Na Szlaku Węgla i Stali. Przygoda z łodzią podwodną, samolotem, a nawet rakietą
W dolnych Witkowicach (Dolní Vítkovice) znajduje się największy skansen przemysłowy w Czechach. Cóż to za miejsce! To jakby wejść do magicznego świata, w którym stajesz się kierowcą ciężarówki, pilotem samolotu, operatorem łodzi podwodnej, a nawet kosmonautą! To zaledwie po 30 minutach jazdy od granicy.
Zbliżając się do dawnego kompleksu hutniczo-górniczego w Republice Czeskiej moim oczom ukazało się przedziwne kłębowisko olbrzymich rur, potężny zbiornik na gaz i wielkie piece. To wszystko zaczęło się pod koniec XVIII wieku, kiedy w rejonach tych odkryto złoża węgla. Tak powstały kopalnie i huta, które działały do 1998 roku. Teraz obiekt przyjmuje turystów, umożliwiając im niesamowitą podróż w czasie.
Największym, widocznym już z daleka, obiektem jest piec hutniczy, w którym wytapiano gorącą surówkę hutniczą. Bez niej nie byłoby stali. Dzisiaj nosi nazwę Bolt Tower i ma 80 metrów wysokości. Znajduje się tam kawiarnia i punkt widokowy. Ciężko mi uwierzyć, że kiedyś panowała tam temperatura ok. 1500 stopni C. To właśnie stamtąd rozpościera się widok na potężny niegdyś kompleks przemysłowy.
Jednak to dopiero początek atrakcji! Wejdź do Małego Świata Techniki U6 znajduje się w oryginalnym, dawnym budynku obiektu przemysłowego VI stacji energetycznej. Przekraczając jego próg, znajdujemy się w świecie, który już nie istnieje. Już na samym początku natykamy się na żuraw, napędzany siłą ludzkich nóg. Zaraz po tym możemy zmierzyć nasz wzrost suwmiarką, ale też stanąć przy tokarce i popracować wiertłem. Wszystko pod opieką obsługi ekspozycji, która służy fachową pomocą i chętnie opowie ciekawostki. Jest i ona - główna bohaterka rewolucji przemysłowej - maszyna parowa. Tak potężna, że nie sposób jej przeoczyć. Zastąpiła siłę mięśni ludzi i zwierząt energią z pary wodnej. Jeśli bardziej pociąga cię energia elektryczna, to możesz wyprodukować ją, wsiadając na rower i kręcąc pedałami. Prawda, że ciekawe doświadczenie?
Czytaliście książkę pt. „20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi”, Juliusza Verne’a? Teraz możecie wejść do niesamowitej łodzi podwodnej, która jest zrekonstruowana. W jej wnętrzu znajdują się skafandry dla płetwonurków. Dzieciaki oglądają świat przez peryskop. Jeśli jeszcze macie mało przeżyć, to tuż obok czekają na was symulator lotów kosmicznych oraz lotów samolotem. Przekonajcie się, czy tak łatwo jest oderwać się do ziemi. Kto woli tradycyjny środek transportu, może zasiąść za kierownicą samochodu ciężarowego i choć przez chwilę być królem autostrad.
W hali eksponowane są oryginalne silniki do samolotu, samochodu, dmuchawy tłokowe do wytwarzania sprężonego powietrza, niezbędnego do działania wielkiego pieca. Wszystko to opisane w języku czeskim, polskim i angielskim, dzięki czemu możemy zgłębić ich tajniki.
Może zastanawiacie się jak dojechać do Dolnych Witkowic z Jastrzębia? Nic prostszego! Z naszego miasta kursuje tam specjalny bezpłatny autobus. Wystarczy tylko kupić bilet przez Internet i już można wyruszyć na spotkanie z przygodą.
SCIENCE bus jest jednym z elementów działań w projekcie „Postindustrialne dziedzictwo pogranicza”. Wdrażają go partnerzy z pogranicza polsko-czeskiego: Stowarzyszenie „Olza” z Cieszyna, miasto Jastrzębie-Zdrój, Moravian Silesian Tourism oraz Dolny obszar Witkowic.
- SCIENCE bus to dla nas duża szansa na zwiększenie dostępności atrakcji Dolnego obszaru Witkowic dla mieszkańców pogranicza, w szczególności Jastrzębia-Zdroju. Linia będzie kursować do końca września, ale chcemy w jakiejś formie kontynuować jej działanie w okresach zwiększonego zainteresowania turystów w przyszłości. Wydaje nam się, że budowanie wspólnej oferty, jaką jest powstały w projekcie Szlak Węgla i Stali, ma sens i daje dużą wartość dodaną do polsko-czeskich projektów współpracy realizowanych w obszarze Euroregionu Śląsk Cieszyński - mówi Bogdan Kasperek, sekretarz Euroregionu Śląsk Cieszyński, koordynator całego projektu.
Mały Świat Techniki U6 to nie jest zwykły skansen. Tu nauka łączy się z zabawą i każdy odkryje, jak osiągnięcia techniczne zmieniły nasze życie. Czekają na was przygody z różnymi środkami transportu. Możecie wcielać się w różne role, a nawet przenieść się w czasie. Dajcie porwać się tej niesamowitej opowieści o dziedzictwie technologicznym człowieka i poznajcie to niezwykłe miejsce.
Katarzyna Barczyńska-Łukasik
Komentarze
2 komentarze
"że zostaniemy Europejską Stolicą Kultury i że Jastrzębie Zdrój będzie żyło z turystyki"
Poczekaj, za tydziem, moze dwa, otwarta zostanie lewitujaca bryla wegla.
Tlumy beda walic.
WŁASNIE FANTASTYCZNE MIEJSCE 30KM OD JASTRZĘBIE-ZDRÓJ.
A prezydentka żyje w odlepionym świecie i wmawia odlepione historie,że zostaniemy Europejską Stolicą Kultury i że Jastrzębie Zdrój będzie żyło z turystyki HaHaHa