Adam Szecówka otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W PRL chciano mu odebrać prawo nauczania
W stanie wojennym, jako bezpartyjny dyrektor i nauczyciel historii w tzw. poprawczaku w Raciborzu, mimo politycznych nacisków, szykan, groźby natychmiastowego zwolnienia z pracy, nie podpisał deklaracji wystąpienia z Solidarności. Esbecja zgromadziła na jego temat dwa opasłe tomy materiałów, nadając sprawie kryptonim "Historyk". Przetrzymywany w areszcie, szantażowany i zastraszany w miejscu pracy i w domu, nie ujawnił ukrytych materiałów ani osób i struktur organizacyjnych podziemnego wspierania i kolportażu wydawnictw solidarnościowych.
…Kuratorium Oświaty i Wychowania przeprasza Pana za wszystkie doznane przykrości i krzywdy moralne. Zdajemy sobie równocześnie sprawę, iż po latach nie będzie to nigdy pełne zadośćuczynienie. Mamy nadzieję, że wysokie kwalifikacje zawodowe i etyczne umożliwią Panu dalszą owocną pracę. W zawodzie nauczycielskim życzymy Panu wielu sukcesów i satysfakcji z pracy. Z wyrazami szacunku Kurator Oświaty i Wychowania mgr Norbert Gorol.
Dr Adam Szecówka z woli współpracowników i nowych władz resortowych został awansowany na stanowisko Dyrektora Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu. Jednakże funkcję tę sprawował krótko, gdyż równolegle został zaangażowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości a także przez Uniwersytet Wrocławski, w reformę i wdrażanie nowego systemu resocjalizacji w polskich zakładach dla nieletnich.
Warto przypomnieć, że dr Szecówka równolegle z pracą w Uniwersytecie Wrocławskim był mocno zaangażowanym współtwórcą miejscowego Kolegium Nauczycielskiego a następnie, pierwszej w historii naszego miasta, autonomicznej uczelni - Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (obecnie) Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu.
Zainteresowanych genezą raciborskiej Solidarności i jej losami w okresie stanu wojennego a także innymi wydarzeniami z lat 80. i 90. odsyłamy do filmu zainicjowanego przez przewodniczącą NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty Teresę Frencel i prezydenta Raciborza Dariusza Polowego. Realizacji, dostępnego w Internecie, filmu ,,Solidarność w Raciborzu’’ podjął się Adrian Szczypiński.