Piątek, 2 sierpnia 2024

imieniny: Alfonsa, Kariny, Gustawa

RSS

50-lecie ZS Nr 9 im. dr. Mikołaja Witczaka

30.09.2022 22:17 | 0 komentarzy | KaBa

Zespół Szkół Specjalnych Nr 9 im. dr. Mikołaja Witczaka obchodził jubileusz półwiecza działalności. Uroczyste świętowanie odbyło się w Domu Zdrojowym. Był tort, życzenia urodzinowe oraz wielu gości.

50-lecie ZS Nr 9 im. dr. Mikołaja Witczaka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To już 50 lat odkąd Zespół Szkól Specjalnych Nr 9 im. dr. Mikołaja Witczaka, pojawił się w Jastrzębiu-Zdroju. Szkoła wpisała się w edukacyjny pejzaż miasta, a lokalizacja budynku w dawnej dzielnicy uzdrowiskowej, sprzyjała nawiązaniu do lat świetności kurortu i przyjęcia imienia jego pierwszego polskiego właściciela dr. Mikołaja Witczaka.

O tym, jak ważna jest praca nauczyciela w szkole specjalnej, mówiła obecna podczas uroczystości prezydent Anna Hetman.

-  Uważam, że tego typu szkoła powinna nazywać się specjalistyczna, ponieważ właśnie w niej, jak w żadnej innej, nauczyciele muszą się nieustannie rozwijać. Pedagodzy wiedzą, jak odpowiedzialna jest praca z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Poza tym sami przecież okrywamy, że nie jesteśmy doskonali we wszystkich dziedzinach, jak wiele nam brakuje. I my również nie jesteśmy idealni, posiadamy przeróżne deficyty - mówiła prezydent.

Dyrektor szkoły Jolanta Grabkowska podkreślała wyjątkową troskę, jaką rodzice obdarzają swoje dzieci.

- W tym wyjątkowym dniu myślę o tych, który pierwszy raz słyszą bicie serca swojego dziecka. Mają nadzieję, że może lekarze się mylili, może ich syn ożeni się, będzie miał dzieci, będzie mieszkał z nimi. Bo przecież tak miało być. Tak bardzo wierzyli, że tak będzie. I to właśnie im - rodzicom nalezą się szczególne słowa za codzienny trud opieki nad dziećmi - mówiła dyrektor.

Urodzinowe spotkanie „Dziewiątki” uświetniły występy uczniów i nauczycieli. Młodzież przygotowała przedstawienie, w którym ukazała życie doktora Mikołaja Witczaka. Polaka, który wykupił uzdrowisko od Niemców i przyczynił się do jego rozwoju. W tej opowieści nie zabrakło odniesień do przełomowych wydarzeń z historii, jak walka o polskość i przyłączenie Śląska do ojczyzny.

Innym, z największą starannością przygotowanym akcentem, nawiązującym do uzdrowiskowej przeszłości Jastrzębia, był występ grupy Teatro Negro. Młodzi aktorzy z gracją przenieśli widzów do czasów, kiedy uzdrowisko przeżywało szczytowe chwile rozwoju, a kuracjusze przechadzali się w Parku Zdrojowym. Tuż obok roześmianych dzieci, których w sanatoriach przecież nie brakowało.

O tym, że szkoła sportowcami stoi, wie chyba każdy. Przypomnieli o tym uczniowie - zdobywcy medali podczas olimpiad specjalnych. Dumnie prezentowali swoje trofea: łyżwiarze, wrotkarze i pływacy. To właśnie oni pokazują, że można przełamać swoje ograniczenia.

Na artystycznej scenie pokazali się również nauczyciele, a dokładniej można było usłyszeć złożonych z nich chór. Z werwą, pasją i zaangażowaniem wykonali przygotowane na tę okazję utwory.  Kto wie, może kiedyś wspólnie nagrają płytę?

50-lecie Zespołu Szkół Nr 9 im dr. Mikołaja Witczaka to były szczególne urodziny. Bohaterami byli oni - uczniowie i ich rodzice. Dzieci pokazały, nie tylko na scenie - ale robią to codziennie - że możliwe jest przełamywanie barier, pokonywanie trudności, czerpanie radości z życia i rozwijanie swoich pasji.