Wicepremier Piotr Gliński odwiedził Jastrzębie. Prezydent bez zaproszenia
Przy dźwiękach muzyki wychowanków Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. prof. J. Świdra w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się wizyta w nowej sali koncertowej wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego. Oprócz tematów realizacji inwestycji kulturalnych, nie zabrakło gorącego tematu braku dostępności węgla. W kuluarach natomiast pojawiły się niewybredne komentarze, związane z brakiem zaproszenia dla prezydent miasta Anny Hetman.
Spotkanie rozpoczęło się krótkim koncertem uczniów, którzy zaprezentowali utwory na fortepian, trąbkę, puzon oraz ksylofon, z akompaniamentem wychowawcy klasy fortepianu Krzysztofa Solika . Goście, na czele z wicepremierem oraz parlamentarzystami z regionu, mieli okazję sprawdzenia akustyki w oddanej do użytku w tym roku sali koncertowej.
Piotr Gliński w pierwszych słowach odniósł się do wyjątkowej sali koncertowej. - To, że udało się przekonać naszych partnerów do wydatkowania środków na sale koncertowe, uważam za sukces – podkreślił wicepremier Piotr Gliński, nazywając jastrzębską salę „małym NOSPR-em”, co odnosi się do zastosowanych w obiekcie rozwiązań technicznych i akustycznych.
- Gdyby nie pan premier, dzisiaj być może chodzilibyśmy jeszcze po tych surowych murach – wspominał poseł Grzegorz Matusiak, dziękując za współpracę wicepremierowi przy szukaniu środków oraz realizacji budowy sali koncertowej w Jastrzębiu-Zdroju. Poseł z Jastrzębia wręczył ministrowi kultury w podziękowaniu rzeźbę z grafitu, wykonaną przez górników. - Węgla u nas nie zabraknie – odpowiedział półżartem Piotr Gliński, odnosząc się do obecnej sytuacji na rynku. Pytania o węgiel pojawiły się także w dalszej części spotkania.
Głównie jednak przebiegło ono pod znakiem informacji z zakresu działalności ministerstwa kultury. Minister podkreślił inwestycje związane z budową sal koncertowych przy szkołach muzycznych, a także szerokie środki wydatkowane na termomodernizację szkół artystycznych w kraju. W podziękowaniu za zaangażowanie ministerstwa w realizację sali koncertowej, drobny upominek na ręce wicepremiera Glińskiego złożyła także wicedyrektor jastrzębskiej szkoły muzycznej Marianna Lubińska. Był to linoryt, przedstawiający Ślązaków.
Wśród pytań publiczności pojawiło się m.in. pytanie o nowy fortepian koncertowy dla szkoły muzycznej. Minister odpowiedział, że ministerstwo pomaga rokrocznie, przeznaczając dotacje dla szkoły muzycznej na zakup nowych instrumentów. W tym roku kwota wsparcia wyniosła około 300 tys. zł. Ministerstwo jest jednak otwarte na rozmowy o ewentualnym zwiększeniu finansowania.
- Polityk ma obowiązek przygotowywania programu w debacie, rozmowę, czasem kłótliwej, ze swoimi wyborcami. Taki program przedstawiamy i po czterech latach kadencji trzeba go rozliczyć. Nie mam problemu, aby rozmawiać o kwestiach polityki z punktu widzenia założenia programowego – podkreślił wicepremier, przytaczając wykonane i tworzące się inwestycje w kulturę i dziedzictwo narodowe, m.in. nowe instytucje muzealne. - Powstaje, albo już zrealizowaliśmy 300 instytucji muzealnych – wyliczał Piotr Gliński, zaznaczając jednocześnie, że nowoczesne muzea powinny działać na zasadzie interakcji z odbiorcą oraz prezentacji treści w zaawansowany technologicznie sposób. - Młody odbiorca jest inny, niż moje pokolenie. I my to popieramy – dodał wicepremier.
- Zostaliśmy wybrani do tego, aby realizować program. W większości te rzeczy są zrealizowane – podkreślił Piotr Gliński.
