Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Przystanek PRL - Jastrzębie znów wróciło do minionej epoki [ZDJĘCIA, WIDEO]

03.09.2023 22:54 | 12 komentarzy | KaBa

W niedzielę Jastrzębie-Zdrój przeniosło się na chwilę do czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL). Lata, kiedy panował u nas komunizm, potraktowano z przymrużeniem oka. Jednak pomyślano o tym, aby przybliżyć młodemu pokoleniu historię tamtego czasu.

Przystanek PRL - Jastrzębie znów wróciło do minionej epoki [ZDJĘCIA, WIDEO]
Na imprezie nie zabrakło milicjantów. Fot. A. Klocek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przystanek PRL - Jastrzębie znów wróciło do minionej epoki [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zanim zapanowała piknikowa atmosfera, jastrzębianie przemaszerowali spod siedziby magistratu na rondo Porozumienia Jastrzębskiego. Nieopodal masztu z flagą, odsłonięto cztery tablice z treścią porozumienia. W ten sposób miasto upamiętniło bohaterstwo uczestników tamtych wydarzeń. Teraz każdy może bezpośrednio zapoznać się z postulatami strajkujących górników. Zresztą tuż obok znajduje się blok z ich graficznym wyobrażeniem.

Przedstawiciele władz uroczyście odsłonili tablice z tekstem Porozumienia Jastrzębskiego. Fot. A klocek

Przedstawiciele władz uroczyście odsłonili tablice z tekstem Porozumienia Jastrzębskiego. Fot. A klocek

Jednym z symboli PRL był tak zwany ogórek, czyli autobus marki Jelcz. Na pokładzie właśnie takiego pojazdu wielu mieszkańców docierało do Jastrzębia, w poszukiwaniu nowego miejsca życia. Na imprezie jest on zawsze dużą atrakcją. Nie dziwiły więc długie kolejki na przystanku i fakt, że nie wszyscy byli tymi szczęśliwcami, którzy dostali się do środka. Jeszcze do dzisiaj wielu z łezką w oku wspomina podróże tym kultowym autobusem.

Milicja Obywatelska, a dokładnie jej funkcjonariusze również byli obecni na imprezie. Dzisiaj mundur ten budzi uśmiech, jednak przed laty milicjant mógł naprawdę uprzykrzyć życie, nawet porządnemu człowiekowi. W myśl zasady dajcie mi człowieka, a znajdzie się na niego paragraf, nie mówiąc już o politycznym wykorzystywaniu tej formacji.

Charakterystyczna sylwetka kiosku RUCHU nie jest niczym nadzwyczajnym dla osób w średnim wieku. W tej budce, przy odrobinie szczęścia, można było kupić wiele rzeczy, nie tylko papierosy, prasę, chemię gospodarczą, zabawki, kosmetyki, ale nawet tak bardzo deficytowy w tamtych czasach papier toaletowy. Poza tym, pani z kiosku była bardzo dobrze poinformowaną osobą na osiedlu.

Jeśli już o papierosach mowa, to na stoisku kolekcjonerskim prezentowano papierosy, które były w modzie w czasach PRL, jak zresztą samo palenie – Popularne, Klubowe, Carmeny, Sporty i Extra Mocne. Tuż obok znajdowało się stoisko z kryształami i innymi szklanymi wytworami z dawnych lat.

Całości dopełniły występy zespołów muzycznych – Winyl Band i Ex Maanam. Na placu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy niepodzielnie panowały, stare, bardzo dobrze znane szlagiery. Zabawa była przednia. Organizatorem przedsięwzięcia był Miejski Ośrodek Kultury.