środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

TOP 15 atrakcji turystycznych powiatu wodzisławskiego. Co warto zobaczyć? [ZDJĘCIA]

06.08.2022 14:11 | 7 komentarzy | ska

Szukasz ciekawych miejsc na wycieczkę, ale nie bierzesz pod uwagę najbliższej okolicy? Podpowiadamy, jakie obiekty odwiedzić można w powiecie wodzisławskim. Wybraliśmy 15 takich miejsc! 

TOP 15 atrakcji turystycznych powiatu wodzisławskiego. Co warto zobaczyć? [ZDJĘCIA]
Wśród najciekawszych miejsc powiatu wodzisławskiego znalazły się m.in. pszowska bazylika, zespół pałacowo-parkowy w Kokoszycach, Pałac Dietrichsteinów oraz tężnia w Rydułtowach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

6. Kompleks pałacowo-parkowy w Wodzisławiu Śląskim – Kokoszycach

Oddalając się powoli od zgiełku miasta, warto podjechać do spokojniejszej dzielnicy Wodzisławia – Kokoszyc, w której jest miejsce, gdzie można poczuć się jak prawdziwy właściciel ziemski. Na terenie dawnej szlacheckiej posiadłości znajduje się pałac założony w 1822 roku, stajnia dla koni oraz przylegający park z ośmioma stawami. Założycielem tego kompleksu był ówczesny właściciel Kokoszyc Wilhelm Franz von Zawadzki. W późniejszych latach posiadłość była rozbudowywana przez kolejnych właścicieli. Obecnie w posiadłości mieści się Dom Rekolekcyjny Archidiecezji Katowickiej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie w podziwianiu piękna architektury i przejścia się pięknymi, zalesionymi ścieżkami w parku. Natomiast miłośnicy natury, mogą przyglądać się nie tylko naszym rodzimym drzewom, ale również tulipanowcom, czy specjalnie uprawianym azaliom.

Kokoszyce - kompleks pałacowo-parkowy

Kokoszyce - kompleks pałacowo-parkowy


7. Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Turzy Śląskiej

Dla osób lubiących bardziej religijną tematykę, polecamy odwiedzić Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Turzy Śląskiej. Jest to niewielka wieś, położona w sąsiedztwie Wodzisławia Śląskiego, która za sprawą sanktuarium została nazwana "Śląską Fatimą". Za wybór patrona świątyni odpowiedzialny jest ks. Ewald Kasperczyk. Sam kościół został ukończony jesienią 1948 roku, a 13 października wierni mogli powitać w nim obraz Matki Boskiej Fatimskiej. Następnego dnia świątynia została poświęcona i zaczęły spływać łaski na wiernych. Rozpoczęły się wtedy pielgrzymki do Sanktuarium, a po 1959 roku, gdy na miejsce została sprowadzona figura Matki Boskiej Fatimskiej, rzesze wiernych zaczęły odwiedzać kościół, prosząc o potrzebne łaski i przebaczenie win. W sanktuarium odbywają się również Dni Chorych 13 dnia każdego miesiąca, Odpusty w każdą niedziele po 13. od maja do października oraz Noce Pokuty 29 i 30 dnia każdego miesiąca.

Sanktuarium w Turzy Śląskiej

Sanktuarium w Turzy Śląskiej


8. Kościół św. Jerzego w Rydułtowach

Jeżeli jedna pozycja architektury sakralnej nie jest wystarczająca, to wart polecenia jest również kościół pw. św. Jerzego w Rydułtowach. Na placu kościoła znajduje się jedyny w Polsce Krzyż pokutny z podwójnymi ramionami. Stojąc przed kościołem warto również zwrócić uwagę na zegar, który został podarowany parafii przez górników z kopalni „Charlotte”. Obecnie jest to czwarty kościół, który wybudowano w Rydułtowach z inicjatywy ks. Pawła Bernerta. Budowę rozpoczęto w 1895 roku, a został on poświęcony 8 grudnia 1896 roku. Należy zaznaczyć, że jak na tamte czasy, była to niezwykle duża inicjatywa budownicza. Kościół zbudowano na 8 filarach i do reformy soborowej posiadał pięć ołtarzy. Główny ołtarz był poświęcony oczywiście patronowi – św. Jerzemu, po lewej stronie znajdowały się ołtarze Najświętszej Maryi Panny i św. Barbary, po prawej św. Jana Nepomucena i św. Józefa. Wnętrze świątyni, zaprojektowane przez Józefa Kołodziejczyka, jest wypełnione licznymi rzeźbami i obrazami. 

Kościół św. Jerzego w Rydułtowach

Kościół św. Jerzego w Rydułtowach


9. Park Sensoryczny w Rydułtowach

W Rydułtowach warto zatrzymać się również, by zobaczyć Park Sensoryczny zbudowany w 2013 roku na miejscu nieużywanych ogródków działkowych. Cały Park podzielony jest na pięć stref, gdzie każda odpowiada jednemu z naszych zmysłów. W „Pałacu wzroku” przyciągną nas barwne kwiaty, drzewa oraz motyle, które są wabione przez irysy i budleje. W części odpowiadającej za smak możemy skosztować różnych roślin. Nie musimy się przy tym martwić, że ich nie znamy, każda z nich jest opisana na tabliczkach, również w języku Braille'a. Kolejno przyciągnie nas piękny zapach na "Placu węchu". Można tam usiąść na ławce i zrelaksować się, wdychając woń aromatycznych pergoli. Później możemy przejść do strefy słuchu, gdzie na środku znajduje się szumiąca fontanna oraz cymbałki. Ostatnia strefa - dotyku, wypełniona jest roślinami o puszystych kwiatostanach, a na środku znajduje się tzw. „Play Street”, gdzie najmłodsi mogą podnieść swoją sprawność ruchową. Wszystko przystosowane jest również dla osób niepełnosprawnych. W tym miejscu osoby dorosłe i młodsze mogą naprawdę przyjemnie spędzić czas przy okazji poszerzając swoją wiedzę.     

Park sensoryczny w Rydułtowach

Park sensoryczny w Rydułtowach


10. Izba Pamięci w Rydułtowach

Jako, że wyżej wymienione miejsca znajdują się na terenach funkcjonowania kopalni, warto wymienić Izbę Pamięci w Rydułtowach, która obecnie należy do Kopalni Rydułtowy – Anna. Górnictwo to przecież wizytówka Śląska. Idąc w stronę budynku, można zobaczyć po drodze zabytkowe sprzęty górnicze. Sama Izba z zewnątrz na pierwszy rzut oka stara się przenieść nas do roku 1909, kiedy budynek ten został wzniesiony. Jednak ciekawsze pamiątki są wewnątrz. Wchodząc do środka możemy zobaczyć zbór lampek, które kolekcjonowane są od około 200 lat, czyli od początku działania kopalni. W środku znajdują się pamiątkowe sztandary św. Barbary, przedmioty i dokumenty historyczne świadczące o tradycji kopalni oraz narzędzia górnicze czy mapy. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że wiele z tych pamiątek pochodzi z kopalni Ignacy-Hoym w Rybniku Niewiadomiu. Tak, jak rydułtowska kopalnia, posiada ona długą historię górnictwa, która była przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Izba pamięci w Rydułtowach

Izba pamięci w Rydułtowach

Czytaj dalej na stronie 3 >>>