Poniedziałek, 17 czerwca 2024

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Co dalej z Drogą Główną Południową? Pieniędzy na budowę nie ma, a dokumentacja w zawieszeniu

16.08.2023 07:14 | 79 komentarzy | ska

Jastrzębie-Zdrój cieszy się już od dobrych kilku lat swoją częścią Drogi Głównej Południowej, która kończy się od strony Mszany na rondzie im. Obrońców Bożej Góry. Właśnie tam rozpoczynać swój bieg miała Droga Główna Południowa, biegnąca przez powiat wodzisławski. Czy ta inwestycja jeszcze w ogóle może dojść do skutku?

Co dalej z Drogą Główną Południową? Pieniędzy na budowę nie ma, a dokumentacja w zawieszeniu
Przebieg DGP w powiecie wodzisławskim. Czy budowa drogi jest jeszcze realna?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co blokuje inwestycję?

- Obecnie nie posiadamy prawomocnej decyzji środowiskowej. Sprawa na wniosek mieszkańców została przekazana do Naczelnego Sądu Administracyjnego, gdzie czeka na wyznaczenie terminu rozprawy. W tej chwili Urząd Miasta prowadzi rozmowy w sprawie dalszego procedowania przedmiotowej inwestycji z Urzędem Marszałkowskim i projektantami – wyjaśnia nam Mateusz Jamioła z Wydziału Dialogi, Promocji i Kultury w wodzisławskim magistracie. Zapytaliśmy również, czy wyłoniony w przetargu wykonawca dokumentacji wykonał jakiekolwiek prace? - Firma projektowa wyłoniona z przetargu złożyła do Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego projekt budowlany oraz część projektu wykonawczego – odpowiada Mateusz Jamioła.

Brak decyzji środowiskowej uniemożliwia dokończenie dokumentacji przez Mosty Katowice. W związku z tym miasto nie posiada kosztorysów inwestorskich. Szacunkowe koszty wyliczone dla etapu II to ok. 236 660 315,70 zł (netto), natomiast dla etapu III to ok. 380 282 648,67 zł (netto). Przypomnijmy, że etap II to DGP od ulicy Pszowskiej (DW933) (bez tej ulicy) do węzła drogowego z ulicą Bogumińską (DK78) klasy GP1/2 o długości ok. 7,5 km. Etap trzeci to fragment od ulicy Bogumińskiej (DK 78) do ulicy Wodzisławskiej (DW933).

W związku z tym, że po ogłoszeniu wariantu inwestorskiego CPK okazało się, że trasa ta ma w części pokrywać się ze śladem DGP, zapytaliśmy również, czy plany DGP były konsultowane z CPK. - Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego przesłał wersje cyfrową projektu DGP firmie Egis Poland, która opracowywała Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ) dla projektu „Budowa linii kolejowej na odc. Katowice – granica państwa – Ostrawa” - mówi Mateusz Jamioła, zaznaczając, że nie ma potrzeby podejmowania działań w sprawie nowego przebiegu DGP. Spółka CPK oświadczyła, że na kolejnych etapach projektowych DGP zostanie ujęta w ich opracowaniach.

Co teraz?

Warto dodać, że porozumienie z Zarządem Dróg Wojewódzkich z 2013 roku dotyczące wykonania projektu wygasło z ostatnim dniem 2022 roku. W związku z tym 19 maja 2023 roku do ZDW wpłynęła do zaopiniowania treść nowego porozumienia, zgodnie z którym miasto przewiduje zakończenie umowy z projektantem – Mostami Katowice oraz przeprowadzenie postępowania, wyłonienie wykonawcy oraz wykonanie i odebranie kompletnego Programu Funkcjonalno-Użytkowego dla Drogi Głównej Południowej. Wiemy, że ZDW przekazał uwagi do przesłanego projektu porozumienia. Do tej pory Mosty Katowice wykonały w ramach opracowanej dokumentacji: projekt koncepcyjny (uzgodniony z ZDW w Katowicach i GDDKiA), wstępny audyt bezpieczeństwa, ocenę stanu technicznego istniejącej konstrukcji nawierzchni, pomiar ruchu drogowego i prognozy, materiały do regulacji istniejącego pasa drogowego, projekt nawierzchni trasy głównej, opracowanie pod kątem szkód górniczych, raport oddziaływania na środowisko, projekt nawierzchni dróg gminnych i powiatowych oraz mapę do celów projektowych. Wykonawca również przygotował studium wykonalności, projekt budowlany wraz z projektem zagospodarowania terenu, informacje dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, inwentaryzację drzew (kolidujących ze śladem drogi), badania geotechniczne oraz projekt wykonawczy – odebrany przez ZDW w grudniu 2022 roku.

Jak poinformował nas Lesław Dworzyński z ZDW, nie opracowano dotychczas kosztorysu inwestorskiego, a w ramach Wieloletniej Prognozy Finansowej województwa na lata 2023-2035 nie zostały ujęte środki na budowę odcinka DGP na terenie powiatu wodzisławskiego.

To jednak nie przekreśla możliwości budowy drogi do 2035 roku, bo sejmik województwa może wpisać środki na budowę w kolejnych latach, co jednak będzie wymagać zapewne sporego lobbowania za tą inwestycją w zarządzie województwa nie tylko przez samorządowców, ale także przez parlamentarzystów.

Jak udało nam się ustalić, w najbliższych dniach ma odbyć się spotkanie samorządowców, dotyczące dalszych działań w zakresie DGP. O szczegółach napiszemy wkrótce.

Szymon Kamczyk

Ludzie:

Dariusz Szymczak

Dariusz Szymczak

Były zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego.

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.