W Jastrzębiu będą kształcić kolejarzy
Przywrócenie kolei w Jastrzębiu-Zdroju to jeden z celów strategicznych naszego miasta. Na jego realizację składa się wiele różnych elementów, jak chociażby podpisanie porozumienia w sprawie kształcenia zawodowego na potrzeby kolei.
Miasto Jastrzębie-Zdrój i Jastrzębską Spółką Kolejową współpracują ze sobą w kwestii kształcenia młodych osób w zawodach związanych właśnie z branżą kolejową.
W czwartek w magistracie podpisano porozumienia o współpracy w zakresie organizowania praktycznej nauki zawodu w formie zajęć praktycznych dla uczniów kształcących się w zawodach technik transportu kolejowego, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, monter nawierzchni kolejowej oraz przyszłego zatrudnienia. Obejmuje ono Branżową Szkołę I Stopnia im. Porozumienia Jastrzębskiego oraz Technikum nr 5 w Zespole Szkół Zawodowych.
- Stawiamy na dualne kształcenie. Dzięki temu, uczniowie mogą nie tylko zdobywać wiedzę teoretyczną podczas lekcji, ale również odbywać praktyki w konkretnym zakładzie pracy - wyjaśnia prezydent Anna Hetman.
Co istotne, uczniowie, którzy osiągną najlepsze wyniki zarówno w nauce jak i w zachowaniu oraz pozytywnie zaliczą egzamin zawodowy, mają zostać zatrudnieni w Jastrzębskiej Spółce Kolejowej - oczywiście w zależności od potrzeb kadrowych. Mowa o uczniach rozpoczynających naukę w szkole w roku szkolnym 2019/2020.
- Mam nadzieje, że możliwość pracy w swoim zawodzie, z atrakcyjnym wynagrodzeniem będzie dodatkowym walorem, który zachęci młodych ludzi do wybrania właśnie takiej drogi kształcenia - dodaje prezydent Anna Hetman.
Komentarze
44 komentarze
To sie nadaje do ogolnoswiatowego konkursu glupoty.
"pozytywnie zaliczą egzamin zawodowy, mają zostać zatrudnieni w Jastrzębskiej Spółce Kolejowej" i będą przetaczać wagony z węglem i kamieniem .Praca rozwojowa i ciekawa no i blisko miejsca zamieszkania.
Fajna inicjatywa tylko skąd będą pozyskiwani nauczyciele do tych zawodów? Same praktyk to pikuś ale trzeba przekazać teorię, np. z podstaw ruchu kolejowego, urządzeń sterowania ruchem kolejowym i łączności, infrastruktury kolejowej, kolejowych pojazdów szynowych, eksploatacji handlowej kolei, techniki ruchu kolejowego, odprawy pociągów na stacji, działalności usługowej kolei, technologi i organizacji pracy stacji, itp. Nauczyciele w w/w szkołach nie mają o tym pojęcia.....no chyba, że nauczać będzie taka szycha z JSK jak na zdjęciu oraz pozostałe gwiazdy zarządu i rady nadzorczej.
Mimo wszystko życzę wszystkiego dobrego.
"W Jastrzębiu będą kształcić kolejarzy" --a lotników?