Tydzień bibliotek w Lubomi z gwarą śląską [ZDJĘCIA]
Tematem przewodnim Tygodnia Bibliotek w 2023 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lubomi była gwara śląska.
- Pełną parą rozpoczęliśmy Tydzień Bibliotek, który trwał od 8 do 15 maja. Pierwsze wydarzenie obyło się w niezwykłym miejscu, a mianowicie w izbie u starki w WDK Grabówka. Na miejsce przybyły przedszkolaki z Nieboczów „Felkobusem”. Pani Sołtys Gabrysia Świerzy pokazała i opowiedziała dzieciom jak kiedyś wyglądała gospodyni i prawdziwa izba. Było czytane opowiadanie o Mateuszku i kurce w gwarze śląskiej i mowa o tym że należy pielęgnować naszą gwarę śląską. Dzieci poznały nowe słowa śląskie m.in. "szumrzikować", "forsztelować", czy "mieć pultki w oczach" - mówi dyrektor Joanna Pytlik Primus.
Z dziećmi spotkał się również wójt gminy Czesław Burek.
- Na wtorkowym „ Wspólnym Czytaniu z GOKSiR-em” swoją obecnością zaszczycił nas wójt gminy Lubomia Czesław Burek. Dzieci poznały zawód wójta oraz wysłuchały wiersz J. Tuwima "Okulary" czytany przez pana wójta w gwarze śląskiej, jak również tekst w wersji oryginalnej - dodaje dyrektor.
10 maja Biblioteka Gminna zorganizowała spotkanie autorskie dla uczniów I i II klas Szkoły Podstawowej w Lubomi i Syryni.
- Pani Magdalena Zarębska to autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Brała udział w warsztatach "creative writing" w ramach Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. W 2008 roku opowiadaniem "Czterdzieści razy Wrocław" wygrała konkurs ogłoszony przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich we Wrocławiu. W 2012 książka „Kaktus na parapecie” była nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego. Książka „Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrował/ Ô tym kiej Maciej Szpyrka cuzamen ze starzikiym wandrowali pō Nikiszu” została wybrana książką roku 2013 i właśnie ona była tematem przewodnim spotkania autorskiego. Jest to książka dwujęzyczna – napisana po polsku i gwarą śląską. Maciek Szpyrka razem z dziadkiem wędruje po Nikiszowcu – zabytkowej dzielnicy Katowic. Książka opowiada o przyjaźni, tradycjach i zwyczajach górniczych. Spotkania były prowadzone w formie warsztatów. Uczniowie uczestniczyli w kalamburach, była nauka słów, zabawy ruchowe i zgadywanki związane z gwarą. - informuje pani Pytlik Primus.
Ostatnie spotkanie w tym charakterze miało miejsce w Przedszkolu w Syryni, w niezwykłym towarzystwie pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Bukowie.
- W klimacie śląskim odwiedziłyśmy starszaków z Przedszkola w Syryni. Obowiązkowo było czytanie w gwarze śląskiej wierszy J. Tuwima oraz przygody Mateuszka. Panie z KGW Buków opowiedziały dzieciom czym zajmuje się to stowarzyszenie oraz zaprezentowały się w swoich kolorowych strojach. Były również pogaduszki w gwarze śląskiej. Na koniec dzieci mogły posmakować wypieku pań - smacznej babki. Na zakończenie spotkania zostałyśmy obdarowane kwiatami i pracami dzieci. Dziękujemy bardzo pani dyrektor Przedszkola w Syryni, Nieboczów i Lubomi za współpracę - kończy dyrektor lubomskiej biblioteki.
Ludzie:
Czesław Burek
Wójt Gminy Lubomia