Bezpłatne przejazdy dla dzieci i młodzieży możliwe we wrześniu
Bezpłatne przejazdy dla dzieci i młodzieży autobusami Międzygminnego Związku Komunikacyjnego na terenie Jastrzębia-Zdroju są coraz bliżej realizacji. Na czerwcowym posiedzeniu Zgromadzenia MZK przyjęto uchwałę dającą dla nich zielone światło.
Dzieci i młodzież będą mogły wkrótce jeździć autobusami miejskimi na terenie Jastrzębia za darmo. Podczas ostatniego posiedzenie Zgromadzenia MZK przyjęto uchwałę, która umożliwia wprowadzenie takiego rozwiązania. Wstrzymały się od głosu gminy Żory, Suszec i Czerwionka-Leszczyny. Warto przypomnieć, że Żory (w MZK reprezentuje je były przewodniczący Związku Daniel Wawrzyczek) mają bezbiletową komunikację dla wszystkich mieszkańców. Natomiast w Suszcu mieszkańcy mogą korzystać z komunikacji w cenie 1 zł za całą dobę.
- Bezpłatna komunikacja dla dzieci i młodzieży na terenie Jastrzębia może wejść w życie od 1 września - powiedział rzecznik prasowy MZK Rafał Jabłoński.
To, czy bezpłatna komunikacja dla dzieci i młodzieży, czyli osób od 4. roku życia (do 3. roku życia przejazd jest bezpłatny), uczniów i studentów, zostanie wprowadzona na terenie Jastrzębia zależy teraz od radnych. Wprowadzenie tego projektu w życie uzależnione jest od ich zgody na przekazanie przez miasto dodatkowego dofinansowania do MZK.
Według wyliczeń Urzędu Miasta rodzice dzieci zaoszczędzą minimum 500 złotych rocznie na jednym dziecku. W kieszeniach jastrzębskich rodzin pozostanie około 1 miliona 300 tysięcy złotych. Na tyle bowiem Centrum Badań i Transferu Wiedzy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wyszacowało wysokość rekompensaty dla MZK z tytułu utraconych dochodów z biletów. Koszty te chce pokryć miasto Jastrzębie-Zdrój.
- To jeden z elementów prowadzonej przez miasto polityki prorodzinnej - zaznacza prezydent miasta Anna Hetman.
Według jastrzębskiego magistratu, bezpłatna komunikacja miejska to jeden z kluczowych elementów prowadzonej przez prezydent miasta polityki społecznej. To realne wsparcie finansowe, które pomoże jastrzębskim rodzinom.
Już w sierpniu ruszy wydawanie e-biletów. Te są bezpłatne. Uprawniony pasażer będzie jednak zobowiązany do przykładania karty do czytnika w autobusie. - W pierwszym okresie obowiązywania nowych zasad odbicie karty będzie konieczne przy wsiadaniu i wysiadaniu. Wówczas MZK będzie miało wiedzę na temat napełnień i przepływu pasażerów, co pozwoli na ewentualne dopracowanie systemu - tłumaczy Janusz Buda, przewodniczący zgromadzenia MZK.
Osoba uprawniona do bezpłatnych przejazdów będzie zobowiązana aktualizować kartę do września każdego roku, by potwierdzić kontynuowanie nauki. Co ważne, bezpłatnie będzie można podróżować wszystkimi liniami w granicach miasta. Jej przekroczenie wymagać będzie posiadania drugiego biletu o odpowiedniej wartości.