Czy uda się rozwikłać kolejną zagadkę sprzed lat? W Rudzie Kozielskiej poszukują zaginionego czołgu
Rozwikłania zagadki chce Marek Nieszporek, pracownik Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, który szuka informacji o zatopionym czołgu w Rudzie Kozielskiej; miał to być jeden z tych, który brał tu udział w walkach z Armią Czerwoną w styczniu 1945 roku. Natrafił nawet na zdjęcia, które być może świadczą o tym, że w plotkach od lat krążących wśród mieszkańców wioski jest nie tylko krzta prawy, ale to historia, która wydarzyła się naprawdę.
Badanie nic nie wykazało
Nadmienia, że poszukiwania można uznać, że ruszyły od zera. Wśród jego rozmówców znaleźli się m.in. pracownicy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie oraz mieszkańcy Rudy Kozielskiej. Od jednego z miejscowych dowiedział się, że historia jest prawdziwa, a czołg zatopiony jest w bagnie. Nie zgadza się z kolei z tym wysoko postawiony rangą emerytowany leśnik, mówiąc naszemu rozmówcy, że czołg stał na drodze. Twierdzi, że miał być wykorzystywany w 1945 roku jako ruchomy punkt ogniowy. - Miał zostać uszkodzony, a jako że przeszkadzał przy modernizacji drogi, został zepchnięty z drogi do rowu, później zasypany, a następnie na nim została „puszczona” droga, wcześniej będąc poszerzona - opowiada.
Marek Nieszporek pokazuje nam zdjęcia, jakie na poparcie przedstawił mu leśnik. - Widoczna jest na nim grupa myśliwych. Z detali technicznych wynika, że to na pewno jest rosyjski T-34 - kontynuuje. - Ale nie wynika, czy to zdjęcie na pewno wykonano w Rudzie Kozielskiej - odpowiadamy. Pracownik Parku zwraca uwagę, że z tym zgadza się mieszkaniec wioski, z którym rozmawiał. Ten wskazuje, że na zdjęciu za czołgiem widać pole, zaś w miejscu, gdzie czołg miał zostać zatopiony, od zawsze był las.
- Albo są dwa czołgi, albo to inne miejsce? - zastanawia się.
Pytany, czy przeprowadzono jakieś rozpoznanie w terenie, odpowiada, że sprawdzono to miejsce przy użyciu szpilki lawinowej, którą wbito na głębokości 1,5 metra, ale nic nie znaleziono. Zwraca uwagę, że być może pojazd osiadł głębiej, albo miejsce badania było źle wybrane. - Dlatego zwróciłem się o pomoc do Nowin, bo być może jest ktoś, do kogo nie dotarliśmy, a wie o tym i chętnie się z nami tą wiedzą podzieli - zaznacza. - Być może ktoś rozpoznaje kogoś bliskiego na zdjęciu, który nam coś powie o tym więcej - dodaje. Kontaktować można się bezpośrednio z naszym rozmówcą pod nr telefonu: 603 288 951.
Jedno a może dwa ziarenka prawdy?
Marek Nieszporek pytany skąd wziął się jego zapał do odgrzebywania tej historii, odpowiada, że z zamiłowania jest historykiem, z zawodu zajmuje się ochroną środowiska. Łączy dwie funkcje, bo w Parku Krajobrazowym Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich trudni się ochroną krajobrazu i dóbr kultury.
- A ten czołg bezsprzecznie do dóbr kultury należy. Jeśli udałoby się go znaleźć, wymagałby specjalnego wyeksponowania, na co znaleźlibyśmy miejsce. A to też nasza statutowa działalność, m.in. z naszej inicjatywy została ocalona i przekazana do skansenu kolei wąskotorowej w Rudach lokomotywa spalinowa, współpracujemy też z Pocysterskim Zespołem Klasztorno-Pałacowy w Rudach przy rewitalizacji otoczenia parku wspólnie z Urzędem Marszałkowskim w Katowicach i Kurią Gliwicką - mówi.
Zwraca uwagę, że w każdej legendzie jest ziarenko prawy, a może w tym przypadku to ziarenko będzie miało 30 ton i 10 metrów długości. Może też się okazać, że mowa nie o jednym a o dwóch takich ziarenkach.
Co dalej?
Rozmówca wskazuje, że jeśli uda ustalić się lokalizację czołgu, to zgodnie z obecnymi uwarunkowaniami formalno-prawnymi pracownicy Parku Krajobrazowego zwrócą się do wyspecjalizowanej grupy poszukiwawczej, albo sami zakupią wykrywacz metalu, wcześniej uzyskując stosowne pozwolenia i będą prowadzić poszukiwania.
Dawid Machecki
Komentarze
1 komentarz
Prace poszukiwawcze zostały podjęte na tej drodze przy okazji remontu mostu na Brantolce.Specjaliści przy pomocy bardzo dobrego sprzętu sprawdzili odcinek pobocza na wjeździe do Rudy Kozielskiej.Znaleziono wtedy jakieś kółko do napinania gąsienic i nic więcej