Poniedziałek, 6 maja 2024

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

TOP 15 atrakcji turystycznych powiatu wodzisławskiego. Co warto zobaczyć? [ZDJĘCIA]

06.08.2022 14:11 | 7 komentarzy | ska

Szukasz ciekawych miejsc na wycieczkę, ale nie bierzesz pod uwagę najbliższej okolicy? Podpowiadamy, jakie obiekty odwiedzić można w powiecie wodzisławskim. Wybraliśmy 15 takich miejsc! 

TOP 15 atrakcji turystycznych powiatu wodzisławskiego. Co warto zobaczyć? [ZDJĘCIA]
Wśród najciekawszych miejsc powiatu wodzisławskiego znalazły się m.in. pszowska bazylika, zespół pałacowo-parkowy w Kokoszycach, Pałac Dietrichsteinów oraz tężnia w Rydułtowach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

11. Machnikowiec i tężnia w Rydułtowach

Kolejnym przykładem związanym z górnictwem jest Machnikowiec w Rydułtowach. Czasami szkody górnicze, z którymi mierzy się nasz region, niszczą nasze środowisko. Jednak w tym przypadku, jest zupełnie inaczej. Ten uroczy zakątek powstał w wyniku działalności Kopalni Rydułtowy- Anna, a teraz jest sielankowym miejscem rekreacyjno-wypoczynkowym. Na dwóch wzniesieniach są liczne ścieżki rowerowe i spacerowe, także miłośnicy ruchu znajdą coś dla siebie. Na wąskich, szosowych ścieżkach ćwiczyć mogą również kolarze górscy. Pomiędzy hałdami leży staw, uwielbiany przez wędkarzy, a tuż przy nim znajduje się tężnia, gdzie można oddychać pełną piersią. Liczne ławki, a nawet leżaki pozwolą wybrać sobie miejsce do odpoczynku i zrelaksowania się na łonie przyrody. Dla tych spragnionych i głodnych znajdzie się również punkt gastronomiczny położony obok tężni.

Tężnia oraz staw Machnikowiec przy Rydułtowskim Centrum Kultury

Tężnia oraz staw Machnikowiec przy Rydułtowskim Centrum Kultury


12. Tężnia w Radlinie

Jednak warto zaznaczyć, że pierwszą tężnią w przemysłowym terenie górnego śląska jest ta w Radlinie. Wybudowana w 2014 roku, ma pełnić funkcję profilaktyki zdrowotnej układu oddechowego. Gdy jednak najmłodsi nie będą w stanie usiedzieć w miejscu, warto pozwolić im zaszaleć na placu zabaw lub w niewielkim brodziku. Wszystko to jest w pobliżu tężni i w zasięgu wzroku. Niewielki park z fontanną obok, również oferuje przyjemy odpoczynek, z pięknymi widokami na fontannę na środku stawu. Znajduje się też tam punkt gastronomiczny i dużo mniejszych parkingów dookoła. Wszystko to skupione jest na niewielkim obszarze i dobrze rozplanowane.

Tężnia w Radlinie

Tężnia w Radlinie


13. Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie

Trzecią na liście pozycję sakralna zajmuje Bazylika w Pszowie. Obecny kościół nie jest jednak pierwotną budowlą, w której zawisł słynny obraz Matki Bożej Pszowskiej. Malowidło przynieśli pielgrzymi na czele z ówczesnym wikarym Janem Franciszkiem Niemczykiem, aż z Częstochowy w 1722 roku. Niestety został on uszkodzony i poddany renowacji przez wodzisławskiego malarza Fryderyka Siedleckiego, który nadał mu nieco słowiańskiego charakteru. Rok później w Wodzisławiu obraz został poświęcony i w uroczystej procesji przeniesiony do Pszowa. W niedługim czasie obraz był znany z tak wielu uzdrowień, że postanowiono wznieść nowy, większy kościół. W 1747 roku ukończono budowę i nadano mu wezwanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Obecnie obraz Matki Bożej Pszowskiej, inaczej nazywanej również Panią Uśmiechniętą, wisi nad głównym ołtarzem. Natomiast sam tytuł bazyliki mniejszej został nadany świątyni przez św. Jana Pawła II w 1997 r.

