Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

30 psów Śląskiej Policji przeszło okresowe testy. Co podlegało ocenie? [ZDJĘCIA]

17.09.2023 17:17 | 0 komentarzy | sqx

Większość ze służących na Śląsku policyjnych czworonogów to psy patrolowo-tropiące. Oznacza to, że mogą one być wykorzystywane zarówno podczas zabezpieczeń imprez masowych, jak i do zatrzymywania osób, czy przeszukiwania terenu w celu odnalezienia zaginionych.

30 psów Śląskiej Policji przeszło okresowe testy. Co podlegało ocenie? [ZDJĘCIA]
Wszystkie psy uczestniczące w zajęciach otrzymały atesty, uprawniające do pełnienia codziennej służby w Policji, zgodnie z ich przeznaczeniem.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Psy do pracy w Policji dobiera się w taki sposób, aby spełniały kryteria zdrowotne i użytkowe tak, by były gotowe chronić ludzi oraz strzec bezpieczeństwa i porządku publicznego. Pies pracujący w Policji musi być odporny na stres i bezwarunkowo posłuszny swojemu przewodnikowi. Zanim jednak trafi do służby, musi przejść swoje pierwsze szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Tam przez około 6 miesięcy nabywa umiejętności pokonywania przeszkód oraz uczy się posłuszeństwa. Pozytywnie zakończone szkolenie kończy się wydaniem atestu, zaświadczającego, że pies jest zdolny do służby.

Więcej o tym przeczytasz: Skąd się biorą psy w policji?

Chcąc utrzymać sprawność i przydatność jako pies policyjny, ich przewodnicy stale prowadzą ćwiczenia ze swoimi podopiecznymi, dbając o ich nienaganną kondycję. Po upływie roku psy ponownie przechodzą egzamin przed komisją, która ocenia ich sprawność.

W minionym tygodniu, od poniedziałku do czwartku na Śląsku przeprowadzona została atestacja psów służbowych. Zajęcia prowadzili policyjni specjaliści do spraw kynologii służbowej Wydziału Prewencji KWP w Katowicach asp. sztab. Adam Chmel oraz asp. sztab. Łukasz Brzeziński. W zajęciach uczestniczył również przedstawiciel Zakładu Kynologii Policyjnej CSP z siedzibą w Sułkowicach asp. sztab. Adam Jankowski.

W zajęciach kontrolnych oraz atestacji wzięło udział 30 psów służbowych kategorii: patrolowej, patrolowo-tropiącej, tropiącej oraz do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych.

Ocenie poddano między innymi:

  • wyszkolenie psa w tym elementy posłuszeństwa,
  • współdziałanie przewodnika z psem podczas wykonywania ćwiczeń,
  • obronę przewodnika przed napastnikiem przez psa bez w kagańcu i bez,
  • pościg psa bez kagańca za pozorantem,
  • pracę węchową psa na śladzie ludzkim,
  • pracę węchową przy wyszukiwaniu zapachów materiałów wybuchowych.

Wszystkie psy uczestniczące w zajęciach otrzymały atesty, uprawniające do pełnienia codziennej służby w Policji, zgodnie z ich przeznaczeniem.

Ponadto z grona uczestników wybrano trzech najlepszych przewodników i psów, którzy w przyszłym tygodniu będą reprezentować garnizon śląski w XX Finale Kynologicznych Mistrzostw Policji, który odbędzie się w Zakładzie Kynologii Policyjnej CSP z siedzibą w Sułkowicach.

źr. Śląska Policja, oprac. sqx