Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Górnictwo: Ustawa dla działaczy związkowych?

09.11.2018 03:27 | 46 komentarzy | kb

W Sejmie trwają prace nad ustawą górniczą. Obejmuje ona między innymi zasady nabywania prawa do urlopów górniczych przez działaczy związkowych. Skorzysta z tego ok. 100 osób.

Górnictwo: Ustawa dla działaczy związkowych?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W czwartek w Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji tzw. ustawy górniczej, wydłużającej czas jej obowiązywania o pięć lat, do końca 2023 r. W tym czasie nadal możliwa będzie pomoc publiczna dla górnictwa, w tym przechodzenie na urlopy górnicze.

Posłowie przyjęli poprawkę dotyczącą górników z restrukturyzowanych zakładów, którzy przepracowali na stanowiskach górniczych co najmniej 10 lat, zanim zostali wybrani do pełnienia funkcji związkowych. Będą oni mogli przejść na urlopy górnicze. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej może to dotyczyć ok. 50-70 osób, w Polskiej Grupie Górniczej 30-40, a w Tauronie Wydobyciu i Węglokoksie Kraj - ok. 12 osób. 

Podczas prac sejmowej Komisji do spraw Energii i Skarbu Państwa poprawkę umożliwiającą takie rozwiązanie złożył poseł Małecki w imieniu Klubu PiS. Została ona poparta przez posła Sitarskiego z Klubu Kukiz,'15. Uzasadniał on, że chodzi o osoby, które „podejmowały trudne wyzwania, dając opór pewnym działaniom w zakładach pracy i zdobywając zaufanie swoich kolegów. Często ta praca jest niedoceniana, a jest jak najbardziej ważna".

Na wydłużenie do końca 2023 r. możliwości udzielenia przez państwo pomocy publicznej na restrukturyzację górnictwa węgla kamiennego Komisja Europejska zgodziła się w lutym br. 

Według ministerstwa przedłużenie obowiązywania ustawy górniczej o kolejne pięć lat zagwarantuje ciągłość finansowania procesów likwidacji kopalń i działań polikwidacyjnych, w tym realizację zadań związanych z zabezpieczeniem kopalń sąsiednich przed zagrożeniem wodnym, gazowym oraz pożarowym w trakcie i po zakończeniu likwidacji kopalń. Da także możliwość pokrywania kosztów naprawy szkód górniczych, wywoływanych przez kopalnie będące już w likwidacji lub zlikwidowane.