Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Dlaczego i kiedy warto kupić ubezpieczenie opon?

10.07.2023 09:09 | 0 komentarzy | MK

Na drogach mogą spotkać kierowców różne nieprzewidziane sytuacje. Wiele z nich wiąże się z uszkodzeniem opony pojazdu. Dlaczego więc tak niewielu kierowców decyduje się wykupić ubezpieczenie opon? Może się wydawać, że podstawowa polisa assistance to wystarczające zabezpieczenie w każdej sytuacji, ale nie do końca tak jest. Podpowiadamy, dlaczego i kiedy warto kupić ubezpieczenie opon.

Dlaczego i kiedy warto kupić ubezpieczenie opon?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na czym polega i co obejmuje ubezpieczenie opon?

Wspomniana podstawowa polisa zapewnia wprawdzie pomoc w razie zdarzenia drogowego (na przykład uszkodzenia opony), ale nie pokrywa kosztów samych opon. Kierowca może liczyć tylko na pomoc podczas wymiany koła na miejscu zdarzenia lub holowanie ubezpieczonego pojazdu. Dokładne informacje na ten temat znajdziesz w dokumencie dołączanym do umowy ubezpieczenia, czyli OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia).

Jeśli natomiast dokupisz dodatkową polisę, to w ramach ubezpieczenia opon możesz liczyć na:

  • holowanie do warsztatu wulkanizacyjnego (jeśli zaistnieje taka konieczność)
  • pokrycie kosztów naprawy
  • pokrycie kosztów wymiany koła zapasowego (wymiana na sprawne koło lub koło będące na wyposażeniu ubezpieczonego pojazdu)

Jak znaleźć dobrą polisę ubezpieczeniową?

Takie ubezpieczenie możesz dokupić jako dodatek do polisy OC i AC. Przed zakupem warto porównać oferty poszczególnych ubezpieczycieli, ponieważ warunki mogą się różnić. Przydatnym narzędziem są porównywarki ubezpieczeń: https://porownywarki-ubezpieczen.pl/n/ubezpieczenie-opon.

Porównywarki ubezpieczeń w przejrzysty sposób prezentują różne oferty, a ponadto pomagają wyliczyć wysokość składki. W ten sposób można dokładnie porównać różne polisy – pod kątem ceny, ale także zakresu ubezpieczenia.

Dlaczego warto skorzystać z ubezpieczenia opon?

Przede wszystkim dlatego, że jest to niewielka kwota, a gwarantuje spokojne podróżowanie. Ile kosztuje ubezpieczenie opon? Ta dodatkowa opłata waha się od kilkudziesięciu do kilkunastu złotych (w zależności od konkretnej oferty ubezpieczenia opon). To naprawdę niedużo, biorąc pod uwagę, jak bardzo ubezpieczenie opon może pomóc w razie uszkodzenia ogumienia.

Dzięki dodatkowej polisie otrzymasz zwrot kosztów wymiany opony i samego ogumienia. Należy pamiętać, że opony to te elementy pojazdu, które mają bezpośredni kontakt z drogą. Poruszamy się nie tylko po zadbanych drogach, ale także po drogach nieutwardzonych. Opony są zatem szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.

Ponadto dzięki ubezpieczeniu opon możesz liczyć na szybką pomoc przy wymianie koła. Wymiana koła czasami wymaga wsparcia fachowca, który szybko i profesjonalnie pomoże w razie uszkodzenia opon pojazdu. Nie musisz niczym się martwić.

Kiedy warto wykupić ubezpieczenie opon?

Z pewnością warto ponieść ten niewielki, dodatkowy wydatek, jeśli dużo i często podróżujesz. Opony są wówczas bardziej narażone na uszkodzenia, a poza tym szybciej ulegają eksploatacji. Taka polisa przyda ci się również wtedy, gdy mieszkasz w miejscu, gdzie nie ma dobrej jakości utwardzonej drogi. Nietrudno się domyślić, że również w tym wypadku opony są narażone na uszkodzenie.

Koniecznie zdecyduj się na ubezpieczenie opon, jeśli masz samochód wysokiej klasy. Biorąc pod uwagę wartość pojazdu, dodatkowe ubezpieczenie opon to nieodczuwalny wydatek. Poza tym nowsze samochody bardzo często nie mają zapasowego koła, a jedynie zestaw naprawczy.

Ubezpieczenie opon jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nie potrafisz lub nie chcesz samodzielnie zmieniać opony na miejscu zdarzenia. To właściwie niezbędne w przypadku nowych, niedoświadczonych jeszcze kierowców. Takie ubezpieczenie zapewnia spokój i minimalizuje stres, związany z uszkodzeniem opony.

Można powiedzieć, że ubezpieczenie opon działa w każdym przypadku. Chyba że jesteś doświadczonym kierowcą z żyłką mechanika i lubisz samodzielnie zmieniać opony.

Materiał zewnętrzny