środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Łaźnia Moszczenica przechodzi metamorfozę

05.07.2021 17:16 | 51 komentarzy | kb

Trwają prace budowlane na terenie byłej łaźni kopalni „Moszczenica”. Za rok będzie znajdował się tam Instytut Dziedzictwa i Dialogu. Cały kompleks będzie zajmować 10 tysięcy metrów kwadratowych.

Łaźnia Moszczenica przechodzi metamorfozę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Była Łaźnia kopalni „Moszczenica” całkowicie zmieni swoja funkcje, chociaż będzie przypominała o górniczym dziedzictwie Jastrzębia. Decyzją Rady Miasta ma się tam znajdować Instytut Dziedzictwa i Dialogu. W jego skład wejdzie między innymi muzeum węgla i industrializacji regionu z salami warsztatowymi, widowiskowymi oraz konferencyjnymi. Przedstawione zostaną treści związane z uprzemysłowieniem regionu - węglem, jako budulcem natury. Swoje miejsce znajdzie również dziedzictwo postindustrialne.  

- To ważne miejsce i historyczna chwila. Żyjemy w dobie transformacji. Ten, częściowo już zburzony budynek poddawany jest kompleksowej metamorfozie. To symbol przemiany Jastrzębia-Zdroju. To wciąż miasto górnicze, a jednocześnie budujące drugi filar gospodarki - przemysł czasu wolnego.  Będzie się zajmował szeroko rozumianym dziedzictwem kulturowym. Na bazie historii naszego miasta chcemy pokazać, jak można przekształcić miasto przemysłowe w miasto turystyczne i nie tylko. W tej nowej instytucji będziemy pokazywać całą historię Jastrzębia, począwszy od powstania miasta, kopalń, poprzez walkę o wolność w latach 80. Będziemy pokazywać to w nowej formule, by zainteresować naszą historią nie tylko mieszkańców, ale też turystów - mówiła prezydent  Anna Hetman.

Instytut Dziedzictwa i Dialogu - Łaźnia Moszczenica będzie dużym atutem miasta. To stamtąd będzie prowadziła ścieżka wolności przez Osiedle Gwarków, Kościół na Górce - Parafię Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła do Pomnika Porozumienia Jastrzębskiego.

Celem Łaźni Moszczenica będzie także kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej odwiedzających, stworzenie możliwości kontaktu z wartościami kultury polskiej i światowej, rozpowszechnianie kultury muzycznej, teatralnej i turystyki.

Obecnie trwają prace wyburzania tak zwanej nowej łaźni, powstałej w latach 80.

- W ten sposób odkrywamy pierwotną łaźnię. Potem ekipa budowlana wejdzie do wnętrza i będzie przygotowywać pomieszczenia pod przyszłe ekspozycje. W tej chwili realizujemy 4 tysiące, czyli 40% powierzchni uzyska zupełnie nowa funkcje. Pozyskaliśmy prawie 2 miliony euro dofinansowania tego przedsięwzięcia. Całość przebudowy opiewa na ponad 13 milionów złotych - wyjaśnia Jarosław Piechaczek, zastępca naczelnika Wydziału Infrastruktury Komunalnej i Inwestycji.