Bazylika w Pszowie

Bazylika w Pszowie


14. Grodzisko oraz Grób Bordynowskiej Pani w Lubomi

Jeśli ktoś jest fanem historii słowiańskich plemion, to na pewno spodoba mu się Grodzisko w Lubomi. Było ono zamieszkiwane przez plemię Gołęszyców w VIII i IX wieku. Na początku, jak podają archeolodzy, była to osada otwarta, jednak z biegiem czasu została ufortyfikowana. W swoim czasie gród otoczony dwiema fosami, posiadał wschodnią i zachodnią bramę oraz dwa podgrodzia, również ufortyfikowane. Niestety osada ta została spalona przez księcia wielkomorawskiego Świętopełka, podczas jego najazdu w drugiej połowie IX wieku. Archeolodzy podczas badań wykopaliskowych, odkryli liczne obiekty archeologiczne, takie jak paleniska, czy jamy osadowe oraz dużą ilość zabytków ruchomych – fragmenty ceramiki, ozdoby, broń, a nawet kolczugę. Wszystkie te przedmioty można zobaczyć w muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Jest to również idealne miejsce dla osób lubiących chodzić na spacery lub jeździć na rowerze. Liczne trasy pozwalają zadbać o kondycję ruchową i orientację w terenie.

Grodzisko Golęszyców w Lubomi

Grodzisko Golęszyców w Lubomi

Jadąc do Grodziska, warto zatrzymać się przy Grobie Bordynowskiej Pani, który leży między Syrynią i Grabówką. Pochowana została tam baronowa Zofia Eleonora von Bodenhausen, była właścicielka Syryni i Lubomi. Według podań zażyczyła sobie, by po jej śmierci włożono ją do prostej, drewnianej trumny, ciągniętej przez dwa białe woły. Miała zostać pochowana w miejscu, gdzie powóz zatrzyma się po raz trzeci.

Grób Bordynowskiej Pani w Syryni

Grób Bordynowskiej Pani w Syryni


15. Wielikąt w Lubomi

Na ostatek coś dla ornitologów. Wielikąt to kompleks stawów hodowlanych, do których można zaliczyć 9 większych i kilkanaście mniejszych zbiorników wodnych. Wszystkie, wraz z najbliższym otoczeniem, zostały objęte ochroną w formie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. Dzięki Polskiemu Towarzystwu Przyjaciół Przyrody „pro Natura” została wytyczona tam ścieżka dydaktyczna, gdzie wyznaczono siedem pól obserwacyjnych oraz platformę obserwacyjną. Zbliżając się coraz bardziej do stawów, możemy nie dostrzegać zwierząt, jednak ich głosy słychać już na wejściu. Można tam spotkać aż 236 gatunków ptaków, z czego 129 lęgowych. Warto udać się tam wiosną w okresie kwietnia i maja, kiedy to zwierzęta przylatują. Ponownie odwiedzić można je w lato, kiedy to większość wychowuje już potomstwo.

Wielikąt w Lubomi

Wielikąt w Lubomi

Oczywiście gdyby wymienić wszystkie atrakcje w powiecie wodzisławskim lista byłaby o wiele dłuższa. Oto kilka przykładów miejsc, które również mogą być świetnym celem wyjazdu: zabytkowy kościół drewniany w Łaziskach, drewniana kapliczka w Bukowie,  tężnia w Marklowicach, minizoo w Zawadzie i Bluszczowie, fikołkownia RAFA Rydułtowy, Park Leśny w Rogowie i hodowle alpak w Rydułtowach i Syryni. 

Tekst i zdjęcia Marta Szwarc