Czwartek, 10 października 2024

imieniny: Franciszka, Pauliny, Daniela

RSS

Smaczki roku 2022 - Miasto Jastrzębie-Zdrój

30.12.2022 07:00 | 9 komentarzy | KaBa

Miniony rok był pełen wydarzeń. Na przełomie lutego i marca jastrzębianie otworzyli swoje serca i domy dla uchodźców dotkniętej wojną Ukrainy. Wiele emocji i dyskusji wzbudziła też budowa deptaku w Zdroju i modernizowana Łaźnia Moszczenica, a także roszady na stanowisku dyrektorskim tej instytucji. Jak zwykle zima „zaatakowała” w grudniu, a mieszkańcy spotkali się na Jarmarku Świątecznym, na którym kosztowali barszcz wigilijny Michała Bałazego. Poniżej przygotowaliśmy podsumowanie roku 2022 roku w Jastrzębiu-Zdroju.

Smaczki roku 2022 - Miasto Jastrzębie-Zdrój
Wybraliśmy najciekawsze, najważniejsze i najbardziej zaskakujące wydarzenia mijającego, 2022 roku. fot. UM Jastrzębie-Zdrój, Creative Commons, A. Klocek, K. Barczyńska
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Skarby roku

Rzadkie gatunki zwierząt ptaków, chronione rośliny czy ciekawe widoki - o tym, jakie skarby skrywa jastrzębska przyroda, można przekonać się, zwiedzając szlak "Śladami Natury”. Szlak "Śladami Natury" to starannie wybrane i oznaczone punkty, pomiędzy którymi można przemieszczać się w samodzielnie wybrany sposób - po istniejących drogach i ścieżkach. Na trasie znajduje się między innymi las Kyndra, Ruptawiec czy Pastuszyniec. Szlak obejmuje również Park Zdrojowy i Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego.

Budowla roku

Modernizacja dawnej łaźni kopalni „Moszczenica” emocjonuje mieszkańców. Mimo że obiekt jest w trakcie przebudowy, już działa Instytut Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica. To instytucja, w której znajdować się będzie Carbonarium - wystawa stała opowiadająca o węglu, od pierwiastka do zastosowania. W Łaźni Moszczenica powstanie również: Centrum Porozumienia Jastrzębskiego oraz Punkt Informacji Turystycznej. 

W grudniu podpisano umowę  opiewająca na blisko 40 mln zł. Przebudowane zostanie 6000 metrów kwadratowych powierzchni - od prac murarskich, przez remont dachu, po roboty wykończeniowe. 63,37% kosztów tych prac, czyli 24 miliony 300 złotych, sfinansowanych zostanie z programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Miasto posiada zabezpieczony wkład własny na poziomie 14 milionów 47 tysięcy 710 złotych (36,63%).  Przewiduje, że prace zakończą się w połowie 2023 roku.

Przełom roku

Czy kolej wróci do Jastrzębia? Jeśli wierzyć zapisom umowy o uzupełnienie sieci kolejowej o linię łączącą Katowice i Jastrzębie-Zdrój, to ma się to stać w ciągu 6 lat i będzie kosztować 475 mln zł. Do porozumienia w tej sprawie doszły, w listopadzie, władze województwa śląskiego i PKP PLK SA.

Zakres projektu przy maksymalnym wykorzystaniu istniejącej infrastruktury (po historycznym śladzie linii kolejowej nr 159) obejmuje: długość ok. 35 km, w tym ok. 20,6 km nowych linii kolejowych, budowa fragmentu nowej linii oraz odbudowa części linii 159 na terenie Jastrzębia-Zdroju, rewitalizacja istniejącego fragmentu linii kolejowej 159 pomiędzy Jastrzębiem-Zdrój i Żorami, odbudowa fragmentu linii 159 pomiędzy Żorami i Orzeszem, budowa 10 nowych punktów obsługi podróżnych. Prognozowany czas przejazdu na odcinku Jastrzębie-Zdrój - Katowice: 74 minuty. Oferta przewozowa na trasie Jastrzębie-Zdrój - Żory - Katowice: 12 par pociągów na dobę.

 Niespodzianka roku

W Zespole Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju odbyło się spotkanie z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim oraz, co dla wielu było niespodzianką, z premierem Mateuszem Morawieckim. W spotkaniu uczestniczyli parlamentarzyści z regionu oraz głównie lokalni działacze i samorządowcy związani z PiS. Przed szkołą odbyła się pikieta przeciwników obozu rządzącego. Nie każdy zainteresowany został wpuszczony na spotkanie.

Wizyta Jarosława Kaczyńskiego. Spotkanie odbyło się w ZS6.

Wizyta Jarosława Kaczyńskiego. Spotkanie odbyło się w ZS6.

Likwidacja roku

Oddział Otolaryngologiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju wstrzymał przyjmowanie pacjentów od dnia 1 listopada br. Dyrekcja placówki wydała oświadczenie w tej sprawie, w którym wyraziła nadzieję, że jest to sytuacja przejściowa i praca oddziału zostanie jak najszybciej wznowiona.

Śnieg roku

Na tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia zima dała o sobie znać. Na szare miasto zaczął opadać biały puch, nadając mu bajkowego wyglądu. Wkrótce zachwyt nad niemalże świąteczną atmosferą ustąpił żądaniom zapewnienia czarnej jezdni i odśnieżonych chodników. Czy jednak da się to życzenia zrealizować w 100 procentach, kiedy opady trwają bez przerwy? Inną sprawą jest to, czy firmy odpowiedzialne za utrzymanie miasta niezwłocznie podjęły odpowiednie działania i były przygotowane na taką ewentualność. Nie trzeba dodawać, że o zbliżających się opadach od kilku dni informowały media, głosząc, że „zima zaatakuje”. Kilka dni opadów, które kiedyś uchodziły za rzecz normalną o tej porze roku, spowodowało niemały galimatias w mieście.

Barszcz roku

Znany jastrzębski kucharz Michał Bałazy ugotował 100 litrów barszczu wigilijnego, którego można było spróbować na miejskim Jarmarku Bożonarodzeniowym. Do tej tradycyjnej, świątecznej zupy serwowane były krokiety. Chętnych na ten specjał nie zabrakło. Barszcz rozszedł się w ekspresowym tempie.

Michał Bałazy z garnkami pełnymi barszczu podczas Jarmarku Świątecznego.

Michał Bałazy z garnkami pełnymi barszczu podczas Jarmarku Świątecznego.