Pytanie o muzeum
Mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju oraz prezes Śląskiego Oddziału Okręgowego PCK Andrzej Kinasiewicz zapytał wicepremiera o muzeum w Jastrzębiu-Zdroju, a raczej brak takiej instytucji, a jedynie istniejący obiekt Galerii Historii Miasta. - Kiedy słyszę i bardzo się cieszę, że powstają muzea, m.in. Muzeum Sybiraków, czy Panteon Górnośląski, my tutaj w Jastrzębiu też chcielibyśmy mieć miejsce, które integruje społeczność. Placówki muzealne taką rolę spełniają – zaznaczył mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju, apelując także do radnych o pamięć i podjęcie możliwych działań, mających na celu powstanie muzeum, traktującego np. o historii zasłużonych mieszkańców Jastrzębia-Zdroju, jak np. Henryk Sławik czy Rudolf Ranoszek.
Choć Piotr Gliński nie określił swojego stanowiska na temat muzeum w Jastrzębiu-Zdroju, zaznaczając, że nie zna lokalnej sytuacji politycznej, odniósł się do kontrowersji wokół Panteonu Górnośląskiego. - Osoby, które były agentami, czy elementami ustroju komunistycznego, faszystowskiego, nie będą mieć miejsca w tym panteonie. Z kolei osoby, które były na granicy (…). Ja byłem zwolennikiem, aby Kazimierz Kutz był w tym panteonie, ale to była kwestia tego, że decydowaliśmy o ostatecznym kształcie w grupie – zapewnił wicepremier. W temacie ewentualnego muzeum w Jastrzębiu-Zdroju odpowiedział krótko: - Musicie naciskać samorząd, bo samorząd musi wykazać inicjatywę, a my możemy pomóc.
Padło też pytanie o połączenie kolejowe Jastrzębia-Zdroju, czyli powrót kolei do miasta. Wymijającą odpowiedzią było zwrócenie uwagi na rozwój polskiej sieci dróg.
Węgiel będzie, jesteśmy od tego, aby to zapewnić
Pojawił się też temat węgla. - Wojna na Ukrainie, kryzys energetyczny, szantaż Putina i to wszystko, co się stało na rynku energetycznym zmieniło tę sytuację. Przez lata sytuacja była bardzo trudna i wynikała z tego, że jesteśmy członkiem UE. UE podjęła decyzję o dekarbonizacji Europy – zaznaczył wicepremier, podkreślając, że dla Polski nie była to dobra decyzja. - Polska musi wrócić do węgla, bo to jest kwestia naszego bezpieczeństwa. Jesteśmy mądrzejsi o wszystkie nowe technologie, ale nie jest to takie łatwe. Ze względu na to, że broniliśmy swoich stanowisk, mamy dzisiaj lepszą sytuację w kwestii gazu, bo nie jesteśmy uzależnieni od tego szantażysty – zaznaczył gość, podkreślając, że zostaliśmy postawieni przez UE w sytuacji, kiedy Polska miała tworzyć kadry dla firm i instytucji o kapitale zagranicznym. - Dlatego tak ważne są wybory za rok, nie tylko dla węgla, ale dla innych rozwiązań – powiedział wicepremier. - Jeśli chodzi o przygotowanie na zimę, o gaz i węgiel, to on będzie. My od tego jesteśmy, aby to zapewnić – podkreślił.
Na zakończenie spotkania przewodniczący rady miasta Piotr Szereda zawnioskował do ministra Glińskiego, aby nowa sala koncertowa nosiła imię byłego dyrektora jastrzębskiej szkoły muzycznej dr. hab. Stanisława Śmietany. Obecny na sali były dyrektor nie krył wzruszenia. Otrzymał również kwiaty i podziękowania Piotra Szeredy i wicepremiera Piotra Glińskiego.
Bez gospodarza miasta
Choć, według wcześniejszych zapowiedzi, wicepremier miał także odwiedzić wyremontowany pałac w Rzuchowie, zainicjowana przez posła Grzegorza Matusiaka wizyta w naszym regionie ograniczyła się do Jastrzębia-Zdroju. W spotkaniu udział wzięli parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, a także samorządowcy z Jastrzębia-Zdroju i okolicznych gmin, m.in. wójt Mszany Mirosław Szymanek, wiceburmistrz Rydułtów Mariola Bolisęga, a także przewodniczący rady miasta Jastrzębie-Zdrój Piotr Szereda.
Zabrakło prezydent Anny Hetman, która według kuluarowych doniesień w ogóle nie otrzymała informacji, ani tym bardziej zaproszenia do udziału w wizycie wicepremiera. Ten niesmak niektórzy z uczestników spotkania (także z obozu partii rządzącej) wprost nazywali w kuluarach skandalem.
