środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Związkowcy chcą podwyżek płac w górnictwie

21.01.2020 06:21 | 57 komentarzy | kb

Centrala Związkowa „Sierpień 80” wystosował do pozostałych organizacji pracowniczych list. Poruszono w nim m.in. potrzebę podwyżek płac w górnictwie oraz politykę energetyczną rządu.

Związkowcy chcą podwyżek płac w górnictwie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

„Sierpień 80”  wskazuje na potrzebę podwyżek płac w górnictwie. Działacze uważają, że wbrew obiegowym opiniom i publikowaniu w mediach średnich wynagrodzeń oraz nagłaśnianie „rzekomych przywilejów górniczych”, płace w górnictwie nie należą do wysokich.

-  Choć górnicy ponieśli ciężar kryzysowych czasów branży i przekształceń tej branży, to od lat nie mieli realnych podwyżek wynagrodzenia za pracę. Górnicy chcą  pracować i zarabiać pieniądze. Aby branża przetrwała i miał kto wydobywać węgiel, we wszystkich spółkach wydobywczych (Polska Grupa Górnicza, Jastrzębska Spółka Węglowa, Tauron Wydobycie i Lubelski Węgiel Bogdanka) konieczne są podwyżki płac i wprowadzenie Zakładowych Układów Zbiorowych Pracy. Górnictwo węgla kamiennego jest jedyną branżą w Polsce, w której od ponad 10 lat nie było żadnych podwyżek płac – piszą działacze „Sierpnia 80”.

Związkowcy wskazują również na powiększające się zwały węgla w polskich kopalniach i wzrost importu węgla z Rosji.

„Sierpień 80” odniósł się również do sytuacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej.  Działacze wskazują nie tylko na rosnące zapasy węgla energetycznego, ale na możliwe problemy z węglem koksującym.  Niepokojące jest to, że jeden z poważnych odbiorców tego surowca ArcelorMittal Poland ogranicza swoją produkcję i istnieje niebezpieczeństwo, że w skutek polityki klimatycznej Unii Europejskiej być może wycofa się z Polski.

- Związki zawodowe działające w górnictwie, wzorem lat poprzednich, muszą stanąć razem, ramię w ramię przeciwko lekceważeniu przez rządzących i braku niezbędnych decyzji. Sytuacja jest na tyle poważna, że dłużej tolerować jej nie można – uzasadniają w piśmie związkowcy z „Sierpnia 80”.