Paweł Porwoł w Lubomi mówił o zamku na Kotówce. Kolejne spotkanie już dziś [ZDJĘCIA]
Drugie spotkanie z Pawłem Porwołem odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem.
Najnowsza publikacja powiatu wodzisławskiego z cyklu "Ciekawostki Powiatu Wodzisławskiego" dotyczy legendy o zamku na Kotówce, czyli wzgórzu położonym w lesie obok Lubomi. Spotkanie rozpoczął starosta Leszek Bizoń, który zwrócił uwagę między innymi na włożoną pracę historyka i jego pasję.
- Powiat Wodzisławski obchodzi w tym roku swój jubileusz 25-lecia. Tak długo jak istnieje powiat, tak długo trwa nasza współpraca z niezwykłą osobą. Z osobą, która od ćwierć wieku odkrywa i opisuje kolejne zakątki i zabytki powiatu wodzisławskiego. Z osobą, która jest autorem książek, opracowań broszurowych, artykułów naukowych, głównie z zakresu historii nowożytnej Górnego Śląska oraz jego zabytków. Ze wspaniałym muzealnikiem, który ma swój duży udział w przedsięwzięciach z zakresu poznania i zachowania dziedzictwa kulturowego regionu. Mówię oczywiście o nikim innym, jak o autorze najnowszej publikacji, dzięki której dzisiaj tutaj się spotykamy – o Pawle Porwole. „Zamczysko na Kotówce” to kolejny dowód na to, że ta współpraca przynosi konkretne efekty – mówił starosta wodzisławski Leszek Bizoń.
Następnie głos zabrał Paweł Porwoł, mówił o legendzie, którą przekazał mu dziadek (starzik).
- Mój starzik siedział na ryczce i przy ogniu, który był w piecu opowiadał mi różne bojki. Był to niezwykły nastrój. Z legendami zetknąłem się za bajtla - mówił pan Porwoł.
Historyk przedstawił źródła i dokonał analizy materiałów, które udało mu się zdobyć. Podkreślił, że raczej liczy na wiedzę samych mieszkańców Lubomi, którzy mogliby dostarczyć więcej informacji. Porwoł odniósł się do listu Jana II Żelaznego wystawionego na zamku w Lubomi, legend związanych z tym miejscem oraz zachęcał aby odwiedzić wzgórze. Na koniec w dyskusję włączyły się również osoby będące na sali.
Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali wykładu
- Spotkanie było bardzo owocne. Osobiście bardzo cieszę się, że mogłam w nim uczestniczyć. Pan Porwoł potrafi ciekawie i zabawnie opowiadać i bardzo fajnie się go słuchało. W pewnym momencie dało się wyczuć, jak nad zebranymi unosi się duch zamierzchłych czasów. Lubomia i jej okolice to fascynujące miejsce i wiele tam jeszcze jest do zbadania. Cieszę się, że mieszkam po sąsiedzku - mówi Justyna Lazar.
- Bardzo ciekawa, kolejna publikacja pana Pawła Porwoła z serii Ciekawostki Powiatu Wodzisławskiego "Zamczysko na Kotówce". Opis jednego z najcenniejszych zabytków archeologicznych na terenie Górnego Śląska, a mianowicie średniowiecznego zamku na Kotówce w naszym lubomskim lesie. Warto sięgnąć po lekturę i pogłębić swoja wiedzę na temat historii Lubomi, a w szczególności terenu jednego z największych i najlepiej zachowanych grodzisk słowiańskich w województwie śląskim. Można zauważyć, że dużo mieszkańców Lubomi i okolicznych wsi odbywa spacery w tamtejszym lesie, dlatego warto być świadomym bogatej historii tego miejsca - mówi Joanna Pytlik Primus - dyrektor biblioteki w Lubomi.
Piąta publikacja powiatu
- „Zamczysko na Kotówce” jest piątą publikacją z cyklu wydawniczego pn. „Ciekawostki Powiatu Wodzisławskiego”. Wczoraj miało swoją premierę w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim. Podczas spotkania Paweł Porwoł opowiadał o legendach i podaniach związanych ze znajdującym się w Lubomi zamczyskiem, konfrontując je z faktami historycznymi. Spotkanie zakończyło się indywidualnymi rozmowami z autorem oraz wymianą informacji historycznych. Każdy z uczestników otrzymał bezpłatny egzemplarz „Zamczyska na Kotówce”. Każdy mógł też liczyć na autograf oraz personalny wpis Pawła Porwoła. Pozostałości średniowiecznego zamku na Kotówce w Lubomi są zdaniem specjalistów jednym z najcenniejszych zabytków archeologicznych na terenie Górnego Śląska. Najnowsze wydawnictwo – zatytułowane „Zamczysko na Kotówce” – na kilkudziesięciu stronach przypomina zapomnianą historię obiektu, który jest rzadkim reliktem ufortyfikowanej siedziby książęcej z XIV-XV w. Stanowisko posiada zachowaną formę terenową i nawarstwienia kulturowe, które są nasycone licznymi zabytkami ruchomymi (także z epoki brązu). Pierwszą publikację z nowego cyklu wydawniczego pn. „Ciekawostki Powiatu Wodzisławskiego” Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim wydało w 2015 r. Celem cyklu wydawniczego jest promocja Powiatu Wodzisławskiego tj. ciekawych miejsc, interesujących historii i innych ciekawostek - czytamy na stronie powiatu wodzisławskiego.
Kolejne spotkanie już dziś w Pszowie
19 marca w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Pszowa przy ul. Traugutta 12. odbędzie się kolejne spotkanie. Początek o godz. 16:30.
Ludzie:
Leszek Bizoń
Starosta Wodzisławski