Ludzie:
Anna Hetman
Radna miasta Jastrzębie-Zdrój, była prezydent miasta
Grzegorz Matusiak
Poseł na Sejm RP
Komentarze
48 komentarzy
Kultura wyraził swoje zdanie poniekąd słuszne a ty jakieś bluzgi nie związane z tematem więc to ty "biedny człeniu" jesteś TROLLEM
@ 89.64.*......
Biedny człeniu, wybełkotałeś tu połowę postów. Takich trolli jak ty to trzeba izolować.
Gliński to ciemna postać naszych czasów. Jego działania na polecenie Kaczyńskiego niszczą Polską kulturę. Powinien odejść i stanąć przed sądem. My go oceniamy bardzo negatywnie.
To są ostatnie wydechy PiS u...
No to powiedz mi jaki wkład miał PiS w tej inwestycji skoro 3/4 to pieniądze UE? Jak myślisz kto starał się i wnioskował o fundusze i rozbudowę szkoły muzycznej? A może Gliński osobiście pisał wniosek o dofinansowanie? A podobno myślenie nie boli.
Ja mam w swoim kiblu lepszą akustykę niż ta pseudo sala klozetowa.
No fajnie się bawicie PiSiory za publiczne pieniądze obywateli...
Jaki wkład miała p. prezydent? Wyjęła swoje zaskórniaki ze skarpety (bo przecież nie trzyma pieniędzy w banku a kredytów się wystrzega). Adam co ty bierzesz? Też to chcę!
Jak zwykle minister "bez kultury" ogrzał się ciepełkiem nowej inwestycji. problem w tym, że inwestycja w większości finansowana była z funduszy tej znienawidzonej UE(16 mln UE i 4 mln budżet).
Ciekawe koncerty mogą być w tej sali. Liczę na koncerty rockowe.
Z artykułu wynika że od Prezydenta Miasta ważniejsi są bracia i lokalni działacze z PIS. Widać że zaczęły się podróże po kraju i agitacja przed wyborami. Żenada i porażka, tak bym to określiła, oficjalne podróże za nasze, Polaków pieniądze - po to aby opowiadać o swoich wyborczych planach. Gratulacje, wręczanie prezentów, klepanie się po plecach i wzruszenie - klub wzajemnej adoracji. Dramat!
Kiedy uzasadni darowizny, które przyznał artystom, np. Golcom 2mln.zl. Bo nie mogli koncertowa w pandemii.
Popisał się obrotowy ta sala to duży wkład naszego miasta i pani prezydent.
Polityka nie ma nic wspólnego ani z wartościami, ani z moralnością. Liczą się tylko interesy poszczególnych grup. Niezaproszenie Pani Prezydent to poziom chlewa i obory. Brak słów.
Brak zaproszenia Pani prezydent jest niegrzeczne. Tyle w temacie.
Piękna, nowoczesna i funkcjonalna sala.
W temacie panteonu to Pan minister lepiej niech się nie wypowiada bo to co zrobili to największy skandal 21 wieku bo okazuje się że Śląsk spadł z kosmosu w 1920 roku a wcześniej to pustynia tu była
Jastrzębskiej wojenki ciąg dalszy. Kolejne złośliwości i robienie sobie na złość. Matusiaki Prezydentce, ona im. Jedni warci drugich. Dlatego tu nigdy nie będzie dobrze.
Sala koncertowa i jej akustyka robi ogromne wrażenie.
Bylam na cyklicznej imprezie jazzowej-JaZZtrzębie, wraz z kuzynką z Bielska. Byłyśmy zachwycone.
Przyjechała ciemnota z warszawki, do sali co będzie zimą ogrzewalnią dla zmarzniętych Jastrzębian. Spieprzaj dziadu
Wszystkie rady nadzorcze i możliwe zarządy obstawione ludźmi z PiS i samorządnego Jastrzębia. Michałowski odwołany dzisiaj z zarządu Tauron. Pewnie niedługo dostanie nowy stołek. Co za banda!
I kogo jeszcze według ciebie miała zaprosić Pani prezydent na otwarcie wiaduktu , ronda i następnego ronda skoro byś chciał aby władze rządowe jeździły i otwierały każdą zasypaną nawet dziurę w asfalcie ?? Joe Bideta czy może papieża Franka ? Nie kompromituj się takimi bredniami.
