istnieje w moim słowniku - mówiła pani Stefania.
W 2023 roku Ogólnopolski Cech Rzemieślników Artystów potwierdził wysoki poziom artystyczny prac Stefanii Lachowicz, przyznając jej „Certyfikat Rękodzieła”. W 2024 roku została stypendystką Miasta Jastrzębie-Zdrój w ramach programu propagującego twórczość artystyczną.
Galeria Historii Miasta wspiera jastrzębskich artystów
Inicjatorką wystawy była Katarzyna Gardecka, etnolog z Galerii Historii Miasta, która zachęca jastrzębskich twórców do podzielenia się efektami swojej pasji.
- Nasza galeria od wielu lat wspiera jastrzębskich artystów. Zachęcamy ich, aby nie chowali swoich prac do przysłowiowej szuflady. Często mamy do czynienia z różnymi wspaniałymi wytworami ludzkich rąk, które jednak nie są znane szerszej publiczności. W ubiegłym roku natknęłam się w Internecie na prace pani Stefanii i wspólnie postanowiłyśmy, że nasza znajomość zaowocuje wystawą - mówiła Katarzyna Gardecka.
Warsztaty rękodzieła pod kierunkiem Stefanii Lachowicz
W październiku w Galerii Historii Miasta ruszają bezpłatne warsztaty, prowadzone przez Stefanię Lachowicz. Podczas nich uczestnicy zapoznają się z tajnikami wykonania figurek filcowych, czego efektem będą prace uczestników. Więcej informacji na ten temat można otrzymać w GHM, pod numerem telefonu: 501 476 574.