Sobota, 4 maja 2024

imieniny: Floriana, Moniki, Grzegorza

RSS

Pijany kierowca zatrzymany w Lubomi po krótkim pościgu. Policjanci zabezpieczyli jego samochód

25.03.2024 15:57 | 1 komentarz | sqx

1,7 promila alkoholu miał w organizmie kierowca, którego zatrzymali policjanci z wodzisławskiej drogówki w miniony weekend.

Pijany kierowca zatrzymany w Lubomi po krótkim pościgu. Policjanci zabezpieczyli jego samochód
Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zawrócił na widok radiowozu

W czasie prowadzonych w minioną sobotę działań "Trzeźwość", wodzisławscy policjanci zatrzymali kierowcę, który prowadził będąc pod wpływem alkoholu. Sytuacja miała miejsce około 8:00 w Lubomi na ulicy Nepomucena.

- Mundurowi zauważyli pojazd marki Volkswagen, którego kierujący na widok radiowozu skręcił w zjazd posesji, zawrócił, a następnie gwałtownie przyspieszył. Policjanci ruszyli za tym pojazdem i po chwili, na ulicy Asnyka, zatrzymali go do kontroli drogowej - informuje oficer prasowa wodzisławskiej komendy, asp. szt. Małgorzata Koniarska.

Szybko wyszło na jak, dlaczego 47-latek próbowa uciekać. Badanie alkomatem wykazało u niego 1,7 promila alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany, policjanci zatrzymali również jego prawo jazdy.

- Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 14 marca br., stróże prawa tymczasowo zabezpieczyli jego samochód. Teraz o dalszym losie mężczyzny zdecyduje sąd - dodaje rzecznik komendy.

47-latek musi się liczyć z wysoką grzywną, zakazem prowadzenia pojazdów, karą pozbawienia wolności do trzech lat oraz utratą prawa jazdy i samochodu.

Nowe przepisy obowiązują od 14 marca

Zaostrzone zostały kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego.

Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.

Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:

  • zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
  • sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów-lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
  • nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
    • był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
    • znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.

Policja apeluje o odpowiedzialne zachowanie na drodze.

Sprawdź także: Za jazdę pod wpływem alkoholu stracisz auto? "Policja będzie wykonywać swoje obowiązki"