Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Żory: Podsumowali rok działalności strażaków. Pokazali sprzęt do gaszenia "elektryków" i fotowoltaiki

30.03.2023 15:11 | 0 komentarzy | ska

W Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Żorach odbyła się konferencja podsumowująca rok 2022 w działalności strażaków komendy oraz jednostek OSP na terenie miasta Żory. 

Żory: Podsumowali rok działalności strażaków. Pokazali sprzęt do gaszenia "elektryków" i fotowoltaiki
Uczestnicy oficjalnego podsumowania działalności KM PSP Żory w 2022 roku. Spotkanie odbyło się 30 marca. fot. Szymon Kamczyk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Żory: Podsumowali rok działalności strażaków. Pokazali sprzęt do gaszenia "elektryków" i fotowoltaiki

W konferencji udział wzięli m.in. Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Rafał Świerczek, przedstawiciele posłanki Teresy Glenc, zastępca prezydenta miasta Żory Daniel Wawrzyczek oraz Komendant Miejski Policji w Żorach insp. Mariusz Klepek i wiceprzewodniczący żorskiej rady miasta Piotra Huzarewicza. Obecni byli też przedstawiciele jednostek OSP z terenu miasta Żory. 

Gospodarz, Komendant Miejski PSP w Żorach bryg. Marek Zdziebło, przedstawił charakterystykę miasta statystyki działalności strażaków w 2022 roku w porównaniu do lat poprzednich oraz przedstawił m.in. nowy sprzęt w JRG Żory. 

- Operacyjnie nie ograniczamy się tylko do naszego miasta, bo działamy także poza jego granicami. Na terenie powiatu rybnickiego zabezpieczamy Kłokocin, Szczejkowice oraz Palowice. W rejonie powiatu mikołowskiego zabezpieczamy Woszczyce, w rejonie pow. pszczyńskiego Rudziczkę i Suszec, Warszowice i Krzyżowice, a w rejonie miasta Jastrzębie-Zdrój zabezpieczamy też Borynię i Skrzeczkowice - wyjaśnił żorski komentant. 

- Stan etatowy naszej komendy na dzień 31 grudnia 2022 wynosił 57 funkcjonariuszy i 4 pracowników cywilnych. Nasza komenda w zeszłym roku otrzymała dwa dodatkowe etaty. Do służby przyjęto 5 funkcjonariuszy - wyliczył bryg. Marek Zdziebło. 

W ubiegłym roku największą liczbę interwencji stanowiły miejscowe zagrożenia (588), natomiast samych pożarów było nieco mniej niż alarmów fałszywych. Odnotowano 132 pożary oraz 138 alarmów fałszywych, które w dużej mierze wynikają z urządzeń monitoringu przeciwpożarowego, do którego podpiętych jest 18 obiektów. Część alarmów fałszywych stanowią również wzbudzenia czujników tlenku węgla, a po przyjeździe strażaków okazuje się, że zagrożenie nie wystąpiło. W 2022 roku odnotowano łącznie 858 zdarzeń. W 2021 roku było to 795 zdarzeń, a w 2020 roku 918. Samych zdarzeń dotyczących tlenku węgla odnotowano w 2022 roku 59, z czego aż 51 stanowiły zdarzenia wykryte przez czujniki. 19 osób zostało poszkodowanych w wyniku wystąpienia tlenku węgla w mieszkaniach, jednak od dwóch lat w Żorach nie odnotowano żadnej ofiary śmiertelnej tlenku węgla. 

Na terenie miasta Żory strażacy przeprowadzili w 2022 roku 129 kontroli obiektów, związanych z przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych, podczas których stwierdzono 461 nieprawidłowości. Przeprowadzono także 60 kontroli obiektów zgłoszonych do odbioru. 

Nowy samochód i specjalistyczny sprzęt

Wśród ostatnich zakupów sprzętowych w JRG Żory warto wymienić trzy pozycje. To z pewnością samochód specjalny kwatermistrzowski, który będzie wykorzystywany do przewożenia ładunku. Dysponuje on sporym miejscem do załadunku i może przewieźć 8 ton. 

Kolejnym nowym sprzętem w jednostce, stanowiącym nowinkę technologiczną w kraju jest płachta gaśnicza Multipurpose Pro XL do gaszenia pożarów samochodów elektrycznych. Użycie płachty polega na przykryciu nią pojazdu (także spalinowego), co odcina dopływ tlenu. Pożar samochodu elektrycznego może trwać nawet do 72 godzin, jednak płachta skutecznie ochrania otoczenie przed wydobywającymi się gazami. Jest idealnym rozwiązaniem do gaszenia aut np. w parkingach podziemnych czy wielopoziomowych. JRG Żory jest drugą jednostką w Polsce, posiadającą na wyposażeniu taką płachtę. Druga jednostka z tym sprzętem znajduje się w Mikołowie. 

Płachta gaśnicza ma pomóc w gaszeniu pożarów samochodów elektrycznych.

Płachta gaśnicza ma pomóc w gaszeniu pożarów samochodów elektrycznych.

Zaprezentowano także zestaw specjalnych gaśnic z środkiem gaśniczym, który pomaga przy pożarach paneli fotowoltaicznych. Substancja szczelnie pokrywa panele, tworząc warstwę, która nie przepuszcza światła, a tym samym panele nie produkują prądu. 

Osiny w KSRG

Podczas spotkania prezes OSP Osiny Sylwerter Kreis odebrał z rąk st. bryg. Rafała Świerczka symboliczny akt włączenia OSP Osiny do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Tym samym, aż pięć jednostek OSP na terenie miasta Żory działa w KSRG. Niezrzeszoną w KSRG pozostaje tylko OSP Rogoźna, która aspiruje do włączenia do systemu. 

Sylwerter Kreis odebrał z rąk st. bryg. Rafała Świerczka symboliczny akt włączenia OSP Osiny do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego

Sylwerter Kreis odebrał z rąk st. bryg. Rafała Świerczka symboliczny akt włączenia OSP Osiny do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego