Łaźnia Moszczenica przechodzi metamorfozę
Trwają prace budowlane na terenie byłej łaźni kopalni „Moszczenica”. Za rok będzie znajdował się tam Instytut Dziedzictwa i Dialogu. Cały kompleks będzie zajmować 10 tysięcy metrów kwadratowych.
Była Łaźnia kopalni „Moszczenica” całkowicie zmieni swoja funkcje, chociaż będzie przypominała o górniczym dziedzictwie Jastrzębia. Decyzją Rady Miasta ma się tam znajdować Instytut Dziedzictwa i Dialogu. W jego skład wejdzie między innymi muzeum węgla i industrializacji regionu z salami warsztatowymi, widowiskowymi oraz konferencyjnymi. Przedstawione zostaną treści związane z uprzemysłowieniem regionu - węglem, jako budulcem natury. Swoje miejsce znajdzie również dziedzictwo postindustrialne.
- To ważne miejsce i historyczna chwila. Żyjemy w dobie transformacji. Ten, częściowo już zburzony budynek poddawany jest kompleksowej metamorfozie. To symbol przemiany Jastrzębia-Zdroju. To wciąż miasto górnicze, a jednocześnie budujące drugi filar gospodarki - przemysł czasu wolnego. Będzie się zajmował szeroko rozumianym dziedzictwem kulturowym. Na bazie historii naszego miasta chcemy pokazać, jak można przekształcić miasto przemysłowe w miasto turystyczne i nie tylko. W tej nowej instytucji będziemy pokazywać całą historię Jastrzębia, począwszy od powstania miasta, kopalń, poprzez walkę o wolność w latach 80. Będziemy pokazywać to w nowej formule, by zainteresować naszą historią nie tylko mieszkańców, ale też turystów - mówiła prezydent Anna Hetman.
Instytut Dziedzictwa i Dialogu - Łaźnia Moszczenica będzie dużym atutem miasta. To stamtąd będzie prowadziła ścieżka wolności przez Osiedle Gwarków, Kościół na Górce - Parafię Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła do Pomnika Porozumienia Jastrzębskiego.
Celem Łaźni Moszczenica będzie także kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej odwiedzających, stworzenie możliwości kontaktu z wartościami kultury polskiej i światowej, rozpowszechnianie kultury muzycznej, teatralnej i turystyki.
Obecnie trwają prace wyburzania tak zwanej nowej łaźni, powstałej w latach 80.
- W ten sposób odkrywamy pierwotną łaźnię. Potem ekipa budowlana wejdzie do wnętrza i będzie przygotowywać pomieszczenia pod przyszłe ekspozycje. W tej chwili realizujemy 4 tysiące, czyli 40% powierzchni uzyska zupełnie nowa funkcje. Pozyskaliśmy prawie 2 miliony euro dofinansowania tego przedsięwzięcia. Całość przebudowy opiewa na ponad 13 milionów złotych - wyjaśnia Jarosław Piechaczek, zastępca naczelnika Wydziału Infrastruktury Komunalnej i Inwestycji.
Komentarze
51 komentarzy
Propagandy ciąg dalszy. Za rok bedxie gotowa. Taaa... To tak samo szybko ja Łazienki w parku. Tyle czasu minęło a oni ciągle lesie.
Niech zgadne: JSW dorzuci sie w takiej czy innej formie?
Powinni otworzyć i trzepać kasę na zwiedzaniu kopalni ! Miliony zł by zarobili pół Polski by przyjeżdżało, w zabrzu kolejki straszne aby zwiedzać kopalnie !
A czy złom z rozbiórki obiektów budowlanych zostanie odzyskany na rzecz miasta które przez jego sprzedaż mogło by mieć wkład na kolejne inwestycje? Czy Urząd Miasta rozpisując przetarg na pracę rozbiórkową nawet nie pomyślał o takich rzeczach?
Kiedy doczekamy się takiego widoku dla Urzędu Miasta? W sumie to można by go zburzyć razem z pracownikami. I nie zginie prawie żaden jastrzębianin.
W miastach dookoła powstają nowe zakłady , tworząc nowe miejsca pracy a w tej osadzie wydają 18 milionów na instytut czasów minionych , 8 milionów na OWN ... efekt..... fontanna i kilka gnijących ławek , 8 milionów w piach !!! Ta osada jeszcze trochę i będzie cała jednym wielkim skansenem z myślą przewodnią .... " Jak nie należy zarządzać miastem " Prezydent dwóch wice i 23 radnych bezradnych w osadzie liczącej 80 tys. mieszkańców . Nowy York mający 8 milionów mieszkańców gdzie są lotniska , linie kolejowe , kolej miejska , autobusy miejskie , metro, ma 51 radnych !!!. To według Jastrzębskiego przelicznika w Nowym Yorku powinno być przynajmniej 20 tys. radnych.
Dla kogo to?
Dla mieszkancow byl obok basen, najlepszy kryty basen w Jastrzebiu.
Niestety go zburzono.
Czekamy na tysiące turystów
Powiedz mi, po co jest ten instytut ?
- Właśnie, po co?
- Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten instytut? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa To jest instytut na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym instytutem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest instytut społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie będzie na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi?
- Wtedy odbierze się nagrody za innowacyjność
- Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, nikomu nie potrzebnych inwestycjach, a tu akurat 18 milionów !!!
To stamtąd będzie prowadziła droga krzyżowa .... przez Osiedle Gwarków, Kościół na Górce - Parafię Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła do Pomnika Porozumienia Jastrzębskiego.
Nareszcie znajdzie się dobrze płatna praca dla pisowskich dygnitarzy. Szkoda, że zwykli obywatele nic z tego nie będą mieć poza wydatkami.