Wtorek, 26 listopada 2024

imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada

RSS

Muzyczno-literackie święto bibliotek [ZDJĘCIA, WIDEO]

09.05.2024 13:23 | 0 komentarzy | KaBa

Na 8 maja przypada Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji jastrzębianie mogą uczestniczyć w ciekawych spotkaniach z autorami i koncertach. Również i w tym roku Miejska Biblioteka Publiczna stanęła na wysokości zadania i zaprosiła do siebie Katarzynę Groniec i zespół „Piramidy”, grający muzykę filmową.

Muzyczno-literackie święto bibliotek [ZDJĘCIA, WIDEO]
Agnieszka Witczak przeprowadziła rozmowę z Katarzyną Groniec. Fot. KaBa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek 

Biblioteka już dawno przestała być tylko wypożyczalnią tradycyjnych książek. O tym, że czasy się zmieniają, mówiła dyrektor MBP w Jastrzębiu-Zdroju Maria Kucharska.

- Nasi bibliotekarze podążają za zmieniającym się światem. Mamy w swojej ofercie nie tylko książki tradycyjne, ale również audiobooki, książki elektroniczne na czytniki. W naszych bibliotekach odbywa się wiele spotkań i koncertów. Stają się one centrami szeroko rozumianej kultury, do uczestnictwa, w której zapraszamy mieszkańców - mówiła dyrektor jastrzębskiej biblioteki Maria Kucharska.

Katarzyna Groniec to znana wokalistka, jednak tym razem wystąpiła w roli pisarki. Wszystko to z powodu debiutu literackiego, czyli powieści pt. „Kundle”. Rozmowę z autorką poprowadziła Agnieszka Witczak, która z właściwą sobie przenikliwością, prześwietliła utwór. Miasto, w którym rozgrywa się akcja - śląski Toszek nie wydaje się specjalnie nadzwyczajne. To właśnie w nim żyją bohaterowie przypominający rozbitków życiowych. Niepełne rodziny, podwójne tożsamości, poharatane dusze. Śląscy autochtoni, przesiedleńcy z Kresów, Żydzi, Romowie, Niemcy. A nad tym wszystkim - instancja narracyjna, która widzi wszystko osobno.

- To, co łączy moich bohaterów to jest jakaś tajemnica, którą stara się przeniknąć narrator. Tak naprawdę ta książka jest o ciszy, wysyłającej swojego obserwatora, aby towarzyszyć ludziom podczas ich ziemskiej egzystencji -  mówiła  autorka.

Druga część spotkania w bibliotece z pewnością przypadła do gustu wielbicielom piosenek z polskich filmów i seriali telewizyjnych. Grupa muzyczna „Piramidy” wykonała między innymi szlagiery z takich produkcji, jak: „Potop”, „Pan Wołodyjowski”, „Jak rozpętałem II wojnę światową”, „Czarne chmury”, „Stawka większa niż życie”. Publiczność wspólnie z wykonawcami śpiewała fragmenty tak znanych przecież utworów.

W dniu swojego święta, jastrzębscy bibliotekarze pokazują, że wokół książek może, a nawet powinno toczyć się życie kulturalne społeczności. To przecież książki przechowują zasób wiedzy, wrażliwości i sposobu postrzegania świata przez kolejne pokolenia. Chodzi tylko o to, aby w ciekawy i nieschematyczny sposób dotrzeć z literaturą do współczesnego człowieka.