W Jastrzębiu nigdy nie było gospodarza nie ma i nie będzie....no chyba że stanie się cud
Zapraszać prezydentke która od kilku lat likwiduje w mieście kulturę? Było muzeum w parku to zlikwidowała. MOK leży na łopatkach. Za to pakuje miliony w jakieś produkty turystyczne których nikt nie będzie oglądał.
Pisowcy którzy mają na ustach słowa , że wybrani zostali przez naród w demokratycznych wyborach nie zapraszają prezydenta miasta wybranego w .... DEMOKRATYCZNYCH WYBORACH , TO TYPOWA PISOWSKA HIPOKRYZJA .
Pani, prezydent na otwarcie wiaduktu, ronda przed wiaduktem, ronda na Moszczenicy nie była łaskawa zaprosić nikogo z władz wojewódzkich i rządowych. Tego redakcja nie zauważyła i nie skomentowały. Pani prezydent nie ma w ogóle nadzoru nad tą placówką i jej nie wspomaga. Chyba że w ramach reklamy (własnej tu focia, tam focia).
A czy pani prezydent zapraszała np. Pnan Posła gdy oddawała prace remontowe na które Rząd RP dał wielkie dotacje. Np. ostatnio wiadukt, ile MILIONOW PLN otrzymała dotacji na ten cel i na salę koncertową też oraz wiele wiele innych???
Nie zaprasza nikogo z Rządu więc jej też niezapraszają. Uważam, że bardzo słusznie.
W tym towarzystwie nie chcę przebywać, chociażby mi dopłacili. A że sala koncertowa ładna to fakt. Chociaż położenie niezbyt fortunne.
Dowcipny jesteś jakoś Tusk nawet jak był przewodniczącym EURO PARLAMENTU to potrafił przyjechać do Polski pociągiem i bez ochrony a Kaczyński bez ochrony nigdzie się nie rusza nawet jego domu musi policja pilnować
A wam jak nie pasuje to zaproście sobie Tuska...tyle ż e on tu nie przyjedzie bo sie boi !!!
Bo to było spotkanie dla ludzi na poziomie .
żenada. Niby instytucja kulturalna a taki brak oglady
PO-PIS wszyscy po jednych pieniądzach, nie ma na kogo głosować ;-(
Pani prezydent i tak by nie przyszła, bo ona nie ma czasu na takie pierdoły. Ona ciężko pracuje dla nas wszystkich. Spotyka się na pogaduchy ze znanymi pisarzami, jeździ do znanych winnic. Wszystko po to, żeby żyło się lepiej...
Brak zaproszenia prezydenta miasta uważam za brak kindersztuby i kultury politycznej , która nota bene jest dla tych ludzi mieniących się politykami nieosiągalna .
Pisowcy won z mojego miasta
Nooo Gliński! Wicepremier i minister kultury? Raczej bez kultury. Gdzie masz tę kulturę? Jak widać wrodzonej nie posiadasz ale i też nie zdążyłeś jej nabyć! Słoma z butów i nic więcej! Czyją kulturę tu reprezentujesz? Na pewno PiSowską jak widać i słychać. Poza tym Gliński dałeś 5 000 000 złotych faszyście Bąkiewiczowi, tak temu który zgłuszał w 2021 roku obchody Powstania Warszawskiego, HAŃBA!!!!!! A teraz zacytuję wszyscy wiedzą kogo: "Spiepszaj dziadu!"
Cieszcie się że Ministerstwo Kultury zdecydowało się zbudować tą salę koncertową w Jastrzębiu.
Rybnik bardzo mocno chciał was, jak zwykle wykolegować, ale Ministerstwo Kultury stwierdziło, ze to Jastrzębie będzie miało jedną z najnowocześniejszych sal koncertowych w Polsce.
Piszę to jak żorzanin.
Haniu coraz trudniej o dobre zdjęcie,! a jeszcze trudniej o dobre zaproszenie!
Ten kartonowy kraj jest w najgorszym stanie od czasów PRL a ci ułomni ludzie cieszą się z hali koncertowej... Ale cieszcie się z 500+ 13 i 14! Do zimy nie daleko, będziecie przychodzić wtedy na koncerty na sali żeby się ogrzać hehehe