Niedziela, 30 czerwca 2024

imieniny: Emilii, Lucyny, Marcjala

RSS

Industriada. Była łaźnia górnicza miejscem zabawy i poznania [ZDJĘCIA, AUDIO]

01.06.2024 20:53 | 6 komentarzy | KaBa

Łaźnia Moszczenica - „Carbonarium” już po raz trzeci udowodniła, że techniką można się świetnie bawić podczas Industriady - Święta Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. 1 czerwca w Dzień Dziecka nie zabrakło najmłodszych, którzy wraz z rodzicami skorzystali z propozycji Łaźni.

Industriada. Była łaźnia górnicza miejscem zabawy i poznania [ZDJĘCIA, AUDIO]
Industriada cieszyła się dużym powodzeniem mieszkańców. Fot. A.Klocek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podczas jastrzębskiej Industriady nikt nie narzekał na nudę

Podczas jastrzębskiej odsłony Industriady nikt nie mógł narzekać na nudę. Dla najmłodszych przygotowano olbrzymie dmuchańce. Każdy mógł stworzyć swoją piękną bańke mydlaną. Była również gra terenowa dla chętnych. Na zakończenie imprezy zabrzmiała muzyka zespołu „Tabu” oraz Natalii Przybysz. Publiczność została porwana do wspólnej zabawy.

Zobacz kolejną galerię zdjęć 

Dyrektor Instytutu Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica Rafał Jabłoński, podkreślał, że impreza, jak i sama ekspozycja „Carbonarium” cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców.

Rafał_Jabłoński

 Jedno ze stoisk przeżywało duże oblężenie, bo właśnie tam można było dzięki specjalnej maszynie wykonać pamiątkową przypinkę. Jak mówi Dawid Wójcikowski, pracownik Łaźni Moszczenica, najmłodsi chętnie i szybko uczyli się, jak wykonać taką oryginalną pamiątkę.

Dawid_Wójcikowski

Podczas imprezy uczestnicy chętnie odwiedzali punkt informacyjny Euroregionu Śląsk Cieszyński, który również bierze udział w Industriadzie. Dyrektor Biura Bogdan Kasperek podkreślał, że ważne jest, co można zobaczyć w swoim mieście, ale również najbliższej okolicy.

Bogdan_Kasperek-

- Jastrzębianie mają blisko do Śląska Cieszyńskiego, do którego mogą się dostać, jadąc bardzo popularnym Żelaznym Szlakiem Rowerowym. Serce tego regionu – Cieszyn leży zaledwie 30 km stąd. Z Jastrzębia pięknie widać szczyty Beskidu Śląskiego i Śląsko-Morawskiego – to tereny wprost wymarzone do wycieczek górskich. Warto poznać region, w którym się żyje i skorzystać z szerokiej oferty turystycznej - mówił Bogdan Kasperek.

„Carbonarium” mocnym punktem szlaku zabytków techniki 

Jastrzębskie „Carbonarium” znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego jako „obiekt zaprzyjaźniony” i po raz trzeci z powodzeniem włącza się w święto organizowane w różnych pozostałościach poprzemysłowych. W byłej łaźni górniczej kopalni „Moszczenica” przedstawia się opowieść o węglu, zaczynając od pierwiastka, poprzez wykorzystanie w przemyśle i roli, jaką odegrał w historii miasta.  Ekspozycja przedstawia zastosowanie węgla w świecie nauki oraz wątek transformacji i ekologicznych sposobów jego użytkowania. A wszystko z zastosowaniem technik multimedialnych.

„Carbonarium” cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Fot. A.Klocek

„Carbonarium” cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Fot. A.Klocek

Jastrzębska edycja Industriady pokazała, że zarówno najmłodsi jak i dorośli chcą poznawać otaczający ich świat. A nowoczesne muzea, czy raczej miejsca, gdzie mogą go doświadczać, cieszą się dużą popularnością i wcale nie wieje w nich nudą.

Zarówno najmłodsi jak i starsi znaleźli coś dla siebie podczas Industriady. A. Klocek

Zarówno najmłodsi jak i starsi znaleźli coś dla siebie podczas Industriady. A. Klocek