Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Prezes JSW: "Tym razem jest inaczej. Gorzej"

07.11.2014 08:24 | 69 komentarzy | dam

Prezes JSW wystosował list do swoich pracowników, w którym tłumaczy, dlaczego sytuacja spółki nie jest najlepsza. Namawia wszystkich, a przede wszystkim liderów związkowych, by poparli decyzje zarządu.

Prezes JSW: "Tym razem jest inaczej. Gorzej"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Tym razem sytuacja jest bardzo poważna!" - tak brzmi pierwsze zdanie listu skierowanego do pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Spółka tłumaczy, że potrzebne są zdecydowane działania by zachować miejsca pracy. Jednak na kompromisy muszą pójść wszyscy, również związki zawodowe.

- Proponuję, aby każdy pracownik, na każdym stanowisku, bez zwalania winy na innych, zastanowił się czy dochował wszelkiej staranności w wykonywaniu swoich obowiązków i wyciągnął wnioski na przyszłość, bo ani sytuacje geologiczna, ani sytuacja rynkowa nie poprawią się w najbliższym czasie. Oczywiście, sugestia ta nie dotyczy ok. 100 liderów związkowych na stałe oddelegowanych do pracy związkowej, gdyż oni zawsze wszystko wiedzą najlepiej - pisze ironicznie prezes JSW.

Jak tłumaczy Jarosław Zagórowski, zmiany zasad na pewno będą budzić sprzeciw, szczególnie liderów związkowych.

- Od lat nie zgadzają się na nic, co mogłoby zwiększyć efektywność i konkurencyjność jastrzębskich kopalń zasłaniając się potrzebą nowego układu pracy lub historią - czytamy w liście.

Prezes JSW zapowiada, że spółka będzie zmuszona podejmować trudne decyzje. Część przywilejów i świadczeń okołopłacowych, a także 14-nastka może zostać zawieszona.

- Zarząd JSW zrobi wszystko, aby utrzymać miejsca pracy dla wszystkich pracowników kopalń należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (…) Aby tak się jednak stało w roku 2015 nie możemy wydawać więcej niż zarabiamy (…) Nie mamy już zapasu pieniędzy z poprzednich lat! - pisze Jarosław Zagórowski.

Przypomnijmy, że ceny węgla koksowego spadły aż o 60% - z 300 dolarów na 120 dolarów za tonę. Ceny węgla energetycznego padły ze 120 dolarów na 70 dolarów, czyli o 42%.

Zobacz pełną treść listu